„Rolnicy walczyli o prawo do własności i wolności".41 lat rolniczej Solidarności

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego rozpoczęły się dzisiejsze# (12 maja) obchody 41. rocznicy rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”. W programie kujawsko-pomorskich uroczystości, które odbywają się w Toruniu, Łubiance i Chełmży (w powiecie toruńskim) złożenie kwiatów, msza święta oraz spotkanie poświęcone błogosławionym księdzu Jerzemu Popiełuszce i Karolinie Kózkównie.
Rocznicowe obchody rozpoczęły złożenie kwiatów i wspólna modlitwa w toruńskim Parku Pamięci pod pomnikiem upamiętniającym pomordowanych mieszkańców wsi.
- Od zakończenia drugiej wojny światowej rolnicy walczyli o prawo do własności i wolności. Przez lata działał tzw. bierny ruch oporu rolników, ale dopiero po rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność” udało nam się to osiągnąć. Naszym obowiązkiem jest pamięć o wszystkich tych, którzy w trudnych czasach zniewolenia walczyli o to, żeby być Polakami - mówił Michał Grabianka, przewodniczący wojewódzkiej rady ds. upamiętniania działalności NSZZ RI „Solidarność.
Następnie zebrani udali się na plac przed Urzędem Marszałkowskim, gdzie złożyli kwiaty przed odsłoniętą w ubiegłym roku tablicą upamiętniająca strajk rolników z 1981 roku.
- „Solidarność” rolnicza odegrała jedną z kluczowych ról w tym, by mogła się dokonać pokojowa transformacja polityczna w naszym kraju. To dzięki ich działalności i wytrwałości możemy cieszyć się wolnością i suwerennością. „Solidarność” to nasze dziedzictwo, o którym powinniśmy pamiętać i które musimy pielęgnować – podkreślił marszałek Piotr Całbecki.
W toruńskich uroczystościach uczestniczyli także senator Ryszard Bober, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski, wiceprezydent Torunia Paweł Gulewski, starosta toruński Marek Olszewski, dyrektor delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Toruniu Dariusz Zagrabski, prof. Mirosław Golon z Instytutu Pamięci Narodowej oraz przewodniczący wojewódzkich struktur NSZZ RI „Solidarność” Janusz Walczak, działacze i przedstawiciele rolniczej „Solidarności”.
Obchody kontynuowane były w Łubiance, gdzie w południe odbyła się msza święta w kościele bł. Jerzego Popiełuszki, a po nabożeństwie (o 13.30) do Centrum Kultury zaprosiliśmy na panel dyskusyjny poświęcony błogosławionym Jerzemu Popiełuszce i Karolinie Kózkównie. Zwieńczeniem kujawsko-pomorskich uroczystości będzie złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą Antoniemu Łapczyńskiemu przy ulicy Mickiewicza w Chełmży (o godzinie 16).
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność” został zarejestrowany 12 maja 1981 roku po wieloletnich działaniach i dzięki determinacji polskich rolników. Był pierwszą w powojennej Polsce, niezależną od władz komunistycznych, chłopską organizacją związkową. Odegrał kluczową rolę w przemianach politycznych w Polsce.
Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Galeria























Czytaj również
- Na przebudowę świetlic. Pieniądze trafią też do gminy Nakło
- Kolejne rządowe środki w ramach programu Senior+. Podpisano umowy
- Jutro ruszą konsultacje społeczne planu transportowego województwa
- Ostatni dzień egzaminu. Ósmoklasiści rozwiązują test z języka obcego
- „Policjanci w służbie historii”. Policjantka i uczennice przygotowały warsztaty
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Turystyka w Kujawsko-Pomorskim. Wzrosła liczba udzielonych noclegów

W województwie kujawsko-pomorskim w 2021 r. w stosunku do# roku poprzedniego zwiększyła się liczba udzielonych noclegów, liczba korzystających z bazy noclegowej oraz stopień wykorzystania miejsc noclegowych w turystycznych obiektach noclegowych.
(czytaj więcej)Jakie upominki Polacy wręczają na Dzień Matki? Sprawdzamy wyniki badania

Dzień Matki to wyjątkowe święto jak# pokazują wyniki badania Polacy coraz częściej zamiast standardowych upominków wręczają swojej mamie czas. Zarówno spędzając go razem jak i podarowując ciekawe przeżycia.
(czytaj więcej)Jakie prezenty Polacy wręczają na komunię? Znamy wyniki badania

Pierwsza Komunia to wielkie wydarzenie w życiu dziecka i# jego rodziców. Najczęściej powinno być to przeżycie stricte duchowe, ale w dzisiejszych czasach to prawdziwa walka o prezenty. Czy na przestrzeni lat zmieniła się formuła wydarzenia? Zobacz co króluje teraz wśród prezentów komunijnych, a co było popularne jeszcze kilkanaście lat temu.
(czytaj więcej)W 2021 roku prawie 70 proc. wydanych zezwoleń na pracę dot. obywateli Ukrainy

W 2021 r. zarówno w województwie kujawsko-pomorskim, jak i# w kraju, odnotowano wzrost liczby wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej zezwoleń na wykonywanie pracy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zostało wydanych obywatelom Ukrainy (niemal 70%).
(czytaj więcej)
Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad
rolnik, w dniu 13-05-2022 08:26:40 napisał:
odpowiedz
rolnik, w dniu 13-05-2022 11:16:08 napisał:
odpowiedz
rolnik, w dniu 14-05-2022 09:03:35 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!