Dziś mamy 26 czerwca 2024, środa, imieniny obchodzą:

01 czerwca 2024

Dzień Bociana Białego. W lipcu oszacują polską populację

fot. pixabay

fot. pixabay

31 maja w Polsce obchodziliśmy Dzień Bociana Białego. #Święto zostało ustanowione w 2003 roku przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody pro Natura. W Europie żyją dwa gatunki bocianów – czarny i biały, obydwa gniazdują w Polsce, ale tylko bocian biały ma swoje święto.

Ale nim napiszemy słów kilka o dzisiejszym świętującym musimy wspomnieć o ważnym wydarzeniu, ale związanym z bocianem czarnym!

Projekt „BocianiMy w Lasach - Dobre praktyki ochrony i zarządzania populacją bociana czarnego na terenach leśnych”, realizowany przez Leśny Zakład Doświadczalny w Rogowie SGGW oraz Komitet Ochrony Orłów, przy współpracy z Lasami Państwowymi, otrzymał tegoroczną Nagrodę Obywatelską w konkursie Natura 2000 Awards w Brukseli. Była to jedna z blisko 100 inicjatyw zgłoszonych przez różne kraje europejskie. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

Projekt „BocianiMy w Lasach - Dobre praktyki ochrony i zarządzania populacją bociana czarnego na terenach leśnych”, funkcjonuje od 2017 roku. Jego celem jest monitorowanie i ochrona populacji bociana czarnego (Ciconia nigra) w Polsce. Wśród zadań, realizowanych w ramach projektu, znajdziemy zakładanie stref ścisłej ochrony w miejscach gniazdowania oraz bezpośrednie monitorowanie środowiska i wybranych osobników. W projekcie wykorzystywane są fotopułapki oraz nadajniki telemetryczne, zakładane ptakom podczas obrączkowania. Przez kilka lat, z ponad 100 stanowisk lęgowych zebrano materiał badawczy, który pozwolił w dużym stopniu pogłębić wiedzę naukową o bocianie czarnym. Wizualizowano trasy wędrówek migracyjnych oraz prowadzono transmisje online z gniazd bocianów czarnych, dzięki czemu tajemniczy hajstra dał się odrobinę bardziej poznać.

A wracając do bohatera dnia 31 maja. Bocian biały Ciconia ciconia jest jednym z najstarszych gatunków synantropijnych (żyjącym blisko ludzkich siedzib), według niektórych przynoszącym szczęście i zwiastującym zbliżającą się wiosnę. To symbol polskiej wsi, który zawsze zajmował szczególne miejsce w naszej tradycji, wierzeniach i kulturze. W przekonaniu mieszkańców wsi bocian był ptakiem zapowiadającym nadchodzące wydarzenia i ostrzegającym przed niebezpieczeństwem. Widok białego bociana zapowiadał pogodę suchą, a pojawienie się czarnego wskazywało na zbliżającą się słotę. Wspominają o nim najwięksi pisarze - Adam Mickiewicz w „Panu Tadeuszu” czy Juliusz Słowacki w „Hymnie - Smutno mi Boże”. Któż z nas nie obserwował tych ptaków na żywo, nie czytał bajki "Lis i bocian" czy nie widział słynnego obrazu "Bociany" Chełmońskiego?

Na Podlasiu na powitanie wiosny wypiekano "busłowe łapy", czyli drożdżowe bułki w kształcie palczastych bocianich nóg.

W tym roku przypada 8. Międzynarodowy Spis Bociana Białego. Odbywa się on co 10 lat. W 2014 roku polską populacje bociana oszacowano na ok 45 tys. par. Tegoroczny spis odbędzie się w dniach 1–15 lipca 2024 r. 

Źródło: www.lasy.gov.pl

Oceń artykuł: 1 0
Pliki do pobrania
czarno-na-bialym-infografika.jpg

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    żaba byk, w dniu 01-06-2024 11:02:40 napisał:

    A taki Bocian z Żabki się liczy? :)

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Z domu wariatów, w dniu 01-06-2024 12:34:11 napisał:

    Dzień bociana? A gdzie dzień bocianki. Znów szowinistyczne męskie świnie dyskryminują kobiety tym razem bocianki.

    odpowiedz

    • 0 (0)

    żaba byk, w dniu 01-06-2024 13:00:38 napisał:

    Yćmy na kunsensusa: BocianoPostać

    odpowiedz

    • -2 (2)

    Ja, w dniu 01-06-2024 18:23:18 napisał:

    Kiedy zrobicie dzień szczepu przypominającego dla idiotów

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Balustrady Bramy Ogrodzenia
Budowa hal
Praca na wysokości
60PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Szkolenie z HACCP
80PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
0

Zakażenia pokarmowe w sezonie wakacyjnym. Jak się chronić?

W miesiącach letnich wzrasta liczba zakażeń #i zatruć pokarmowych. Wiąże się to z łatwiejszym psuciem żywności w gorące dni, jak też funkcjonowaniem sezonowych punktów „małej gastronomii”. Nadzór nad nimi to jedno z podstawowych zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

(czytaj więcej)
0

Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej. Inwestycje w regionie

Kończymy doświetlanie przejść dla pieszych i realizujemy nowe #ciągi dla pieszych i rowerzystów. Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej na lata 2021-2024 (PBID) koncentruje się na najmniej chronionych uczestnikach ruchu. Sprawdzamy stan realizacji w woj. kujawsko-pomorskim.

(czytaj więcej)
0

Korzystaj ze słońca rozsądnie. O czym trzeba pamiętać?

Przyszło lato, więc chcemy jak najwięcej czasu spędzać# na świeżym powietrzu. Trzeba jednak pamiętać, że nadmiar promieniowania słonecznego może być dla nas szkodliwy. Pamiętaj o regularnym stosowaniu kremów z filtrem i unikaj przebywania na bezpośrednim słońcu.

(czytaj więcej)
0

Rozliczanie PIT. Podsumowanie tegorocznej akcji

93 %, czyli blisko 1,1 mln deklaracji podatkowych #za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo prawie 660 tys. przez usługę Twój e-PIT. Tylko 82 tys. zeznań wpłynęły w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy w naszym województwie złożyli w ten sposób 213 tys. dokumentów. Organizacje Pożytku Publicznego (OPP) mogą w tym roku otrzymać rekordową sumę 71 mln zł.

(czytaj więcej)