Zaczytana Mrocza

fot. JZ/pow.
11 czerwca 2015 r. w Parku Miejskim im. Władysława Jagiełły w #Mroczy odbył się happening promujący czytelnictwo. Impreza wieńczyła artystyczny projekt realizowany w bibliotece Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Mroczy – „Czwartki z kulturą”.
W ramach czerwcowego wydarzenia wynikającego ze współpracy biblioteki szkolnej i publicznej promowano Klub Czytających Rodzin, akcję Cała Polska czyta dzieciom, zespół teatralny Klamka, Koło Przyjaciół Książki. W finale happeningu Zaczytana Mrocza miłośnicy książek uwalniali je w ramach światowej idei zwanej Bookcrossing.
Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Mroczy Grzegorz Okoniewski oraz Marlena Rosińska, Justyna Misterkiewicz-Hamowska - nauczyciele bibliotekarze Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Mroczy, wspierani przez panią dyrektor Jolantę Miler - zapewnili moc atrakcji. Patronat nad imprezą objął Burmistrz Miasta i Gminy Mrocza Leszek Klesiński, który poderwał dzieci i młodzież do wspólnej zabawy podczas czytania „Lokomotywy” Juliana Tuwima. Włodarza wspierała Dorota Szurik reprezentująca Radę Rodziców Szkoły Podstawowej w Mroczy. Rodzinne Czytanie promowali należący do Klubu Czytających Rodzin mama Małgorzata Płoszaj z synem Michałem (z kl. I f).
Happening uświetniły występy dzieci należących do grupy teatralnej MGOKiR w Mroczy oraz zespołu teatralnego Klamka (Julia Szostak, Patrycja Niemczyk, Natalia Anioł, Anna Pokojska, Angelika Twardowska, Julia Przybylska, Małgorzata Skowronek, Weronika Ciszewska, Roksana Mróz, Zuzanna Majchrzak, Maja Wegner, Agnieszka Bala, Jakub Gesse). Muzyczne atrakcje zapewnił zespół z MGOKiR w Mroczy (Agnieszka Bala, Maja Wegner, Piotr Deja, Magdalena Kujawa). Dzięki wyobraźni i zaangażowaniu dzieci z Koła Przyjaciół Książki (Weronika Okonek, Marika Twardowska, Aleksandra Kula, Oliwia Kruszyńska, Mateusz Majchrzak, Igor Błaży, Julita Kaczyńska, Wiktoria Zagórska, Nikola Maciąg i pozostali uczniowie z kl. III d z wych. Agnieszką Kądzielą) park Miejski im. Władysława Jagiełły w Mroczy stał się magiczną krainą wypełnioną bajkowymi postaciami.
Zaczytane przedszkolaki przybyły po słodkości z pięknymi pracami plastycznymi, z których powstała galeria obrazów. Dzieci wzięły udział w zabawach ruchowych z nagrodami, w przeprowadzeniu których pomagali Katarzyna Dobrzyńska i Marek Jackiewicz z biblioteki publicznej w Mroczy. Najwytrwalsi uczestnicy happeningu żywiołowo reagowali na szansę zdobycia nagród (książki, piórniki, kredki, farby, maskotki, słodycze) podczas quizu nt. patrona naszego parku - króla Władysława Jagiełły oraz zagadek czytelniczych. Młodsi uczestnicy akcji bookcrossingowej w parku mogli bezpiecznie „buszować” wśród zieleni, bo uczniowie klasy VI a z wielkim zaangażowaniem czuwali, by nikt nie czuł się zagubiony.
Publiczne zaproszenie na happening przyjęła spora grupa rodziców oraz uczestnicy i opiekunowie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Mroczy. Najwytrwalsi przyjaciele bibliotek zostali poczęstowani słodkościami. Dzieci mogły się cieszyć z nagród dzięki wsparciu ze strony Burmistrza Miasta i Gminy Mrocza, dyrektora Banku Spółdzielczego w Koronowie o/Mrocza Piotra Marosza oraz Piotra Skalskiego. Powodzenie happeningu mogło mieć miejsce dzięki współpracy realizujących projekt bibliotek, referatu obsługi komunalnej UMiG w Mroczy oraz Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mroczy.
„Słoneczne nastroje” uczestników Zaczytanej Mroczy stanowią podstawę refleksji, że warto stwarzać liczne okazje do promocji czytelnictwa, które jest przecież fundamentalnym elementem kultury.
materiał: Justyna Misterkiewicz-Hamowska
Galeria

























Czytaj również
- Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Dyskutowano o bestsellerowej powieści
- Wiosenno-miłosny koncert. Uczniowie oczarowali widownię
- Śniadanie Wielkanocne w Mroczy. W hali zapanowała świąteczna atmosfera!
- Barwny korowód przeszedł ulicami. Piękna tradycja w Niedzielę Palmową
- To już IX edycja pianistycznego konkursu. Poznajmy tegorocznych laureatów!
Dodaj komentarz
Po Wielkanocy zostało jedzenie? Nie wyrzucaj - podziel się!

Po Wielkanocy zostaje # sporo jedzenia. Warto się nim podzielić.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!