Dziś mamy 8 grudnia 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

05 października 2022

Blisko 300 mln zł na budowę oddziału. Nowy budynek umożliwi kompleksowe leczenie najmłodszych

fot. KPUW

fot. KPUW

„Poprawa jakości i dostępności usług pediatrycznych w ramach #tworzonego Centrum Leczenia Dzieci Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy” to nazwa projektu, który zostanie sfinansowany z Funduszu Medycznego. Dofinansowanie wyniesie 296 mln 631 tys. 720 zł.

W konferencji prasowej, udział wzięli przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia poseł Tomasz Latos, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy dr Jacek Kryś, Prorektor ds. Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. dr hab. Kornelia Kędziora-Kornatowska oraz dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Jan Gessek.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz nie krył radości z przekazywania bardzo dobrej informacji dla naszego regionu.

Jest to kolejna ważna inwestycja dla Bydgoszczy po inwestycji w kampus Akademii Muzycznej w wysokości 400 mln zł oraz rozbudowie Szpitala Uniwersyteckiego im dr. Jana Biziela – w wysokości 350 mln zł. To wsparcie dla szpitala im Jurasza w wysokości blisko 300 mln zł jest ważne, symboliczne, i podkreśla rangę medycznej Bydgoszczy w skali Polski – powiedział.

Przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia poseł Tomasz Latos podkreślał wyjątkowość tego dnia - Kiedy rano Pan Prezydent Andrzej Duda razem z Panem Ministrem Zdrowia Adamem Niedzielskim, a także parlamentarzystami ogłaszali rozstrzygnięcie tego konkursu i przekazanie tak ogromnych pieniędzy z Funduszu Medycznego to właściwie nie można tego inaczej określić, jak w ten sposób, że jest to historyczny dzień i historyczne wydarzenie jeżeli chodzi o pediatrię polską.

Poseł Tomasz Latos poinformował, że o te ponad 3 mld złotych przeznaczonych na pediatrię aplikowały 23 instytucje.

Spośród nich wybrano 14, wśród nich jest bardzo wysoko oceniony wniosek Szpitala Uniwersyteckiego nr 1. W Bydgoszczy im. A. Jurasza. Collegium Medicum wraz z Panem dyrektorem przygotowali bardzo wysoko oceniony projekt, który wypełnia prawie maksymalną kwotę przeznaczoną na dofinansowanie, którą było 300 mln zł. Wśród tych 14 projektów jest tylko kilka projektów, które opiewają na tak wysoką kwotę – dodał.

Prorektor ds. Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. dr hab. Kornelia Kędziora-Kornatowska zwróciła uwagę na to, że ta inwestycja rozwiąże problem przepełnionych klinik pediatrii na Collegium Medicum.

Ta inwestycja bardzo poprawi zarówno warunki pracy dla lekarzy, ale także, ponieważ nasi lekarze udzielają świadczenia zdrowotne w powiązaniu z działalnością dydaktyczną, również poprawi działalność dydaktyczną. Myślę, że również będzie to znakomita okazja, aby zachęcić studentów, którzy kształcą się na kierunkach prowadzonych w Collegium Medicum, aby właśnie wybierali naszą uczelnię – mówiła.

Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr Antoniego Jurasza w Bydgoszczy dr Jacek Kryś powiedział, że dzięki tej inwestycji możliwe będzie oferowanie dzieciom świadczeń na miarę XXI wieku.

Chcemy, aby ten budynek zapewniał kompleksowe leczenie i pozwalał na integrację tych wszystkich klinik w ramach tego jednego pionu pediatrycznego, dlatego będzie tam zorganizowana też pediatryczna izba przyjęć, zakład diagnostyki radiologicznej, i oczywiście blok operacyjny na czterech salach. To wszystko, co chcemy w ramach tego projektu dać naszym najmłodszym pacjentom. Będą też jedno bądź dwułóżkowe sale chorych z możliwością uczestniczenia przy hospitalizacji członków rodzin. Zapewni to tez bliskość całej diagnostyki, która będzie znajdowała się w tym samym budynku. W tym samym budynku będą zorganizowane tez poradnie specjalistyczne, więc można powiedzieć, że będzie to już mały pediatryczny szpital. Inwestycja będzie realizowana w latach 2022-2026. – dodał.

Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Jan Gessek zwrócił uwagę na to, że duży wpływ na uzyskanie tych środków mają działania lokalnych parlamentarzystów oraz podkreślił, jak duże znaczenie w zakresie świadczeń pediatrycznych w naszym regionie ma Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A. Jurasza:

To niebagatelna kwota, która z pewnością przyczyni się do poprawy jakości udzielania świadczeń. Świadczeń w szpitalu, który udziela prawie 20 proc. wszystkich świadczeń pacjentów pediatrycznych w naszym województwie. Dlatego całkiem uzasadniona jest ta regulacja, aby to właśnie tutaj te środki trafiły. Bardzo się cieszę i przyłączam się do wszystkich gratulacji i trzymam kciuki za powodzenie tej bardzo ważnej misji rozbudowy szpitala 3.0.

Fundusz Medyczny to mechanizm finansowy ustanowiony na mocy ustawy z dnia 7 października 2020 r. o Funduszu Medycznym, który powstał z inicjatywy Prezydenta RP, we współpracy z Ministrem Zdrowia. Jego celem jest poprawa zdrowia i jakości życia Polaków.

Fundusz jest finansowany ze środków publicznych w łącznej wysokości ok. 40 mld zł, a okres jego realizacji obejmuje lata 2021-2029. Fundusz zasilają coroczne wpłaty z budżetu państwa w wysokości ok. 4 mld zł.

Materiał: KPUW

Oceń artykuł: 33 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (10) Zgłoś naruszenie zasad

  • -8 (20)

  I Sekretarz PiS, w dniu 05-10-2022 16:11:45 napisał:

  Pokazówka jak za komuny, ale nie wnikając pewnie to reprezentaci komunistycznych bojówek PiS. Jeszcze te mordy jak by dawali z swojej kieszeni te pieniądze a nie z podatków

  odpowiedz

  • 1 (31)

  Nakielanka, w dniu 05-10-2022 16:59:53 napisał:

  PiS odbiera mafiom VAT-owskim i buduje żłobki i szpitale....i taka jest prawda, nie da się tego zakłamać. Brawo !!!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • -6 (24)

  mafia, w dniu 05-10-2022 17:10:50 napisał:

  PiS to mafia

  odpowiedz

  • -8 (20)

  Henryk , w dniu 05-10-2022 17:51:53 napisał:

  @Nakielanka to czemu nam w ten twój PiS nie wybuduje w nakle nowego państwowego szpitala czy też żłobka? Gorszy sort jesteśmy dla pisuarów?

  odpowiedz

  • -8 (22)

  JebiącyPiS , w dniu 05-10-2022 19:09:49 napisał:

  ***** ***

  odpowiedz

  • -6 (22)

  Bierut, w dniu 05-10-2022 19:10:58 napisał:

  Najgorsza odmiana populistycznego komunizmu. A gdzie pierwszy sekretarz tow. Kaczor. Twarze pisowców prosto z wtryskarek sam plastik.

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Ja, w dniu 07-10-2022 07:33:32 napisał:

  Ble ble ble

  odpowiedz

  • 0 (0)

  T , w dniu 08-10-2022 22:25:08 napisał:

  Super

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Ramka na 3 zdjęcia (1015)
39,90PLN 29,90PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Wypalenie zawodowe jako przyczyna występowania wypadków przy pracy
49PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
0

Nadzieje polskich kibiców. Dzisiaj Polska zagra z Meksykiem

Rozpoczęcie mundialu rozpaliło nadzieje polskich kibiców. Sukces w meczu towarzyskim z Chile (1:0) dodał optymizmu #przed dzisiejszym spotkaniem z Meksykiem.

(czytaj więcej)
0

Jaja dla urody. Naturalne sposoby na piękną skórę i włosy

Jajko to produkt ceniony w diecie, ale nie musi służyć wyłącznie# jako jedzenie. Już od starożytności znane są bowiem także jego właściwości kosmetyczne, a szczególnie zbawienny wpływ na skórę, paznokcie i włosy.

(czytaj więcej)
0

Mundial na dwa sposoby. Pytania do hiszpańskiego trenera

Mundial zaczęliśmy na dwa zupełnie różne sposoby. Reprezentacja Polski #od antyfutbolu w meczu z Meksykiem, w którym co prawda udało się wywalczyć punkt, ale murowaniem własnej bramki i graniem „lagą na Roberta” nie rozkochaliśmy w sobie koneserów dobrego futbolu. Hiszpanie z kolei zagrali mecz idealny, pokonując Kostarykę 7:0 i dominując pod każdym względem. Co mamy zrobić, żeby kiedyś zagrać w podobny sposób? Rady szukamy u hiszpańskiego trenera, który od siedmiu lat uczy futbolu polskie dzieci.

(czytaj więcej)
0

Co wartościowego jeść rano? Śniadaniowe grzechy Polaków.

Z przeprowadzanych badań wynika, że Polacy cenią sobie śniadania i traktują je jako najważniejszy posiłek dnia. #Z pewnością nie bez znaczenia jest to, że ich spożywanie jest coraz częściej promowane przez media oraz specjalistów od żywienia.

(czytaj więcej)