Dziś mamy 2 czerwca 2023, piątek, imieniny obchodzą:

22 maja 2023

Co z rekultywacją Jeziora Hetmańskiego? "Czekamy na tą inwestycję”

fot. MM

fot. MM

Stopniowo wzrastające temperatury powietrza powodują, że część mieszkańców #Mroczy po raz kolejny zaczęła się zastanawiać nad kwestią utworzenia kąpieliska z prawdziwego zdarzenia – chociażby takiego, jak te w Wąsoszu (gm. Szubin). Czy w tym roku są w ogóle jakiekolwiek szanse na rekultywację mroteckiego Jeziora Hetmańskiego?

„Potencjał jest spory”

Wody powierzchniowe zajmują znaczną część powierzchni gminy Mrocza – Jest to ok. 501 ha, czyli 3.3% jej całkowitej powierzchni. Na tą liczbę składa się sporo jezior, a najpopularniejsze z nich znajdują się oczywiście w Mroczy, Rościminie i Witosławiu. Mimo to w gminie brakuje jakiegokolwiek kąpieliska. Wraz z nadejściem lata wśród lokalnej społeczności ponownie powróciła dyskusja w sprawie rekultywacji mroteckiego Jeziora Hetmańskiego. – Po tych niekończących się przymrozkach w końcu nastała prawdziwa wiosna, a za chwilę zrobi się jeszcze cieplej, dla dzieci rozpocznie się okres wakacji. Tak sobie pomyślałam, że w Mroczy niestety nie ma zbyt wielu atrakcji, więc skoro nie ma pieniędzy na budowę nowych rzeczy, to może znajdzie się kasa na to, co już istnieje, a stoi od lat zaniedbane? Oczywiście jestem daleka od umniejszania władzom, bo ostatnio przeprowadzono wiele remontów dróg, mamy nowy rynek, nowe przedszkole, ale uważam, że warto pomyśleć o czym, co stanie się atrakcją dla mroczan i mieszkańców okolicznych miejscowości. Oczywiście chodzi mi o nasze Jezioro Hetmańskie. Wiele lat temu wprost tętniło ono życiem. Pamiętam, że aktualny radny Andrzej Brzóska wielokrotnie w ramach zajęć ośrodka kultury wyjeżdżał tam z młodzieżą na wycieczki rowerowe. Gdyby teraz zadbać o to miejsce w sposób porządny – tak, jak chociażby w Wąsoszu, które jest jedynym kąpieliskiem z prawdziwego zdarzenia w całym powiecie nakielskim – to nasza Mrocza zyskałaby bardzo wiele. Zjeżdżałyby się do nas tłumy, ludzie z Nakła z pewnością przerzuciliby się z Wąsosza na Mroczę, bo mieliby bliżej. Czy jest na to jakaś szansa, by w Mroczy powstało kąpielisko? – pyta nasza czytelniczka.
Oczywiście aktualny stan Jeziora Hetmańskiego ma również swoich zwolenników, a mowa tu o miłośnikach wędkarstwa. Panująca tam cisza i spokój powodują, że jest to lokalny „raj” dla tej grupy ludzi. Nie zmienia to jednak faktu, że kąpielisko miałoby zdecydowanie więcej odbiorców. – Ta kwestia omawiana była wielokrotnie, ale może warto zrobić z Jeziora Hetmańskiego naszą główną mrotecką atrakcję? Do tej pory nic z tym miejscem nie zrobiono, jezior mamy u nas dużo i aż się prosi o utworzenie kąpieliska w Mroczy. Potencjał jest spory, więc tylko głupi by nie skorzystał z takiej możliwości, bo na przykładzie dawnych lat – kiedyś był tam kiosk, teren był oświetlony, ogrodzony. Było 48 kajaków, dozorca, ale z czasem wszystko ucichło. Powiem na zachętę dla burmistrza i radnych. – osobiście uważam, że realizacja takiej inwestycji dałaby wam pełny mandat zaufania i drugą kadencję rządów. Mieszkańcy naprawdę czekają na taki ruch – powiedział jeden z uczestników zebrania mroteckiego Osiedla Stare Miasto.

Czy coś się zmieniło?

Jakie plany wobec Jeziora Hetmańskiego ma gmina? I czy w ogóle takie plany istnieją? Takie pytanie skierowane zostało do zastępcy burmistrza Mroczy Waldemara Chudzika. – Na wstępie trzeba podkreślić, że to jezioro nie jest gminne. Stało się ono własnością Wód Polskich. Ta instytucja w chwili powstania przejęła wszystkie wody płynące, stojące do swojego majątku i oni tym zarządzają. Problem tego jeziora polega m.in. na tym, że przez wiele lat nie było tam nic inwestowane, przez co jezioro wygląda jak wygląda. Aby móc tutaj cokolwiek zdziałać, trzeba zacząć od samego początku i to staramy się zrobić. Musimy przede wszystkim skończyć modernizację oczyszczalni ścieków, to jest podstawa i na tym obecnie się skupiamy, bo odpowiednia czystość wody to podstawa (…) Próbowałem zaciągnąć języka, jakie są koszty oczyszczenia jeziora i niestety, ale są to setki tysięcy złotych. Warto też nadmienić, że jest spora grupa wędkarzy, którzy pod żadnym pozorem nie chcą rekultywacji tego jeziora, bo im tam dobrze. Oczywiście rozumiem, że więcej jest tych, którzy chcą, ale obecnie trzeba skończyć jedno, żeby zacząć myśleć o kolejnej inwestycji – powiedział mrotecki włodarz.

W temacie rekultywacji Jeziora Hetmańskiego już wielokrotnie wypowiadał się także przewodniczący mroteckiej rady miejskiej Jarosław Odrobiński, który sam jest zwolennikiem przeprowadzenia takiej inwestycji. Powtarzane przez niego rokroczne apele na nic się jednak nie zdawały. – Rewitalizacja Jeziora Hetmańskiego została ujęta w strategii rozwoju gminy Mrocza i niestety, ale w tym temacie to jest tyle, co można obecnie mieszkańcom przekazać. Sytuacja jest taka, że prywatnie nikt nie chce zainwestować w ten teren. Nie ma się tutaj co dziwić, bo takie kąpielisko bez odpowiedniego wsparcia gminy nie ma przecież prawa bytu. Jestem jednak przekonany, że w przypadku utworzenia kąpieliska w Mroczy, pojawiłyby się u nas tłumy. Ale żeby tak się stało, trzeba naprawdę wiele pracy i nakładów finansowych. Oczywiście można się starać o pozyskanie dofinansowania na ten cel, ale w przeszłości zawsze ostatecznie decydowano się na wykonywanie innych przedsięwzięć, często uważanych przez tutejsze władze za ważniejsze – podsumował Jarosław Odrobiński.

Tak więc w ciągu ostatniego roku w kwestii rekultywacji Jeziora Hetmańskiego nie zmieniło się absolutnie nic, a sama inwestycja wydaje się bardzo odległa. Lokalna społeczność powinna zdać sobie sprawę z tego, że w najbliższych kilku latach kąpielisko z prawdziwego zdarzenia w Mroczy po prostu nie powstanie...

Źródło:  

Oceń artykuł: 1 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (12) Zgłoś naruszenie zasad

  • 4 (6)

  Marek , w dniu 22-05-2023 07:40:18 napisał:

  Może niech się zainteresują plażą w Orlu i budynkami obok niej które straszą a które byłby dobra inwestycja w hotel czy coś podobnego teren piękny na zagospodarowanie.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (4)

  awe, w dniu 22-05-2023 18:56:10 napisał:

  ej a czemu tak cicho i bez szelestnie zniknął jeden ksiądz z mroczy ? czemu nie poruszony został ten temat ???!!!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (3)
  • -1 (1)

  nakło, w dniu 22-05-2023 21:55:23 napisał:

  w wariatkowie jest

  odpowiedz

  • 0 (0)

  HH, w dniu 24-05-2023 05:36:22 napisał:

  ZASYPAĆ TO BAGNO I PO SPRAWIE

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Antoni, w dniu 24-05-2023 08:47:13 napisał:

  To było piorytetowe zadanie Pana Przewodniczącego Rady Gminy i co Panie Radny

  odpowiedz

  • 1 (1)

  JS, w dniu 24-05-2023 15:39:06 napisał:

  Jak będzie głosowanie w tym temacie to Pan Przewodniczący wstrzyma się od głosu

  odpowiedz

  • 0 (0)

  mieszkaniec, w dniu 27-05-2023 19:01:04 napisał:

  tak było zawsze gadane. A tak naprawdę to nie trzeba niewiadoma ile pieniędzy bo wiele osób przez pewien czas sama dbała o plażę żeby było gdzie iść i po odpoczywać .Wystarcza tylko chęci i motywacja a wiele osób by pomogą. tylko checi wystarcza

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Poduszka ze zdjęciem
40,00PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Konstrukcje stalowe
0

Wesele sporym wydatkiem. W jaki sposób i na czym można zaoszczędzić?

Koszty organizacji ślubu i wesela rosną z roku na rok. Wiele osób poszukuje sposobów, by #zaoszczędzić. Jak wynika z naszych analiz, obecnie za „talerzyk” płacimy od 250 do nawet 500 złotych. W Polsce zwykle organizowane są przyjęcia na średnio 80 do 100 osób, choć niektóre pary planują huczne wesela nawet dla 300 gości. Wesele to zwykle spory wydatek w domowym budżecie. Podpowiadamy, w jaki sposób zaoszczędzić i na czym.

(czytaj więcej)
0

Idealny składnik diety odchudzającej. Sprytne sposoby na jajka w stylu fit

Jajko to produkt powszechnie znany i lubiany, chętnie spożywany osobno, ale także jako #dodatek czy element wielu potraw. Stanowi również idealny składnik diety dla osób, które pragną zrzucić parę kilogramów lub być fit dzięki codziennym aktywnościom czy uprawianiu sportu.

(czytaj więcej)
0

"Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. O czym należy pamiętać?

Przed rozpoczęciem ferii zachęcamy do zapoznania się z# „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.

(czytaj więcej)
0

Niecodzienny gość w szubińskim komisariacie. Dźwięki spod sufitu

Pod sufitem piwnicy komisariatu w Szubinie, utknął wróbel. Na świergot uwięzionego ptaka zwrócił #uwagę dzielnicowy, który pomógł wydostać się zwierzęciu z potrzasku i wypuścił na wolność.

(czytaj więcej)