Dziś mamy 20 lipca 2025, niedziela, imieniny obchodzą:

25 czerwca 2025

CSWOT na międzynarodowych ćwiczeniach. Kurs w Słowenii

fot. powierzone

fot. powierzone

W dniach 13–24 czerwca br. na terytorium Słowenii# odbyły się międzynarodowe ćwiczenia wojskowe Adriatic Strike 2025. Kilkuset żołnierzy z różnych państw prowadziło działania związane z precyzyjnym naprowadzaniem ognia oraz identyfikacją celów w wymagających warunkach terenowych. Podczas ćwiczeń wykorzystywano nowoczesne technologie, stosowane na współczesnym polu walki.

Uczestnikami manewrów byli żołnierze państw członkowskich NATO (North Atlantic Treaty Organization) oraz programu Partnerstwo dla Pokoju (Partnership for Peace – PfP). Wśród Terytorialsów biorących udział w szkoleniu, znalazł się również żołnierz Centrum Szolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Przez dwa tygodnie żołnierze doskonalili swoje umiejętności w zakresie wykrywania celów oraz koordynacji wsparcia powietrznego. W pięciu rejonach Słowenii odbywały się działania nawigatorów naprowadzania lotnictwa Joint Terminal Attack Controller (JTAC), obejmujące pełny cykl wsparcia lotniczego – od wykrycia i identyfikacji celu, przez jego oznaczenie i kierowanie ogniem, aż po meldunek dotyczący efektów uderzenia.

Podczas kursu szczególny nacisk kładziony jest na praktyczne zastosowanie wiedzy. Mamy okazję sprawdzić się w zróżnicowanych, wymagających scenariuszach – od zakładania posterunków w trudno dostępnych rejonach górskich, po działania związane z obroną lotniska. Każde z zadań wymaga od nas zarówno specjalistycznej wiedzy, jak i ścisłego zgrania zespołu – relacjonuje uczestnik szkolenia z Centrum Szkolenia WOT.

W operacjach wsparcie zapewniały nowoczesne bezzałogowe statki powietrzne (BSP) wykorzystywane zarówno do rozpoznania, jak i obserwacji skutków prowadzonego ognia. W ćwiczeniach uczestniczyli również wyszkoleni obserwatorzy JFO (Joint Fires Observer), odpowiedzialni za koordynację wsparcia ogniowego, a także specjaliści pełniący funkcje w stanowiskach dowodzenia, zapewniający ciągłość procesu planowania i realizacji operacji. Udział w manewrach stanowił dla wszystkich żołnierzy cenne doświadczenie, które pozwoliło udoskonalić procedury współpracy sojuszniczych komponentów sił zbrojnych.

Materiał: por. Krzysztof Wójcik

Oceń artykuł: 10 14

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Js, w dniu 26-06-2025 10:40:42 napisał:

    A co nas to

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Budowa magazynów
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Szkolenie z HACCP
80PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
0

Polityka rozwoju sztucznej inteligencji. Podsumowanie konsultacji

Ministerstwo Cyfryzacji zakończyło konsultacje publiczne #projektu Polityki rozwoju sztucznej inteligencji do 2030 r. (Polityki AI). W ramach trwających od 5 czerwca do 1 lipca konsultacji wpłynęło około 1000 propozycji zmian od blisko 200 osób fizycznych oraz przedstawicieli nauki, biznesu, jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych. Zaangażowanie tak wielu interesariuszy pokazuje, że Polityka AI ma kluczowe znaczenie dla przyszłego rozwoju Polski z wykorzystaniem sztucznej inteligencji - zarówno w sferze gospodarczej, jak i społecznej.

(czytaj więcej)
0

O wyzwaniach sektora budowlanego. Zapotrzebowanie na nowe zawody

W ramach projektu# „Porozumienie branżowe na rzecz kształcenia i szkolenia zawodowego”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, odbyło się spotkanie branżowe poświęcone aktualnym wyzwaniom i potrzebom sektora budowlanego, w szczególności w obszarach: dekarstwa, blacharstwa, ciesielstwa oraz stolarki budowlanej.

(czytaj więcej)
0

Nowe dane o zasięgu internetu. Co zawiera raport?

Kolejna odsłona raportu# „Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu” jest już dostępna. Znajdują się w nim aktualne dane o zasięgach z podziałem na każdą jednostkę samorządu terytorialnego (JST).

(czytaj więcej)
0

Cholera wraca po latach. Potwierdzono przypadek zakażenia w Polsce

Po raz pierwszy od wielu lat w Polsce zdiagnozowano #przypadek cholery – groźnej choroby zakaźnej niemal niewystępującej w naszym kraju. Informację potwierdził w niedzielę Główny Inspektorat Sanitarny.

(czytaj więcej)