Dziś mamy 20 lipca 2025, niedziela, imieniny obchodzą:

18 lipca 2025

Czynności na wniosek Prokuratury Europejskiej. Oszustwa karuzelowe

fot. powierzone

fot. powierzone

Funkcjonariusze kujawsko-pomorskiej Krajowej #Administracji Skarbowej (KAS) zrealizowali czynności w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Europejską (EPPO) z siedzibą w Monachium. Sprawa prowadzona pod kryptonimem „Midas” dotyczy działań zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT na wielką skalę.

Funkcjonariusze komórki dochodzeniowo-śledczej Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego Toruniu przeprowadzili na zlecenie Prokuratury Europejskiej (EPPO) przeszukania biur firmy podejrzewanej o wyłudzenia podatku VAT. W trakcie czynności mundurowi Służby Celno-Skarbowej zabezpieczyli dokumentację papierową, dokumenty elektroniczne oraz pliki z danymi z programów księgowych.

Działania funkcjonariuszy KAS podjęte zostały w związku ze śledztwem Prokuratury Europejskiej prowadzonym przeciwko organizacji przestępczej podejrzewanej o dokonywanie transgranicznych oszustw karuzelowych i wyłudzaniem podatkiem VAT o wartości 10 mln euro.

Mężczyzna, który organizował fikcyjne łańcuchy dostaw został aresztowany na terenie Czech. Z kolei w Belgii, Niemczech, Polsce i Czechach przedstawiciele organów krajowych różnych służb przeprowadzili przeszukania w 18 lokalizacjach należących do podmiotów objętych śledztwem. W efekcie tych działań, zamrożono aktywa na rachunkach bankowych w Polsce i Belgii.

Sprawa, w której uczestniczyli funkcjonariusze KPUCS w Toruniu jest częścią dużego śledztwa EPPO prowadzonego pod kryptonimem „Midas”, wymierzonego w międzynarodową organizację przestępczą, która zajmując się m.in. sprzedażą smartfonów, małych urządzeń elektronicznych i masek ochronnych wyłudziła z budżetów krajów członkowskich UE 195 mln euro.

Czym zajmuje się EPPO?

Prokuratura Europejska (EPPO) jest niezależną prokuraturą Unii Europejskiej. Zadaniem EPPO jest ochrona budżetu Unii Europejskiej i stawianie przed sądem sprawców przestępstw przeciwko interesom finansowym UE. EPPO wszczyna postępowania przygotowawcze, wnosi akty oskarżenia i sprawuje funkcje oskarżyciela publicznego przed właściwymi sądami uczestniczących państw członkowskich. EPPO prowadzi sprawy dotyczące tzw. przestępstw PIF (nadużycia na szkodę interesów finansowych Unii) wymienionych w dyrektywie (UE) 2017/1371, do których należą:

• transgraniczne oszustwa związane z VAT, w przypadku których całkowita szkoda wynosi co najmniej 10 mln euro;

• nadużycia odnoszące się do wydatków i oszustwa celne;

• korupcja, która szkodzi lub może zaszkodzić interesom finansowym UE;

• sprzeniewierzenie środków finansowych lub aktywów z budżetu Unii przez urzędników publicznych;

• pranie pieniędzy;

• wszelkie inne przestępstwa nierozerwalnie związane z jedną z podanych wyżej kategorii.

EPPO również wnosi i popiera oskarżenia w sprawie przestępstw dotyczących udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, jeżeli celem takiej grupy jest popełnienie przestępstwa PIF.

Materiał: Bartosz Stróżyński / Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 8 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Praca na wysokości
60PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Budowa hal
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
0

Polityka rozwoju sztucznej inteligencji. Podsumowanie konsultacji

Ministerstwo Cyfryzacji zakończyło konsultacje publiczne #projektu Polityki rozwoju sztucznej inteligencji do 2030 r. (Polityki AI). W ramach trwających od 5 czerwca do 1 lipca konsultacji wpłynęło około 1000 propozycji zmian od blisko 200 osób fizycznych oraz przedstawicieli nauki, biznesu, jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych. Zaangażowanie tak wielu interesariuszy pokazuje, że Polityka AI ma kluczowe znaczenie dla przyszłego rozwoju Polski z wykorzystaniem sztucznej inteligencji - zarówno w sferze gospodarczej, jak i społecznej.

(czytaj więcej)
0

O wyzwaniach sektora budowlanego. Zapotrzebowanie na nowe zawody

W ramach projektu# „Porozumienie branżowe na rzecz kształcenia i szkolenia zawodowego”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, odbyło się spotkanie branżowe poświęcone aktualnym wyzwaniom i potrzebom sektora budowlanego, w szczególności w obszarach: dekarstwa, blacharstwa, ciesielstwa oraz stolarki budowlanej.

(czytaj więcej)
0

Nowe dane o zasięgu internetu. Co zawiera raport?

Kolejna odsłona raportu# „Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu” jest już dostępna. Znajdują się w nim aktualne dane o zasięgach z podziałem na każdą jednostkę samorządu terytorialnego (JST).

(czytaj więcej)
0

Widzisz pleśń na jedzeniu? Wyrzuć cały produkt

Kiedy na produkcie spożywczym pojawi się nawet# niewielka plamka pleśni, wiele osób zastanawia się, czy wystarczy ją po prostu odkroić i zjeść resztę. Niestety, to bardzo ryzykowne podejście.

(czytaj więcej)