Dziś mamy 24 października 2021, niedziela, imieniny obchodzą:

24 września 2021

Bezpłatne szczepienia przeciw HPV. 118 programów w całej Polsce

fot. archiwum

fot. archiwum

Obecnie 118 samorządów w całej Polsce prowadzi programy# szczepień przeciw HPV. To bezcenna profilaktyka zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców. – Wirusy HPV związane są z powstawaniem stanów stany przednowotworoweych i nowotworowych szyjki macicy, ale nie tylko, bo również nowotworyów szyi, głowy, przełyku oraz odbytnicy – tłumaczy profesor Jan Kotarski, ginekolog-onkolog, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej.

Szczepienie, które chroni przed rakiem

Związek między zakażeniem wirusem HPV a chorobami nowotworowymi został potwierdzony wiele lat temu – za jego odkrycie prof. Herald zur Hausen otrzymał w 2008r. nagrodę Nobla. Szczepionka przeciw HPV jest zatem szczepionką przeciwwirusową, która może skutecznie zapobiec zachorowaniu na raka m.in. szyjki macicy, gardła, jamy ustnej czy prącia. Warto pamiętać, że infekcje wirusami HPV są często bezobjawowe i nie istnieje na nie żadne lekarstwo. Najlepszą metodą profilaktyki są szczepienia.

– Nabycie naturalnej odporności, czyli po przechorowaniu, w przypadku HPV nie jest możliwe, gdyż miano przeciwciał po zachorowaniu jest za niskie, aby uchronić przed ponowną infekcją – wyjaśnia profesor Jan Kotarski w rozmowie z www.zaszczepsiewiedza.pl. – Tak więc ta sama osoba może zakazić się kilka razy tym wirusem.

Po szczepieniu miano przeciwciał jest 1000-10000 razy większe niż po infekcji, dzięki czemu chroni przed wniknięciem wirusa HPV do organizmu. Szczepionki są bezpieczne i dobrze tolerowane.

Gdzie zaszczepić się przeciw HPV?

Programy bezpłatnych szczepień są realizowane przez samorządy. Szczegółowe informacje o zasadach skorzystania z refundowanej profilaktyki zazwyczaj są dostępne na stronach internetowych miasta, powiatu czy gminy. W razie wątpliwości lub pytań można skontaktować się z jednostką organizacyjną również telefonicznie lub osobiście (np. w siedzibie urzędu czy starostwa).


Województwo kujawsko-pomorskie:

1. Żnin (14 lat dziewczynki)
2. Janowiec (14 lat dziewczynki)
3. Łabiszyn (14 lat dziewczynki
4. Rogowo (14 lat dziewczynki)
5. Barcin (14 lat dziewczynki)
6. Gąsawa (14 lat dziewczynki)
7. Białe Błota (12 lat dziewczynki)
8. Grudziądz (12 lat dziewczynki)
9. Nakło nad Notecią (13 lat, dziewczynki i chłopcy)
10. Toruń (13 lat dziewczynki i chłopcy)
11. Wielka (12 lat dziewczynki)
12. Włocławek (12 lat dziewczynki)

 Materiał: Nadia Łanowska-Wasielewska

Oceń artykuł: 5 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Smakowita 450g
2,99PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Budowa hal
0

Gęsina na talerzu. Narodowe Święto Niepodległości

Listopad nieodłącznie wiąże się z dumnym celebrowaniem# Narodowego Święta Niepodległości. W naszym województwie udało się zbudować tradycję oficjalnych obchodów w połączeniu z rodzinnymi spotkaniami przy stole i serwowaną na nich gęsiną jako głównym daniem. Rozpoczynamy kampanię ,,Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”.

(czytaj więcej)
0

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się – wynika z# badań psychologa dra Pawła Atroszko. Stosunkowo bardziej narażone są kobiety. Problem dotyka też dzieci, które "znajdują się pod ogromną presją nieustannej nauki pod testy i niepopełniania błędów".

(czytaj więcej)
0

Umowa na wesele. Na te szczegóły musisz zwrócić uwagę

Jak wynika z danych BIQdata.pl, w 2020 r. zawarto w# Polsce 145 tys. Małżeństw. To o 20% mniej niż rok wcześniej. Wiele Par Młodych przełożyło wesele w związku z sytuacją pandemiczną. W jej efekcie zmienił się także sposób planowania wesel - z długoterminowego na krótkoterminowy, ograniczający się do 2-4 miesięcy. Nadal jednak organizacja wesela to zwykle spore przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele podmiotów. By się w tym wszystkim nie pogubić, warto spisywać umowy. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)