Dziś mamy 26 maja 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

18 stycznia 2022

16 zdarzeń w ubiegłym roku! Statystyki wskazują na niebezpieczeństwo

fot. archiwum

fot. archiwum

Skrzyżowanie ul. Mroteckiej z drogą krajową nr 10 w Nakle z# pozoru wydaje się w miarę przejrzyste i bezpieczne, jednakże statystyki nie do końca zdają się potwierdzać tę tezę. Na co kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na tym skrzyżowaniu oraz jakie najczęstsze błędy popełniają?

Ronda ani wyświetlaczy czasu nie będzie

Niestety, mimo upływu lat skrzyżowanie krajowej „dziesiątki” z ul. Mrotecką w Nakle nadal należy do miejsc, w których na terenie tego miasta najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych. Przez ostatnie lata lokalna społeczność domagała się konkretnej reakcji ze strony Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad – czy to w postaci budowy ronda, czy chociażby zamontowania wyświetlaczy czasu przy sygnalizatorach. Ostatecznie jednak nic w tej kwestii się nie zmieniło i najprawdopodobniej już się nie zmieni, o czym świadczy chociażby ostatnia odpowiedź, którą uzyskaliśmy od rzecznika prasowego bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Juliana Droba. – Na wspomnianym odcinku DK nr 10 nie odnotowujemy większego natężenia zdarzeń drogowych. Droga krajowa w tym miejscu jest monitorowana przez pracowników Rejonu Dróg w Nakle nad Notecią (...) Jednocześnie przypominamy, że w roku 2020 złożyliśmy wniosek do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy drogi S10 Wyrzysk–Bydgoszcz. Powstanie tej inwestycji w przyszłości na stałe przeniesie ruch tranzytowy poza obecną DK nr 10 – poinformował nas Julian Drob.

W swoim założeniu zaplanowana budowa drogi S10 ma więc tym samym rozwiązać wszelkie problemy kierowców na skrzyżowaniu DK nr 10 z ul. Mrotecką – a co za tym idzie, montaż wyświetlaczy czasu jest w tym miejscu zdaniem GDDKiA zbędny, nie wspominając już nawet o budowie ronda.

Krótkie podsumowanie zdarzeń z minionego roku

Kierowcy przejeżdżający przez omawiane skrzyżowanie są obecnie skazani wyłącznie na siebie i swoje umiejętności. Postanowiliśmy zaspokoić ciekawość naszych czytelników i sprawdzić, ile zdarzeń drogowych na skrzyżowaniu odnotowała nakielska policja. I tak z informacji przekazanych nam przez oficera prasowego KPP w Nakle podkom. Justynę Andrzejewską wynika, że w 2021 roku na skrzyżowaniu ul. Mroteckiej z DK nr 10 oraz w jego obrębie odnotowano łącznie 16 zdarzeń drogowych, których najczęstszą przyczyną było niezachowanie bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego (6 zdarzeń). Kolejnymi przyczynami okazały się: nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu (4 zdarzenia) oraz niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze (2 zdarzenia). Odnotowano również cztery pojedyncze zdarzenia drogowe w zakresie nieprawidłowego wyprzedzania, nieprawidłowego cofania, nieprawidłowego zatrzymania/postoju oraz wtargnięcia zwierzęcia na drogę. Dla małego porównania, 2019 rok zakończył się łącznym wynikiem 14 zdarzeń drogowych.

Tak więc mimo właściwego oznakowania oraz przejrzystych zasad ruchu panujących na skrzyżowaniu częstotliwość występowania zdarzeń drogowych niestety utrzymuje się na raczej dość wysokim poziomie i chyba nie zapowiada się, by w tej kwestii zaszły jakiekolwiek zmiany. Jaka jest tego przyczyna? Na ten temat wypowiedział się m.in. kierownik nakielskiego Referatu Ruchu Drogowego asp. Marek Moczadło. – Z perspektywy kierowcy – dużo osób jedzie tamtędy pod wpływem presji, bo w tyle głowy zawsze się ma, że tam jest zamontowana kamera. Gdy kierowca widzi zielone światło, to jak najprędzej chce tam przejechać, bo nie wie, kiedy czas się skończy. Kiedy wprowadzone zostałyby zegary, kierowca wiedziałby, że np. za 3 sekundy światło zielone zniknie i już by nie przyspieszał. Drugim problemem na tym skrzyżowaniu to ruch z Mroczy do Nakła. Kierowcy niezwykle często źle wykonują manewry skrętu – a warto podkreślić, że tam jest sygnalizacja kolizyjna, czyli jeśli ktoś jedzie od Mroczy i skręca na lewo na Bydgoszcz, a druga osoba jadąca z Nakła skręca w lewo na Sadki, to kierowcy nie powinni mijać się przed pojazdami, tylko za nimi. W taki sposób każdy kierowca ma większą kontrolę sytuacji – powiedział asp. Marek Moczadło podczas konferencji pt. „Dla dobrej przyszłości mieszkańców powiatu nakielskiego – drogi wojewódzkie i perspektywy ich rozwoju”. 

Oceń artykuł: 1 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

  • -3 (7)

  Robson, w dniu 18-01-2022 14:25:13 napisał:

  Brak słów . Bezpieczne skrzyżowanie tak ono się powinno nazywać .

  odpowiedz

  • 0 (8)

  Bobi, w dniu 18-01-2022 15:10:32 napisał:

  Po za nie znajomością przepisów kierowców sygnalizacja świetlna powinna być zastąpiona wiaduktem bądź zmiana czasu świateł. Wyjazd od strony mroczy to jakaś porażka nie mówiąc już o zbyt bliskim wyjazdem wjazdem do MC i sklepów

  odpowiedz

  • 1 (3)

  Samsieczynek, w dniu 18-01-2022 17:29:57 napisał:

  Pomyśleć trzeba to jest takie proste

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Realista, w dniu 18-01-2022 22:00:14 napisał:

  Jadąc od Mroczy można na skrzyżowanie wjechać z prędkością 90km/h...i to zgodnie z przepisami. Czyli na tym skrzyżowaniu chodzi tylko o jedno: zarabianie kasy na drogich fotografiach.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  xd, w dniu 18-01-2022 22:09:28 napisał:

  A gdzie artykuł o narkotykach???? czyli współpraca z...

  odpowiedz

  • 4 (4)

  Ja, w dniu 18-01-2022 22:18:46 napisał:

  Tam tylko debil nie potrafi przejechać

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ramka na 4 zdjęcia
39,90PLN 27,90PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Ramka na zdjęcia
74,90PLN 39,90PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
0

Turystyka w Kujawsko-Pomorskim. Wzrosła liczba udzielonych noclegów

W województwie kujawsko-pomorskim w 2021 r. w stosunku do# roku poprzedniego zwiększyła się liczba udzielonych noclegów, liczba korzystających z bazy noclegowej oraz stopień wykorzystania miejsc noclegowych w turystycznych obiektach noclegowych.

(czytaj więcej)
0

Jakie upominki Polacy wręczają na Dzień Matki? Sprawdzamy wyniki badania

Dzień Matki to wyjątkowe święto jak# pokazują wyniki badania Polacy coraz częściej zamiast standardowych upominków wręczają swojej mamie czas. Zarówno spędzając go razem jak i podarowując ciekawe przeżycia.

(czytaj więcej)
0

Jakie prezenty Polacy wręczają na komunię? Znamy wyniki badania

Pierwsza Komunia to wielkie wydarzenie w życiu dziecka i# jego rodziców. Najczęściej powinno być to przeżycie stricte duchowe, ale w dzisiejszych czasach to prawdziwa walka o prezenty. Czy na przestrzeni lat zmieniła się formuła wydarzenia? Zobacz co króluje teraz wśród prezentów komunijnych, a co było popularne jeszcze kilkanaście lat temu.

(czytaj więcej)
0

W 2021 roku prawie 70 proc. wydanych zezwoleń na pracę dot. obywateli Ukrainy

W 2021 r. zarówno w województwie kujawsko-pomorskim, jak i# w kraju, odnotowano wzrost liczby wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej zezwoleń na wykonywanie pracy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zostało wydanych obywatelom Ukrainy (niemal 70%).

(czytaj więcej)