Dziś mamy 28 października 2020, środa, imieniny obchodzą:

26 czerwca 2020

Bibliotekarz poleca. Recenzja książki „Felix i niewidzialne źródło”

fot. pow.

fot. pow.

„Ten, kto dobrze patrzy, w końcu zobaczy” – tym przysłowiem afrykańskim zaczyna #się najnowsza powieść Érica-Emmanuela Schmitta należąca do „Cyklu o Niewidzialnym”.

Główny bohater to dwunastoletni Félix, którego imię znaczy „szczęśliwy”, mieszka wraz z matką Fatu N’Diaye w Paryżu. Kobieta pochodząca z Senegalu prowadzi kawiarnię „W Robocie”, w której gromadzą się mieszkańcy z sąsiedztwa. Wg Félixa jego matka potrafi nazywać przedmioty, zwierzęta i ludzi. Stąd dość oryginalne nazwy: wspomnianej kawiarni, WC – „Sam w zaciszu”, czy kota „Monsieur”. Ojciec Félixa, Felicien Saint-Esprit, Antylczyk, kapitan statku handlowego, przedstawiany jest jako Duch Święty. Chłopiec poznaje ojca dopiero w wieku dwunastu lat, w chwili kiedy Fatu popada w depresję.

Wówczas spokojne życie chłopca diametralnie się zmienia. Jako mały chłopiec, musi stawić czoła chorobie i poważnym problemom. Jest zdeterminowany i za wszelką cenę pragnie odzyskać swoją mamę, którą uwielbia. Zabiera ją więc do Afryki, pełnej magii i kolorów.

Autor zwraca uwagę na pamięć o tym kim jesteśmy i skąd pochodzimy. Można wywnioskować, że całkowite odcięcie się od korzeni, może prowadzić do zagubienia i zatracenia własnej tożsamości. Książka z pewnością zmusza do refleksji, To ciekawa opowieść o tym, co skrywa się w umyśle i sercu człowieka. Serdecznie polecam i zachęcam do przeczytania.

Materiał: Justyna Widawska

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

W cyklu BIBLIOTEKARZ POLECA, dzisiaj recenzja książki Érica-Emmanuela Schmitta „Félix i niewidzialne źródło”.

Oceń artykuł: 23 10

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Światowy Dzień bez Samochodu. Zamiast auta wybierz rower!

W dniu dzisiejszym obchodzimy Światowy# Dzień bez Samochodu. Jest to idealny czas, aby do pracy zamiast samochodem pojechać rowerem albo autobusem.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Makaronu. Można stworzyć z niego proste i pyszne dania

Jesienne weekendy to doskonała okazja do szukania nowych pomysłów na wspólne spędzenie #czasu w domowym zaciszu. W najbliższą niedzielę nie trzeba będzie ich szukać, ponieważ 25 października obchodzimy Światowy Dzień Makaronu. To świetny pretekst, aby zaangażować wszystkich domowników w przygotowanie prostego i smacznego dania. Wystarczy 5 składników i odrobina czasu. Potrzebni będą też oczywiście miłośnicy makaronu. A takich na pewno nie brakuje, prawda?

(czytaj więcej)