Program "Aktywny Rodzic". Dwa świadczenia zastąpiły RKO
fot. freepik
ZUS wypłacił już ponad 317 mln zł w ramach# programu „Aktywny Rodzic”. Wsparcie trafiło do ponad 272 tys. dzieci, a kolejne wnioski są stopniowo rozpatrywane. Zakład wyjaśnia, co należy zrobić w sytuacji, gdy rodzic miał przyznane prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO) i złożył wniosek o jedno ze świadczeń z programu „Aktywny Rodzic”.
- Program Aktywny Rodzic oferuje trzy świadczenia dla rodziców dzieci w wieku od 12. do 35. miesiąca życia: „Aktywnie w domu”, „Aktywnie w żłobku” oraz „Aktywni rodzice w pracy”. Dwa pierwsze świadczenia zastąpiły odpowiednio rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) oraz dofinansowanie żłobkowe. Aby zapewnić ciągłość wypłacania świadczeń, rodzice, którzy uzyskali prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego i złożyli wniosek o jedno z świadczeń w ramach nowego programu, będą otrzymywać dotychczasowe RKO do momentu przyznania nowego świadczenia. Ponieważ nie jest możliwe pobieranie dwóch świadczeń za ten sam miesiąc, RKO wypłacone za miesiące, w których przyznano świadczenie „Aktywnie w żłobku”, „Aktywnie w domu” lub „Aktywni rodzice w pracy”, musi być rozliczone z ZUS-em – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
W sierpniu br. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował przez PUE ZUS wszystkich klientów pobierających rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO), że nie jest możliwe łączenie tego świadczenia z programem „Aktywny Rodzic”. Po przyznaniu prawa do nowego wsparcia ZUS wydaje decyzję o uchyleniu prawa do RKO oraz o konieczności rozliczenia świadczenia wypłaconego w trakcie rozpatrywania wniosku.
Przykład: Rodzic ma przyznane prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego na dziecko od kwietnia 2024 r. do marca 2025 r. ZUS przekazuje rodzicowi środki w wysokości 1 tys. zł 4. dnia każdego miesiąca. W październiku br. rodzic złożył wniosek o świadczenie „Aktywni rodzice w pracy”.
W listopadzie Zakład przyznał prawo do tego świadczenia od października i wypłacił je 29 listopada za październik. Świadczenia z programu „Aktywny rodzic” są wypłacane w danym miesiącu za miesiąc poprzedni, dlatego następna płatność, czyli za listopad będzie na koniec grudnia.
- Oznacza to, że w trakcie rozpatrywania wniosku o nowe świadczenie, aby zapewnić ciągłość wypłat, ZUS wypłacił rodzicowi RKO w dniach 4 października i 4 listopada. W momencie przyznania nowego świadczenia uchylono prawo do RKO, ponieważ nie można pobierać dwóch świadczeń za ten sam okres. RKO, jako świadczenie niższe, zostało rozliczone w ZUS-ie za okres, na który przyznano wyższe świadczenie z nowego programu – wyjaśnia rzeczniczka.
Rozliczenie nadpłaconego świadczenia
Rodzice, w dniach 4-5 grudnia br., otrzymali na PUE ZUS informację o przyznaniu prawa do świadczeń z programu „Aktywny Rodzic”, a także decyzję o uchyleniu prawa do rodzinnego kapitału opiekuńczego oraz o możliwych sposobach rozliczenia nadpłaconego świadczenia RKO. Uchylenie prawa do RKO dotyczyło około 42 tysięcy dzieci i miało miejsce w związku z przyznaniem od października 2024 r. prawa do jednego ze świadczeń z programu „Aktywny Rodzic”.
Rodzice mają możliwość rozliczenia nadpłaconej kwoty z ZUS-em, dokonując jednorazowej wpłaty na rachunek Zakładu lub rozkładając ją na raty. Zakład może także potrącać nadpłatę z bieżących świadczeń dla rodzin, takich jak świadczenie wychowawcze 800+ czy świadczenie przyznane w ramach programu Aktywny Rodzic. Warto jednak wcześniej uzgodnić z ZUS-em wysokość miesięcznych rat dotyczących tych potrąceń. Klienci mogą poinformować ZUS o preferowanym sposobie rozliczenia, korzystając z formularza POG dostępnego na Platformie Usług Elektronicznych PUE/eZUS.
Postępowania wyjaśniające
Jeśli w sprawie wniosku o świadczenie „Aktywny Rodzic” nadal trwa postępowanie wyjaśniające, ZUS będzie wypłacał RKO przez cały ten okres, aby zapewnić ciągłość wypłat, aż do momentu przyznania świadczenia z nowego programu. Dopiero po przyznaniu nowego świadczenia ZUS wyda decyzję o uchyleniu prawa do RKO oraz o konieczności rozliczenia z ZUS-em kwoty RKO wypłaconej w trakcie rozpatrywania wniosku. Jeśli rodzic nie chce zwracać zbyt dużych kwot nadpłaconych świadczeń, może zrezygnować z dalszego pobierania RKO. W takiej sytuacji należy poinformować ZUS o tej decyzji, składając formularz POG przez PUE/eZUS, co należy uczynić na 7 dni przed terminem, w którym rodzic regularnie otrzymywał RKO na swoje konto.
Materiał: Krystyna Michałek / regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim
Czytaj również
Dodaj komentarz
Drugi dzień świąt. Podczas mszy w kościele święci się owies
Drugi dzień świąt bożonarodzeniowych poświęcony jest# św. Szczepanowi – pierwszemu męczennikowi za wiarę chrześcijańską, znanemu z głębokiej wiary i mocy czynienia cudów. Został ukamienowany, gdy przyznał się przed sanhedrynem do wiary w Chrystusa (tradycyjna kara za bluźnierstwo).
(czytaj więcej)Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Jak było kiedyś?
Boże Narodzenie było zawsze uważane za święto niezwykle ważne i rodzinne#, nazywano je również Godami lub "godnimi świętami".
(czytaj więcej)Szopki z bogatą tradycją. Zachwycają swoją wyjątkowowścią
Tradycja szopkarska w Krakowie trwa nieprzerwanie od XIX wieku#. Pierwotnie wykonywaniem szopek trudnili się rzemieślnicy z ówczesnych przedmieść Krakowa, szczególnie Krowodrzy i Zwierzyńca.
(czytaj więcej)Tradycje Bożonarodzeniowe. Jak świętują inne kraje?
Wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej mają ze sobą wiele wspólnego#, ale też bardzo wiele je różni. Przedstawiamy, jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Czechach, Polsce, Słowacji i na Węgrzech.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!