Kajakowy Rościmin

fot. Jacek Maćkowski KTG im. K. Bachledy przy ZP w Kcyni
W ostatnią niedzielę, 13 kwietnia uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią z III klasy #o profilu matematyczno-informatycznym uczestniczyli w szkoleniu i spływie kajakowym po jeziorach gminy Mrocza.
Spływ zorganizowała Sekcja Kajakowa MLKS „Orzeł” Kcynia w współpracy z Kołem Turystów Górskich im. Klimka Bachledy przy Zakładzie Poprawczym w Kcyni i był on finansowany w ramach środków Lokalnej Strategii Rozwoju „Łączy nas Noteć” Stowarzyszenia Partnerstwo dla Krajny i Pałuk w ramach osi 4 Leader PROW 2007-2013.
To kolejny etap realizowanego przez Sekcję Kajakową MLKS „Orzeł” Kcynia i KTG im. Klimka Bachledy przy Zakładzie Poprawczym w Kcyni programu „Bezpieczne Kajakarstwo”. Liczną grupą młodych kajakarzy opiekowali się pani Ilona Świder nauczycielka języka polskiego i pan Bogusław Rydzyński nauczyciel wychowania fizycznego nakielskiego ogólniaka. Przed rozpoczęciem spływu Instruktorzy Kajakarstwa Tomasz Bodnar i Jacek Maćkowski przeprowadzili szkolenie i instruktaż dotyczący bezpiecznego uprawiania kajakarstwa, zasad korzystania z sprzętu i odpowiedzialnego zachowania na wodzie. Wyjaśnili sposoby komunikowania się i alarmowania w razie zagrożenia.
Następnie wyznaczyli osoby funkcyjne, którymi zostali Wiesław Gapa (latarnik) i Tomasz Bodnar (zamykający) i omówili szyk w jakim będą się przemieszczali po wodzie uczestnicy spływu. Pomocą w sprowadzaniu kajaków na wodę służyli wychowankowie kcyńskiego zakładu, doświadczeni kajakarze.
Spływ dodatkowo zabezpieczały osoby z Sekcji Kajakowej MLKS „Orzeł” Kcynia i Koła Turystów Górskich im. Klimka Bachledy przy Zakładzie Poprawczym w Kcyni a przygotowujące się do uczestniczenia w kursie na stopień III Instruktora Turystyki i Rekreacji PZKaj. Kajakarze uczyli się manewrować na jeziorach tak aby przeciwstawiać się gwałtownym zmianom pogody, doskonalili umiejętności współpracy w osadach niektórzy praktycznie przećwiczyli techniki ratownictwa. I w doskonałych nastrojach spłynęli wszyscy jeziorami rościmińskimi wielkim i małym i jeziorem witosławskim do Rościmina.
Te malownicze zbiorniki wodne położone w rynnie polodowcowej na terenie Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, tworzą charakterystyczny wielokilometrowy ciąg połączony rzeką Orlą. Licznie występują tutaj bagna oraz obszary wodnobłotne i okresowo podmokłe. Są to najczęściej tereny zarastających jezior, gdzie znajdują się ciekawe zbiorowiska roślinności bagiennej. Stanowią one siedliska wielu chronionych roślin i ostoje ptactwa. Na plaży w Rościminie przywitał nas serdecznie sołtys Rościmina pan Krzysztof Raczyński, dzięki jego uprzejmości młodzież mogła skorzystać z zaplecza sanitarnego miejscowej Świetlicy Wiejskiej, przebrać się i napić gorącej herbaty.
Po rozpaleniu ogniska rozpoczęło się wspólne grillowanie wcześniej przygotowanych kiełbasek. Żar ogniska i ciepłe promienie słoneczne onieśmieliły do pierwszych refleksji z przeżytej przygody. Komandor spływu Jacek Maćkowski pogratulował uczestnikom doskonałej postawy i wytrwałości w pokonywaniu przeszkód i własnych słabości oraz zaprosił na następne spływy organizowane na rzekach i jeziorach naszego powiatu.
Materiał: Jacek Maćkowski KTG im. K. Bachledy przy ZP w Kcyni
Galeria













Czytaj również
- Ekonomiczny sukces uczennicy. Joanna finalistką konkursu
- III Licealny Konkurs Wiedzy o Atmosferze. Jagoda Jóźwicka zwyciężczynią
- Zwiedzili Gdynię i Gdańsk. Były "morskie" atrakcje
- Nowa pracownia matematyczna. Inwestycja w Przyszłość Uczniów
- "Cztery żywioły". X edycja konkursu przyrodniczo-ekologicznego
Po Wielkanocy zostało jedzenie? Nie wyrzucaj - podziel się!

Po Wielkanocy zostaje # sporo jedzenia. Warto się nim podzielić.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.
(czytaj więcej)