Dziś mamy 1 lipca 2022, piątek, imieniny obchodzą:

17 czerwca 2022

Drapieżny ptak potrzebował pomocy. Młody myszołów uratowany

fot. Nadleśnictwo Szubin

fot. Nadleśnictwo Szubin

16 czerwca br. otrzymaliśmy telefon od okolicznych mieszkańców #o młodym ptaku drapieżnym, który wymaga pomocy.

Osoby, które znalazły młodego ptaka zachowały się właściwie. Powiadomiły w pierwszej kolejności Urząd Gminy, który zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt ma obowiązek opieki nad wszystkimi zwierzętami: domowymi (bezdomnymi) oraz dzikimi. Urząd w rozmowie telefonicznej przekazał informację, aby pozostawić ptaka na miejscu oraz oddalić się. Mieszkańcy wykonali polecenia, jednak ich wrażliwość na przyrodę oraz przeczucie przyprowadziło ich w to samo miejsce następnego dnia.

Na miejscu zastali pióra po drugim ptaku, który dzień wcześniej leżał martwy przy znalezionym pisklaku. W związku z malejącymi szansami na przeżycie drugiego ptaka skontaktowali się z miejscowym leśniczym, który przy pomocy osoby wyznaczonej w Nadleśnictwie do interwencji w zakresie lęgów ptasich oraz konsultacji z przedstawicielem Komitetu Ochrony Orłów, po przybyciu na miejsce stwierdził uszkodzone gniazdo oraz brak alternatywnych rozwiązań, poza przekazaniem młodego myszołowa do doświadczonego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Olimpinie. Ptak był w dobrej kondycji zdrowotnej więc są duże szanse, że przy właściwej opiece trafi na wolność i zasili populacje ptaków szponiastych okolicznych lasów.

W Nadleśnictwie Szubin wyznaczyliśmy blisko 20 stref ochrony ostoi, miejsc rozrodu i regularnego przebywania ptaków a ich liczba z roku na rok wzrasta.

Pamiętajmy, aby nie zabierać ptaków z ich środowiska, a gdy mamy wątpliwości skonsultujmy się z pracownikami Nadleśnictwa, którzy swoją wiedzą pozwolą wypracować odpowiednie rozwiązanie.

Materiał: Grzegorz Gust / Nadleśnictwo Szubin

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

 

Oceń artykuł: 12 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Combar Medycy w akcji. Interesujące szkolenie kadetów

Jak właściwie udzielać pomocy na polu walki w sytuacji kiedy# jest wielu poszkodowanych jednocześnie? Odpowiedź na to pytanie uzyskali kursanci drugiego modułu szkolenia prowadzonego przez instruktorów z Gwardii Narodowej Stanu Illinois i Centrum Szkolenia WOT. W pierwszej edycji pięciodniowego szkolenia COMBAT MEDIC udział wzięło blisko 100 Terytorialsów, a szkolenie realizowane było równorzędnie w dwóch wybranych Brygadach Obrony Terytorialnej w kraju.

(czytaj więcej)
0

Jak wykształcić zdrowe nawyki żywieniowe u dziecka?

Niejeden rodzic i opiekun zastanawia się, jak zachęcić swoje dziecko# do zdrowego odżywiania. Sięganie przez najmłodszych po warzywa i owoce zamiast słodkiego batonika może się wydawać niemożliwe do osiągnięcia. Warto jednak rozpocząć od małych kroków. Poniżej sześć propozycji, jak nauczyć dziecko prawidłowych nawyków żywieniowych.

(czytaj więcej)
0

Urlop bez urlopu? Czyli jak wypocząć, gdy nie planujesz dłuższego wyjazdu

Aż 59 proc. Polaków w tym roku nie pojedzie na urlop – wynika z najnowszego# sondażu Instytutu Badań Pollster. To skutek niepewnej sytuacji gospodarczej, braku czasu, a także konieczności odbudowy biznesu po 2-letnim okresie trwania pandemii. W jaki sposób zatem szybko naładować baterie bez urlopu? Wśród wybranych grup zawodowych z wyższymi dochodami, popularne stają się 2-3 dniowe wyprawy na łono natury. Coraz częściej biznesmeni wybierają wędkowanie jako sprawdzony sposób na odstresowanie i szybki reset w krótkim czasie.

(czytaj więcej)
0

Wakacje z psem i kotem. Jak dbamy o pupila w podróży?

Zaczęły się wakacje, okres relaksu i miłych chwil z rodziną i przyjaciółmi,# do których bez wątpienia zaliczamy nasze czworonogi. Ogólnopolskie badanie ,,Wyjazdy urlopowe Polaków a opieka nad zwierzętami” zrealizowane na zlecenie firmy Mars Polska pokazuje, jak polscy opiekunowie psów i kotów organizują opiekę nad swoimi czworonogami, planując wyjazdy wypoczynkowe. Okazuje się, że podczas wakacyjnych podróży częściej towarzyszą nam psy, a 68% ich opiekunów jest bardziej szczęśliwych, gdy spędza urlop ze swoim ulubieńcem. Z kolei koty w większości zostają w domach, ponieważ źle znoszą podróż (79%) i zmianę otoczenia (78%).

(czytaj więcej)