Wyjątkowa wyprawa. Harcerze w miejscach pamięci narodowej
fot. Hufiec Nakło
W sobotę 18 listopada realizując projekt# "Z historii mojej miejscowości" harcerze Hufca Nakło wyruszyli na autokarową wyprawę na trasie Nakło – Trzeciewnica – Ślesin – Drążno – Mrocza. Jej celem było upamiętnienie wybranych miejsc pamięci narodowej związanych z Powstaniem Wielkopolskim.
Wyprawa ta była wyjątkowa, ponieważ uczestniczyły w niej wnuczki powstańca Stanisława Balcerzaka, który był ojcem Józefa, pierwszej na Krajnie śmiertelnej ofiary tego zwycięskiego zrywu niepodległościowego. Ponadto harcerzy wspierali członkowie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.
Podczas wyprawy harcerze poznali najważniejsze wiadomości dotyczące bitwy o Ślesin oraz o Mroczę oraz kilka postaci, które pochodziły z najbliższej okolicy lub których działania miały wpływ na losy naszej „małej ojczyzny”, a w szczególności Piotra Belzerowskiego, Wiktora Rossy, Józefa Balcerzaka.
W Drążnie, czyli w miejscu śmierci Józefa Balcerzaka panie - wnuczki Stanisława Balcerzaka zrelacjonowały historię, która jest przekazywana w rodzinie, a dotyczy śmierci ich wujka. Ponadto opowiedziały jakim był człowiekiem, czym się zajmował, co lubił. Harcerze zobaczyli zdjęcia Józefa z Towarzystwem Gimnastycznym „Sokół”, dom Jego rodziców. Uczestnicy z wielką uwagą przysłuchiwali się opowieściom.
Cała wyprawa dla uczestników była bardzo ważnym wydarzeniem. Harcerze uporządkowali miejsca pamięci narodowej, zapalili znicze i złożyli kwiaty. Rozbrzmiały pieśni: „Rota”, „Boże, coś Polskę”, „Modlitwa harcerska”.
Harcerze Hufca Nakło noszącego imię Powstańców Wielkopolskich pamiętają o swoim patronie.
Projekt był współfinansowany przez Powiat Nakielski.
Materiał: Hufiec Nakło
Galeria
Czytaj również
- Zasiedli do wigilijnego stołu. Opłatek, życzenia i program artystyczny
- Harcerze pamiętają. Światełko z Betlejem dotarło do DPS
- Upominki dotarły do seniorów. Wielkie serce
- Wigilia w Domu Księży Emerytów. Służyli w parafiach naszego powiatu
- Odśnieżanie dróg powiatowych. Zaplanowano ponad pół miliona zł
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Drugi dzień świąt. Podczas mszy w kościele święci się owies
Drugi dzień świąt bożonarodzeniowych poświęcony jest# św. Szczepanowi – pierwszemu męczennikowi za wiarę chrześcijańską, znanemu z głębokiej wiary i mocy czynienia cudów. Został ukamienowany, gdy przyznał się przed sanhedrynem do wiary w Chrystusa (tradycyjna kara za bluźnierstwo).
(czytaj więcej)Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Jak było kiedyś?
Boże Narodzenie było zawsze uważane za święto niezwykle ważne i rodzinne#, nazywano je również Godami lub "godnimi świętami".
(czytaj więcej)Szopki z bogatą tradycją. Zachwycają swoją wyjątkowowścią
Tradycja szopkarska w Krakowie trwa nieprzerwanie od XIX wieku#. Pierwotnie wykonywaniem szopek trudnili się rzemieślnicy z ówczesnych przedmieść Krakowa, szczególnie Krowodrzy i Zwierzyńca.
(czytaj więcej)Tradycje Bożonarodzeniowe. Jak świętują inne kraje?
Wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej mają ze sobą wiele wspólnego#, ale też bardzo wiele je różni. Przedstawiamy, jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Czechach, Polsce, Słowacji i na Węgrzech.
(czytaj więcej)
Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad
Redżi, w dniu 20-11-2023 08:52:59 napisał:
odpowiedz
druch, w dniu 20-11-2023 11:30:05 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!