Dziś mamy 13 czerwca 2021, niedziela, imieniny obchodzą:

22 października 2020

Doceniono twórców ludowych. To już XX edycja konkursu

fot. Daniel Pach dla UMWKP

fot. Daniel Pach dla UMWKP

Tworzą niepowtarzalne koronki, hafty, rzeźby, a przede wszystkim przekazują# techniki tradycyjnej sztuki ludowej młodszym pokoleniom. Talent i twórczość ludowych artystów Kujaw i Pomorza kolejny raz doceniliśmy podczas Konkursu Aktywności Artystycznej Twórców Ludowych. W tym roku nagrody zarządu województwa otrzymało 90 twórców.

- Konkurs jest jednym z instrumentów opieki samorządu województwa nad twórczością ludową. Przyznane w nim nagrody to wyraz uznania dla osób, które dziełami swego talentu i wyobraźni wzbogacają dziedzictwo kulturowe naszego regionu i kraju i zachowują je od zapomnienia – przyznaje marszałek Piotr Całbecki.

W tym roku odbyła się dwudziesta już edycja konkursu. Wyróżniono w niej 90 osób, przyznając nagrody finansowe od 250 do 700 złotych. Łączna suma nagród to 50 500 złotych. Nagrodę specjalną w kwocie 650 złotych otrzymało 49 osób, I nagrodę (500 złotych) – 25 osób, II nagrodę (350 złotych) - 8 osób, III nagrodę (250 złotych) - 5 osób. Nagrody za całokształt działalności twórczej (700 złotych) otrzymały 3 artystki reprezentujące ziemię chełmińską, tworzące koronki w technice frywolitkowej:

Wiesława Baczyńska,
Irena Gawrońska
Jolanta Zantorska

Lista wszystkich nagrodzonych

Konkurs jest organizowany we współpracy z Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu oraz ze Stowarzyszeniem Twórców Ludowych - Oddziałem Bydgosko-Toruńskim i Oddziałem Włocławskim. Ocenie podlega udział w kiermaszach, wystawach i warsztatach, a także przekazywanie zapału, pasji i umiejętności następcom. W drugiej połowie 2019 roku i pierwszej połowie roku 2020 w Kujawsko-Pomorskiem odbyły się m.in. wystawa sztuki ludowej z okazji 60-lecia Borów Tucholskich w Tucholi oraz w plenery rzeźbiarskie w Kęsowie i Rudzie kolo Grudziądza, a także wystawy indywidualne: Danuty Styperek, Piotra Wolińskiego i Zygmunta Kędzierskiego. Dużym wydarzeniem była wystawa z okazji 40-lecia Zespołu Rękodzieła Artystycznego Klub „Supełek” w Toruniu. Nasi twórcy brali także udział w imprezach ogólnopolskich, m. in. w jarmarkach w Lublinie, Poznaniu, Kazimierzu, Wdzydzach, Węgorzewie i Bukowinie Tatrzańskiej.

Uroczyste podsumowanie konkursu odbywało się od lat podczas tradycyjnego Zjazdu Twórców Ludowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W tym roku impreza nie odbyła się z uwagi na zagrożenie epidemiczne.

Materiał: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Konstrukcje stalowe
Meble młodzieżowe systemowe
Kwasy...
Drobne naprawy
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Posnet XL
sugerowana cena producenta: 3431,70PLN
Test amortyzatorów
Siłownia
0

Najstarsza Polka ma 115 lat! Pani Tekla świętowała swoje urodziny

Urodziła się w 1906 roku, gdy Rzeczypospolitej oficjalnie wciąż nie było na mapach.

(czytaj więcej)
0

Apteczka noworodka. Co koniecznie muszą mieć młodzi rodzice?

W trakcie przygotowań do narodzin maleństwa nie można zapomnieć o# jednej z podstawowych rzeczy, jaką jest skompletowanie domowej apteczki. Dobrze, żeby znalazły się w niej zarówno preparaty na częste dolegliwości małych pociech, na przykład na katar albo biegunkę, jak i zestaw na sytuacje podbramkowe, czyli na przykład często pojawiającą się u maluszków gorączkę. Co dokładnie powinno znaleźć się w apteczce radzi położna Agnieszka Małolepszy, laureatka konkursu i ambasadorka kampanii „Położna na medal”

(czytaj więcej)
0

Wakacje spędzone w ogrodzie mogą być fantastyczne. Pomysły na wypoczynek

Nie tylko pandemia sprawiła, że Polacy zapragnęli mieć# własne ogródki. Powodem tego trendu jest także zmiana naszego stylu życia – po prostu chcemy być bliżej natury. I to nie tylko podczas urlopu. Co więcej, okazuje się, że wakacje spędzone we własnym ogrodzie mogą być nie tylko udane, ale naprawdę fantastyczne. Wystarczy trochę kreatywności. Sprawdź 5 naszych pomysłów na stworzenie idealnego miejsca tuż obok domu, w którym poczujesz się zupełnie tak, jakbyś był z dala od domu.

(czytaj więcej)
0

Jaką podłogę wybrać do domu lub mieszkania? Na co zwrócić uwagę

Wybór podłogi to poważna decyzja. Wpływa na nią kilka czynników# – trwałość, pomieszczenie, w którym ma być położona, łatwość w utrzymaniu czystości. Bierzemy także pod uwagę to, że o ile ściany możemy przemalować, zmieniać aranżacje wnętrz poprzez różne dodatki czy nowe meble, wymiana całej podłogi to znacznie większa i bardziej kosztowna operacja. Jak więc wybrać dobrze? Skorzystaj z naszych podpowiedzi, aby wybrać podłogę, która będzie odpowiednia dla Ciebie i Twojego domu, a do jej utrzymania w czystości wystarczy dobry mop do paneli.

(czytaj więcej)