Rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Mija 19 lat od tego wydarzenia

fot. archiwum
1 maja 2004 r. Polska stała się jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej. #Z tą chwilą zakończył się proces integracji ze strukturami europejskimi.
Wejście do UE poprzedzone było procesem akcesyjnym, którego zwieńczeniem było podpisanie w 2003 r. w Atenach traktatu akcesyjnego. Na jego mocy 10 państw Europy Środkowej i Południowej miało stać się członkami Unii. W czerwcu 2003 r. ponad 3/4 Polaków głosujących w referendum opowiedziało się za członkostwem w UE.
Jak podkreślił Sejm w uchwale przyjętej w 2017 r. w 60. rocznicę zapoczątkowania procesu integracji europejskiej, „zdecydowana większość Polaków opowiedziała się wówczas za uczestniczeniem w dalszych etapach integracji: za zniesieniem wewnętrznych granic, za wspólnym rynkiem towarów i usług, za poszerzaniem Unii o kolejne państwa, ale także za zachowaniem prawa do samodzielności w decydowaniu o sprawach wewnętrznych oraz za kultywowaniem własnej tożsamości narodowej i kulturowej”.
Tematyka europejska jest obecna w wielu wymiarach pracy parlamentarnej. Sejm uchwala ustawy wykonujące prawo unijne. Sprawami związanymi z członkostwem w Unii zajmuje się Komisja ds. Unii Europejskiej. Posłowie przyjmują ponadto uchwały ws. prac Polski w UE podczas prezydencji kolejnych państw. Kwestie te są także obecne w wymiarze dyplomacji parlamentarnej.
1 maja to także od ponad stu lat na całym świecie dzień w szczególny sposób poświęcony pracy i sprawom pracowniczym. Geneza święta sięga końca XIX w. i walki amerykańskich robotników o godne warunki zatrudnienia. W polskiej historii data 1 maja jako dzień manifestacji ludzi pracy pojawiła się w 1890 r., a tradycja ta żywa była także w II RP. Świętem państwowym 1 maja stał się w 1950 r. Odgórnie organizowane oficjalne pochody szybko przestały jednak wyrażać prawdziwe nastroje i przekonania panujące wśród środowisk robotniczych. Ich serca zdobył wielki ruch społeczny skupiony w NSZZ „Solidarność”, zapoczątkowany w 1980 r. strajkami robotników.
Mimo zmian ustrojowych 1 maja pozostał w kalendarzu świąt. W 2007 r. Sejm zmienił preambułę ustawy o Święcie Pracy, oddając w niej hołd „wszystkim tym, którzy swoją pracą tworzyli wielkość Naszej Ojczyzny, wspierali jej rozwój i budowali przyszłość dla następnych pokoleń”.
Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (13) Zgłoś naruszenie zasad
Micki , w dniu 01-05-2023 12:05:02 napisał:
odpowiedz
Nik, w dniu 01-05-2023 19:48:52 napisał:
odpowiedz
Robuś, w dniu 01-05-2023 19:54:51 napisał:
odpowiedz
Alicja z krainy czarów, w dniu 01-05-2023 19:56:59 napisał:
odpowiedz
Mig, w dniu 02-05-2023 09:24:32 napisał:
odpowiedz
Mig, w dniu 02-05-2023 09:26:49 napisał:
odpowiedz
bezpartyjny, w dniu 03-05-2023 12:01:04 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!