Dziś mamy 26 kwietnia 2025, sobota, imieniny obchodzą:

09 grudnia 2020

Tradycyjne potrawy Kujaw i Pomorza. Sprawdź przepisy na zupy

Wigilijna zupa z suszonych śliwek, fot. Andrzej Goiński/UMWK-P

Wigilijna zupa z suszonych śliwek, fot. Andrzej Goiński/UMWK-P

Polska kuchnia jest znana z zup. Są pożywne i rozgrzewające, dlatego szczególnie chętnie #są serwowane jesienią i zimą. Wśród przepisów na potrawy tradycyjne Kujaw i Pomorza znajdziemy wiele receptur na te dania. Zapraszamy do skorzystania z nich i przygotowania zarówno tych popularnych, jak kartoflanka czy zupa z dyni, jak i mniej znanych: poliwki czy zupy z jajek.

Produkty reprezentujące nasz region na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych to nasze kulinarne dziedzictwo. Są wśród nich potrawy  znane z kuchni mam i babć, przywodzące na myśl smaki naszego dzieciństwa. Wiele z nich możemy przygotować we własnym domu z lokalnych produktów – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.  

Nasze propozycje przepisów na zupy zaczerpnięte z Listy Produktów Tradycyjnych to:

  • kartoflanka po kujawsku - więcej
  • żur kujawski - więcej
  • kujawska bania z zacirkami (zacierkami)-doskonała zupa jesienna, której głównym składnikiem jest bania (czyli dynia) - więcej
  • szczawiówka to zupa sezonowa, ale warto mieć na nią dobry, sprawdzony przepis – więcej
  • zacierka kraszona - więcej

a także mniej znane potrawy, jak:

  • poliwka czyli niezbyt gęsta, zawiesista zupa o charakterystycznym kwaskowatym zapachu i smaku - więcej
  • zupa kwas, przygotowywana z dodatkiem soku z kiszonej kapusty - więcej

czy przygotowywane tradycyjnie na wigilijny stół

  • zupa z suszonych śliwek – więcej
  • rosopita-zupa śledziowa – więcej

Wśród 93 przysmaków z naszego województwa zarejestrowanych dotychczas na Liście Produktów Tradycyjnych jest 28 gotowych dań i potraw, 18 wyrobów piekarniczych i cukierniczych, 14 napojów, 8 produktów mięsnych, 9 warzyw i owoców oraz 6 produktów mlecznych a także miody, oleje i tłuszcze oraz produkty rybołówstwa i inne. Produktami wpisanymi ostatnio na listę były zacierka kraszona, pierogi z kapusta kiszona i ziemniakami oraz bania w zalewie. Pełna Lista Produktów Tradycyjnych z Kujawsko-Pomorskiego

Na listę mogą być wpisane produkty rolne, środki spożywcze i napoje spirytusowe:

  • których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych, tzn. wykorzystywanych od co najmniej 25 lat, metod produkcji,
  • będące elementem dziedzictwa kulturowego regionu, w którym są wytwarzane,
  • stanowiące element tożsamości społeczności lokalnej.

Wnioski o wpis produktu na listę składa się do Urzędu Marszałkowskiego, który dokonuje ich oceny. Pozytywnie zweryfikowane wnioski przesyłane są do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który jest odpowiedzialny za jej prowadzenie  i uaktualnienie. Lista jest publikowana na bieżąco, na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Szczegóły jak zarejestrować produkt tradycyjny).

Materiał: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 10 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Balustrady Bramy Ogrodzenia
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Zadaj pytanie
40PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)