Dziś mamy 7 grudnia 2022, środa, imieniny obchodzą:

29 września 2022

„Orlęta Grodno 39". Film, który poruszył uczniów

fot. pow.

fot. pow.

16 września br. uczniowie klas# I TE oraz I TŻb naszej szkoły z wychowawczyniami p. Edytą Pieczek oraz p. Ewą Skieresz i pod opieką p. Michała Wiśniewskiego obejrzeli w bydgoskim Multikinie film pt. „Orlęta. Grodno ‘39”. Film ten to nie tylko obraz wojny sprzed lat.

To również obraz ukazujący szukanie swojego miejsca w podziałach oraz własnej tożsamości. Polski Żyd - Leoś Rotman - dwunastoletni bohater, natrafia na kolejne ideologiczne bariery i mimo to nie traci wielkich ideałów. Fenomen bohatera polega na tym, że będąc dzieckiem nie daje się wciągnąć w machinę nienawiści, uprzedzeń i pogardy.

Może dlatego, że pokazany obraz wojny stał się dla ówczesnej młodzieży szkołą przyspieszonego dojrzewania, konfrontacją z dramatyczną historią pisaną przez dorosłych spowodował, że film został obejrzany przez pierwszoklasistów z zapartym tchem.

Materiał: Michał Wiśniewski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 9 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nadzieje polskich kibiców. Dzisiaj Polska zagra z Meksykiem

Rozpoczęcie mundialu rozpaliło nadzieje polskich kibiców. Sukces w meczu towarzyskim z Chile (1:0) dodał optymizmu #przed dzisiejszym spotkaniem z Meksykiem.

(czytaj więcej)
0

Jaja dla urody. Naturalne sposoby na piękną skórę i włosy

Jajko to produkt ceniony w diecie, ale nie musi służyć wyłącznie# jako jedzenie. Już od starożytności znane są bowiem także jego właściwości kosmetyczne, a szczególnie zbawienny wpływ na skórę, paznokcie i włosy.

(czytaj więcej)
0

Mundial na dwa sposoby. Pytania do hiszpańskiego trenera

Mundial zaczęliśmy na dwa zupełnie różne sposoby. Reprezentacja Polski #od antyfutbolu w meczu z Meksykiem, w którym co prawda udało się wywalczyć punkt, ale murowaniem własnej bramki i graniem „lagą na Roberta” nie rozkochaliśmy w sobie koneserów dobrego futbolu. Hiszpanie z kolei zagrali mecz idealny, pokonując Kostarykę 7:0 i dominując pod każdym względem. Co mamy zrobić, żeby kiedyś zagrać w podobny sposób? Rady szukamy u hiszpańskiego trenera, który od siedmiu lat uczy futbolu polskie dzieci.

(czytaj więcej)
0

Co wartościowego jeść rano? Śniadaniowe grzechy Polaków.

Z przeprowadzanych badań wynika, że Polacy cenią sobie śniadania i traktują je jako najważniejszy posiłek dnia. #Z pewnością nie bez znaczenia jest to, że ich spożywanie jest coraz częściej promowane przez media oraz specjalistów od żywienia.

(czytaj więcej)