Budowanie zaufania w zespole - klucz do efektywnej współpracy
fot. powierzone
Trudno wyobrazić sobie sprawnie funkcjonującą firmę, w której pracownicy nie mają do# siebie zaufania. Powinno ono występować również w relacjach przełożony-pracownik, usprawniając nie tylko komunikację, ale również przeprowadzenie licznych procedur. Jak budować zaufanie w swoim zespole?
Kredyt zaufania dla nowego pracownika
W każdej firmie pracowników powinno dobierać się w sposób rzetelny tak, aby od początku móc obdarzyć ich zaufaniem. Jest to warunek konieczny, gdyż bez niego trudno budować zgrany zespół. Pracownik musi czuć, że pracodawca ufa jego kompetencjom oraz umiejętnościom. Nadmierna kontrola, negowanie postępów prac czy ciągłe prośby o uzasadnienia podejmowanych działań nie spotkają się z dobrym odbiorem ze strony nowo przyjętego pracownika. Co ciekawe, w ofertach praca Mrocza nie pojawia się wzmianka o zaufaniu względem zatrudnianych osób, jednak przyjmujemy, że jest to coś oczywistego, co niestety, nie we wszystkich zakładach jest praktykowane.
Jak budować zaufanie w zespole?
Zaufanie przełożonego do pracownika ma zupełnie inny wymiar niż to, które występuje pomiędzy zatrudnionymi. Budowanie go to pewien proces, który czasami trwa nawet kilka miesięcy - w zależności od ewentualnych niepowodzeń, jakie w międzyczasie napotkamy. Dużą rolę odgrywają spotkania na neutralnym gruncie, na przykład w formie imprez integracyjnych. Nie służą one wyłącznie wspólnemu spożywaniu posiłku - mają o wiele głębszy sens, jakim jest pogłębianie więzi w zespole. Pracownicy powinni mieć możliwość swobodnej wymiany poglądów czy zdań, nawet w czasie pracy. Nie chodzi o to, aby wyznaczyć im 15-minutową przerwę, którą w dodatku muszą spędzić wspólnie. Czasami lepszym rozwiązaniem jest przyzwolenie na dodatkową przerwę kawową, w czasie której pracownicy będą mogli lepiej się poznać. Pracownicy cenią sobie bowiem pewną swobodę i brak kontroli. Szukasz pracy? Jest coś, co musisz wiedzieć - obecnie poszukujący zatrudnienia chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami, jasno wskazując, że ważne jest nie tylko wynagrodzenie. Ogromną rolę odgrywa atmosfera w miejscu pracy oraz zaufanie przełożonego do pracowników na także pomiędzy poszczególnymi członkami zespołu.
Rola przełożonego w budowaniu zaufania w zespole
Jak już wiadomo, najbardziej ufają sobie ci pracownicy, którzy dobrze się znają. Niestety, nadszarpnąć zaufanie bardzo łatwo, a czasami może się do tego przyczynić pozornie prosta, błaha sytuacja. Jeśli pracownik długo przebywa na zwolnieniu lekarskim, a inni muszą wykonywać za niego obowiązki, przestają mu ufać. Boją się bowiem kolejnej, długiej i niezapowiedzianej nieobecności. Bardzo istotne jest więc szybkie reagowanie ze strony przełożonego, który tak rozdzieli zadania, aby pozostali pracownicy nie odczuli nieobecności jednej osoby. Jest to oczywiście wyłącznie przykład, jednak podobne sytuacje mają miejsce na co dzień w wielu firmach. Rolą przełożonego jest reagować, a jednocześnie pozostawać nieco w tyle, dając pracownikom pewną swobodę. Nie jest to łatwe, dlatego wymaga posiadania dużych kompetencji managerskich. Trzeba wiedzieć, kiedy i w jakim stopniu zarządzać zespołem, a w jakich przypadkach lepiej usunąć się w cień. Nowoczesne zarządzanie to nie kontrolowanie, a efektywna współpraca, którą nadzorujemy. Pamiętajmy, że ufający sobie zespół jest nie tylko lepiej zmotywowany, ale i osiąga więcej.
Materiał Partnera
Czytaj również
- Od 2 września zmiana rozkładów jazdy. Zmienią się linie 404, 406, 407, 408 i 409
- Czy warto inwestować w zagraniczne waluty? Sprawdź
- Najciekawsze mecze Euro 2024! Sprawdź
- Wielkie Otwarcie! Grochola Prawdziwy Chleb zaprasza do lodziarni z kawiarnią
- Ćwiczenie, którego być może potrzebujesz – co daje chodzenie tyłem?
Podwyżka płacy minimalnej. Od stycznia pensje w górę
Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie minimalne wynagrodzenie #za pracę. Będzie ono wynosiło 4666 zł brutto, czyli 3510,92 netto. Obecnie obowiązuje stawka 4300 brutto.
(czytaj więcej)Jakie ryby na wigilijny stół? Warto sprawdzić skąd pochodzą
Przed świętami Polacy wydają na ryby nawet dwa razy więcej niż #w innych miesiącach. Konsumenci powinni sprawdzać, czy pochodzą one ze zrównoważonych połowów.
(czytaj więcej)Zmienne warunki pogodowe i wzmożony ruch. Uważajmy na drogach
Już dziś wiele osób wyruszy w dalsze i bliższe trasy #w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. W kolejnych dniach na drogach z pewnością nie zabraknie wzmożonego ruchu, zmiennych warunków pogodowych (opady deszczu, śniegu, miejscami gołoledź), ale też aktywności naszych służb. Ważne, żeby nie zabrakło również zdrowego rozsądku kierujących.
(czytaj więcej)Jak wybrać najlepszego karpia na wigilijny stół? Kilka wskazówek
Jak wybrać najlepszego karpia #na Wigilię. Święta tuż za rogiem, a karp to nieodłączny element wigilijnego stołu. Mamy kilka wskazówek, jak wybrać najlepszego. Smacznego i spokojnych przygotowań do Świąt!
(czytaj więcej)