Dziś mamy 1 września 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

22 lipca 2024

Wzniesienia kryją tajemnicę. Pozostałości kurhanów i pomniki

fot. Nadleśnictwo Szubin, Lasy Państwowe

fot. Nadleśnictwo Szubin, Lasy Państwowe

Te niepozorne wzniesienia kryją w sobie tajemnicę. Uczyniła je #ludzka ręka. Dziś historia o miejscach pamięci w Leśnictwach Dziewierzewo i Żarczyn.

To co widać na zdjęciach, to pozostałości kurhanów, pokaźnych rozmiarów grobowców, powstałych na długo przed pojawieniem się chrześcijaństwa, nie tylko w Polsce, ale w ogóle. Archeologowie przypisali te mogiły do kultury pucharów lejkowatych, jednej z kultur epoki neolitu, którą datuje się między 3700 a 1900 r. p.n.e., i odkryto w Europie, między innymi na terenach dzisiejszej Polski oraz części Wołynia i Podola, ale też Danii, Szwecji, Niemiec i Holandii. Nazwa kultury pochodzi od kształtu naczyń odkrytych podczas wykopalisk. Co ciekawe, archeologowie sądzą, że kultura ta powstała na terenie Kujaw. Dziś kurhany są ledwie możliwe do rozróżnienia od naturalnego ukształtowania terenu, jednak po zbliżeniu się do nich, daje się dostrzec w tych kształtach pewien zamysł. Niestety, przez wieki kurhany zostały rozkopane w poszukiwaniu kosztowności, a na ich powierzchni obecnie znajduje się nasadzenie sprzed kilkudziesięciu lat.

Jak wyglądało życie ludzi z tej pradawnej epoki? Zajmowano się wtedy głównie hodowlą, łowiectwem i rybołówstwem, ale także uprawą zboża. Znano radło, do którego ciągnięcia zaprzęgano bydło. Jedna z największych osad kultury pucharów lejkowatych na ziemiach polskich została odkryta w Ćmielowie koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Charakterystyczne dla tej kultury były pochówki szkieletowe zwane grobami kujawskimi i rozmaite grobowce megalityczne. Także pierwsze ślady zamieszkania na Ostrowie Lednickim – miejscu, które uważa się za gniazdo polskiej państwowości - zalicza się właśnie do kultury pucharów lejkowatych.

Nie można o nich zapomnieć – Józef Wierzchosławski i Stanisław Pituła

Takie pomniki przypominają o ofiarach terroru rozpętanego przez Niemców jesienią 1939 roku. 23 września 2017 roku w Żarczynie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego śmierć Stanisława Pituły i Józefa Wierzchosławskiego – mieszkańców Dziewierzewa i Żarczyna, którzy zginęli zamordowani przez Niemców 11 listopada 1939 roku, w pierwsze Święto Niepodległości pod krwawą okupacją. Obelisk odsłonili wspólnie najbliżsi pomordowanych – siostrzeniec Józefa Wierzchosławskiego i wnuczka Stanisława Pituły. To oni w 1939 roku zostali zamordowani przez niemieckich okupantów.

Metalowy krzyż pamiątkowy

Ten krzyż, choć wtopiony w naturalny krajobraz, jest jak subtelny znak pamięci. Może być, że został postawiony dla uczczenia kogoś bliskiego, kto znalazł tu spokój na zawsze. Jego obecność jest jak cichy szept wiatru przypominający o ulotności życia.

Krzyż przydrożny

W tym zakątku, gdzie czas płynie jakby wolniej, ten spękany krzyż nie tylko przypomina czasy minione, ale jest jak ognisko, wokół którego zbiera się wspólnota. Ludzie tu od lat niezmiennie dzielą się opowieściami o tych, którzy byli sercem tej ziemi. Tu, pod krzyżem, człowiek uświadamia sobie, że jest jak każda jego rysa – oddzielną opowieścią o życiu, miłości i utraconych chwilach.

Krzyż przydrożny – oddział 306c

U stóp tego krzyża leżą kwiaty. Skromny gest ludzi, którzy tu przyszli, przynosząc ze sobą swoje myśli i modlitwy. To miejsce, gdzie wspólnota ludzi łączy się z naturą, a codzienne zmartwienia znikają gdzieś w cieniu drzew. Każda cicha modlitwa, każde westchnienie rozchodzi się jak szept liści w lesie.

Materiał: Nadleśnictwo Szubin, Lasy Państwowe

Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 5 (9)

    Krytyk Społeczny, w dniu 22-07-2024 15:23:01 napisał:

    A w centrum naszego miasta stoi duży monument,który każdemu przypomina sowiecką okupację,terror mln. ofiar, zniewolenie.Jakże inny wydźwięk i opis "historii" Wzywam Radę Miasta by podjęła uchwałę,zobowiązując burmistrza miasta do usunięcia propagandowego monumentu z Rynku. Podstawą prawną jego demontażu jest ustawa z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.To leży w interesie publicznym i należy się ofiarom sowieckiego zniewolenia.

    odpowiedz

    • -4 (8)

    do prowakatora krtykaspołecznego, w dniu 22-07-2024 15:58:31 napisał:

    krytyk o jakie miasto ci chodzi i nie ruszaj co jest pamiątką ideologii pisu bo siejesz tylko propagandę nie do o pis ania

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Rejestracja BDO
500PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
0

Przygotuj się na pierwszy dzwonek. Zadbaj o kręgosłup swojego dziecka

Właściwe dopasowanie plecaka lub tornistra# wpływa na postawę dziecka oraz jego komfort. Jak zatem prawidłowo go nosić, aby nie obciążał kręgosłupa najmłodszych?

(czytaj więcej)
0

Nawłoć kandyjska to IGO. Wygląda pięknie, ale zagraża innym roślinom

Nawłoć kanadyjska kwitnie od lipca do #października, najbardziej intensywnie od połowy sierpnia do końca września. Występuje na terenie niemal całego kraju. Chociaż w lecie kwiaty nawłoci kanadyjskiej wyglądają pięknie, to jest gatunkiem inwazyjnym, który zagraża gatunkom rodzimym.

(czytaj więcej)
0

Bidony coraz bardziej popularne. Zapobiegaj rozwojowi bakterii

Bidony oraz wielorazowe butelki do wody są bardzo popularne# wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Dzięki nim mamy wodę zawsze pod ręką, co pomaga nam utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia, zarówno w trakcie codziennych aktywności, jak i w pracy, w szkole czy podczas treningów.

(czytaj więcej)
0

Jak upał wpływa na ludzki organizm? Chroń się przed słońcem

Upał to stan pogody, gdy temperatura powietrza# przy powierzchni ziemi przekracza 30 st. C. W ciągu dnia, najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15 a 18, a nie jak się powszechnie sądzi - w południe, zaś największe promieniowanie UV notowane jest w godzinach 12 – 13.

(czytaj więcej)