Dziś mamy 26 grudnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

19 listopada 2023

Wyjątkowa wyprawa. Harcerze w miejscach pamięci narodowej

fot. Hufiec Nakło

fot. Hufiec Nakło

W sobotę 18 listopada realizując projekt# "Z historii mojej miejscowości" harcerze Hufca Nakło wyruszyli na autokarową wyprawę na trasie Nakło – Trzeciewnica – Ślesin – Drążno – Mrocza. Jej celem było upamiętnienie wybranych miejsc pamięci narodowej związanych z Powstaniem Wielkopolskim.

Wyprawa ta była wyjątkowa, ponieważ uczestniczyły w niej wnuczki powstańca Stanisława Balcerzaka, który był ojcem Józefa, pierwszej na Krajnie śmiertelnej ofiary tego zwycięskiego zrywu niepodległościowego. Ponadto harcerzy wspierali członkowie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

Podczas wyprawy harcerze poznali najważniejsze wiadomości dotyczące bitwy o Ślesin oraz o Mroczę oraz kilka postaci, które pochodziły z najbliższej okolicy lub których działania miały wpływ na losy naszej „małej ojczyzny”, a w szczególności Piotra Belzerowskiego, Wiktora Rossy, Józefa Balcerzaka.

W Drążnie, czyli w miejscu śmierci Józefa Balcerzaka panie - wnuczki Stanisława Balcerzaka zrelacjonowały historię, która jest przekazywana w rodzinie, a dotyczy śmierci ich wujka. Ponadto opowiedziały jakim był człowiekiem, czym się zajmował, co lubił. Harcerze zobaczyli zdjęcia Józefa z Towarzystwem Gimnastycznym „Sokół”, dom Jego rodziców. Uczestnicy z wielką uwagą przysłuchiwali się opowieściom.

Cała wyprawa dla uczestników była bardzo ważnym wydarzeniem. Harcerze uporządkowali miejsca pamięci narodowej, zapalili znicze i złożyli kwiaty. Rozbrzmiały pieśni: „Rota”, „Boże, coś Polskę”, „Modlitwa harcerska”.

Harcerze Hufca Nakło noszącego imię Powstańców Wielkopolskich pamiętają o swoim patronie.

Projekt był współfinansowany przez Powiat Nakielski.

Materiał: Hufiec Nakło

Oceń artykuł: 16 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 3 (3)

    Redżi, w dniu 20-11-2023 08:52:59 napisał:

    Dobra akcja. Trzeba krzewić pamięć narodową wśród młodych ludzi.

    odpowiedz

    • 0 (0)

    druch, w dniu 20-11-2023 11:30:05 napisał:

    A gdzie harcerze,widzimy tylko radnych i harcerki,w byłym powiecie wyrzyskim jest wiele miejsc pamięci

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Szkolenie z HACCP
80PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
0

Drugi dzień świąt. Podczas mszy w kościele święci się owies

Drugi dzień świąt bożonarodzeniowych poświęcony jest# św. Szczepanowi – pierwszemu męczennikowi za wiarę chrześcijańską, znanemu z głębokiej wiary i mocy czynienia cudów. Został ukamienowany, gdy przyznał się przed sanhedrynem do wiary w Chrystusa (tradycyjna kara za bluźnierstwo).

(czytaj więcej)
0

Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Jak było kiedyś?

Boże Narodzenie było zawsze uważane za święto niezwykle ważne i rodzinne#, nazywano je również Godami lub "godnimi świętami".

(czytaj więcej)
0

Szopki z bogatą tradycją. Zachwycają swoją wyjątkowowścią

Tradycja szopkarska w Krakowie trwa nieprzerwanie od XIX wieku#. Pierwotnie wykonywaniem szopek trudnili się rzemieślnicy z ówczesnych przedmieść Krakowa, szczególnie Krowodrzy i Zwierzyńca.

(czytaj więcej)
0

Tradycje Bożonarodzeniowe. Jak świętują inne kraje?

Wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej mają ze sobą wiele wspólnego#, ale też bardzo wiele je różni. Przedstawiamy, jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Czechach, Polsce, Słowacji i na Węgrzech.

(czytaj więcej)