Drapieżny ptak potrzebował pomocy. Młody myszołów uratowany

fot. Nadleśnictwo Szubin
16 czerwca br. otrzymaliśmy telefon od okolicznych mieszkańców #o młodym ptaku drapieżnym, który wymaga pomocy.
Osoby, które znalazły młodego ptaka zachowały się właściwie. Powiadomiły w pierwszej kolejności Urząd Gminy, który zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt ma obowiązek opieki nad wszystkimi zwierzętami: domowymi (bezdomnymi) oraz dzikimi. Urząd w rozmowie telefonicznej przekazał informację, aby pozostawić ptaka na miejscu oraz oddalić się. Mieszkańcy wykonali polecenia, jednak ich wrażliwość na przyrodę oraz przeczucie przyprowadziło ich w to samo miejsce następnego dnia.
Na miejscu zastali pióra po drugim ptaku, który dzień wcześniej leżał martwy przy znalezionym pisklaku. W związku z malejącymi szansami na przeżycie drugiego ptaka skontaktowali się z miejscowym leśniczym, który przy pomocy osoby wyznaczonej w Nadleśnictwie do interwencji w zakresie lęgów ptasich oraz konsultacji z przedstawicielem Komitetu Ochrony Orłów, po przybyciu na miejsce stwierdził uszkodzone gniazdo oraz brak alternatywnych rozwiązań, poza przekazaniem młodego myszołowa do doświadczonego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Olimpinie. Ptak był w dobrej kondycji zdrowotnej więc są duże szanse, że przy właściwej opiece trafi na wolność i zasili populacje ptaków szponiastych okolicznych lasów.
W Nadleśnictwie Szubin wyznaczyliśmy blisko 20 stref ochrony ostoi, miejsc rozrodu i regularnego przebywania ptaków a ich liczba z roku na rok wzrasta.
Pamiętajmy, aby nie zabierać ptaków z ich środowiska, a gdy mamy wątpliwości skonsultujmy się z pracownikami Nadleśnictwa, którzy swoją wiedzą pozwolą wypracować odpowiednie rozwiązanie.
Materiał: Grzegorz Gust / Nadleśnictwo Szubin
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Czytaj również
- Podpisano porozumienie z Nadleśnictwem. Droga gruntowa będzie miała lepszą nawierzchnię
- Zakład Karny w Potulicach. Na mundurach funkcjonariuszy pojawiają się nowe stopnie służbowe
- Radni zdecydowali. Żegluga przejdzie pod stery ministerstwa (sonda)
- Obradowała rada powiatu. Jest absolutorium dla Zarządu
- Ratownikom życzymy bezpiecznych patroli! Dzień Ratownika WOPR
Combar Medycy w akcji. Interesujące szkolenie kadetów

Jak właściwie udzielać pomocy na polu walki w sytuacji kiedy# jest wielu poszkodowanych jednocześnie? Odpowiedź na to pytanie uzyskali kursanci drugiego modułu szkolenia prowadzonego przez instruktorów z Gwardii Narodowej Stanu Illinois i Centrum Szkolenia WOT. W pierwszej edycji pięciodniowego szkolenia COMBAT MEDIC udział wzięło blisko 100 Terytorialsów, a szkolenie realizowane było równorzędnie w dwóch wybranych Brygadach Obrony Terytorialnej w kraju.
(czytaj więcej)Jak wykształcić zdrowe nawyki żywieniowe u dziecka?

Niejeden rodzic i opiekun zastanawia się, jak zachęcić swoje dziecko# do zdrowego odżywiania. Sięganie przez najmłodszych po warzywa i owoce zamiast słodkiego batonika może się wydawać niemożliwe do osiągnięcia. Warto jednak rozpocząć od małych kroków. Poniżej sześć propozycji, jak nauczyć dziecko prawidłowych nawyków żywieniowych.
(czytaj więcej)Urlop bez urlopu? Czyli jak wypocząć, gdy nie planujesz dłuższego wyjazdu

Aż 59 proc. Polaków w tym roku nie pojedzie na urlop – wynika z najnowszego# sondażu Instytutu Badań Pollster. To skutek niepewnej sytuacji gospodarczej, braku czasu, a także konieczności odbudowy biznesu po 2-letnim okresie trwania pandemii. W jaki sposób zatem szybko naładować baterie bez urlopu? Wśród wybranych grup zawodowych z wyższymi dochodami, popularne stają się 2-3 dniowe wyprawy na łono natury. Coraz częściej biznesmeni wybierają wędkowanie jako sprawdzony sposób na odstresowanie i szybki reset w krótkim czasie.
(czytaj więcej)Wakacje z psem i kotem. Jak dbamy o pupila w podróży?

Zaczęły się wakacje, okres relaksu i miłych chwil z rodziną i przyjaciółmi,# do których bez wątpienia zaliczamy nasze czworonogi. Ogólnopolskie badanie ,,Wyjazdy urlopowe Polaków a opieka nad zwierzętami” zrealizowane na zlecenie firmy Mars Polska pokazuje, jak polscy opiekunowie psów i kotów organizują opiekę nad swoimi czworonogami, planując wyjazdy wypoczynkowe. Okazuje się, że podczas wakacyjnych podróży częściej towarzyszą nam psy, a 68% ich opiekunów jest bardziej szczęśliwych, gdy spędza urlop ze swoim ulubieńcem. Z kolei koty w większości zostają w domach, ponieważ źle znoszą podróż (79%) i zmianę otoczenia (78%).
(czytaj więcej)