Szkolenie młodych dowódców. Kurs adaptacyjny dla oficerów
fot. kpt. Paweł Banasiak
Oficerowie, którzy w ostatnim czasie zostali przyjęci #w struktury 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej (8.K-PBOT) szkolą się na terenie Centrum Szkolenia Strzeleckiego Lasów Państwowych (CSSLP) w Plaskoszu.
Zajęcia zaplanowane przez sekcję szkoleniową Brygady pozwolą na usystematyzowanie wiedzy zdobytej w akademiach i przygotowanie młodych dowódców do szkolenia żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. Jednym z najważniejszych i najdłużej ćwiczonych zagadnień było działanie żołnierza w kontakcie z przeciwnikiem. Szczególny nacisk położono również na szkolenie strzeleckie.
Będę (...) wychowywał i szkolił swych podwładnych na prawych i dzielnych, zdyscyplinowanych i sprawnych żołnierzy.
Aby wypełnić ten fragment ślubowania oficerskiego, młodzi dowódcy muszą przede wszystkim wykazywać się przykładem osobistym. Ich wyszkolenie, wygląd zewnętrzny oraz charakter mają dać podstawy do poprowadzenia swoich żołnierzy za sobą. W tym celu organizowane są kursy adaptacyjne jak ten prowadzony obecnie na terenie CSSLP w Plaskoszu.
Instruktorzy Brygadowego Zespołu Szkoleniowego (BZSz) 8.K-PBOT oraz Jednostki Wojskowej Działań Niekonwencjonalnych "GRYF" dbają o to, aby usystematyzować wiedzę teoretyczną oraz praktyczne umiejętności nowych liderów. Ważne jest ukierunkowanie ich na właściwe rozwiązania organizacyjne i metodyczne oraz ujednolicenie szkolenia zgodnie z obowiązującymi w Wojskach Obrony Terytorialnej (WOT) dokumentami doktrynalnymi, programami szkolenia oraz rozkazami i wytycznymi przełożonych. Za chwilę to oni będą odpowiadać za szkolenie nowych ochotników do służby w Brygadzie i znajomość obowiązujących procedur umożliwi im podać komendę "za mną!" z pewnością, że prowadzą swoich ludzi we właściwym kierunku.
Zmiana na linii otwarcia ognia zbiórka! Ładuj! Ognia!
Jednym z ważniejszych elementów trwającego kursu są zajęcia strzeleckie. Wszyscy żołnierze 8.K-PBOT szkolą się z wykorzystaniem nowego Programu Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS) wprowadzonego do użytku na przełomie 2023 i 2024 r. 21 listopada nowi oficerowie wykonali strzelanie z karabinka 5,56 mm MSBS GROT. Ważne jest, aby dowódcy wykonywali strzelania regularnie i budowali dobre nawyki. Za chwilę zostaną kierownikami strzelań oraz będa systematycznie kierowani na kursy, które umożliwią im uzyskanie poszczególnych poziomów instruktora. Aby to się jednak stało, muszą prezentować umiejętności strzeleckie na wysokim poziomie.
Nowy program całkowicie zmienił podejście do strzelania w Siłach Zbrojnych RP, które dawniej odbywało się najczęściej w postawie leżącej do celów znacznie oddalonych od żołnierza. Został opracowany na podstawie doświadczeń żołnierzy Wojsk Specjalnych. Kładzie nacisk na postawę stojącą, klęczącą i dopiero później leżącą. System jest ujednolicony i żołnierze wszystkich 5 Rodzajów Sił Zbrojnych RP szkolą się w ten sam sposób. Postawiono w nim na strzelania dynamiczne. Dzięki temu żołnierze szkolą się jak celnie i bezpiecznie strzelać w określonym reżimie czasowym oraz na resecie. Ćwiczą również strzelanie zza zasłon w różnych postawach ze swojej mocnej i słabej strony.
Instruktorzy wspierają proces realizacji szkolenia
W tym samym czasie w Plaskoszu trwa kurs instuktorsko-metodyczny dla instruktorów szkolenia specjalistycznego w grupie dowódczej. Ich szkolenie przebiega w podobny sposób jak nowoprzybyłych oficerów. Żołnierze, którzy je ukończą będą stanowić wsparcie podczas szkoleń podstawowych, wyrównawczych oraz rotacyjnych prowadzonych w pododdziałach brygady.
Tym sposobem rok szkoleniowy powoli dobiega końca i nachodzi czas podsumowań. Podczas odprawy w grudniu zostaną przedstawione wnioski z przebiegu procesu szkolenia w 8.K-PBOT w 2024 r. Pozwoli to na doskonalenie systemu szkolenia i rozpoczącie nowego cyklu w styczniu 2025 r.
Materiał: kpt. Paweł Banasiak
Galeria
Czytaj również
- Szopki z bogatą tradycją. Zachwycają swoją wyjątkowowścią
- Najzdrowszy barszcz na zakwasie. Buraki skarbnicą witamin
- Ustawa o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach. Nowe rozwiązania
- Zmienne warunki pogodowe i wzmożony ruch. Uważajmy na drogach
- Bezpieczna żywność na święta. Pamiętaj o kilku zasadach
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Drugi dzień świąt. Podczas mszy w kościele święci się owies
Drugi dzień świąt bożonarodzeniowych poświęcony jest# św. Szczepanowi – pierwszemu męczennikowi za wiarę chrześcijańską, znanemu z głębokiej wiary i mocy czynienia cudów. Został ukamienowany, gdy przyznał się przed sanhedrynem do wiary w Chrystusa (tradycyjna kara za bluźnierstwo).
(czytaj więcej)Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Jak było kiedyś?
Boże Narodzenie było zawsze uważane za święto niezwykle ważne i rodzinne#, nazywano je również Godami lub "godnimi świętami".
(czytaj więcej)Szopki z bogatą tradycją. Zachwycają swoją wyjątkowowścią
Tradycja szopkarska w Krakowie trwa nieprzerwanie od XIX wieku#. Pierwotnie wykonywaniem szopek trudnili się rzemieślnicy z ówczesnych przedmieść Krakowa, szczególnie Krowodrzy i Zwierzyńca.
(czytaj więcej)Tradycje Bożonarodzeniowe. Jak świętują inne kraje?
Wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej mają ze sobą wiele wspólnego#, ale też bardzo wiele je różni. Przedstawiamy, jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Czechach, Polsce, Słowacji i na Węgrzech.
(czytaj więcej)
Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad
przyjaciel psów, w dniu 22-11-2024 12:11:11 napisał:
odpowiedz
On, w dniu 23-11-2024 06:07:43 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!