Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

25 lipca 2012

Miodowy tort jabłkowy

Człowiek podbierający miód i oganiający się od pszczół - to scenka od wieków aktualna. Najstarsza z nich pochodzi sprzed ok. 15 tys. lat i widnieje na ścianie jaskini w Cuevas de la Avena w Hiszpanii. #

Rodzaj ludzki szybko zakosztował słodyczy miodu i szybko zorientował się, jak nadzwyczaj wartościowy to produkt. Miód mianowicie okazał się lepszym środkiem konserwującym niż niejedna substancja chemiczna. Wyroby spożywcze pochodzenia zwierzęcego nawet po czterech latach przechowywania w miodzie nadal zachowują swą świeżość. Wynika to między innymi z faktu, że drobnoustroje powodujące gnicie pod wpływem miodu giną w czasie od kilku godzin do kilku dni. Przy czym najsilniejsze działanie antybiotyczne mają miody ze spadzi iglastej oraz nektarowe z gryki i lipy. 

Skład:

na ciasto

  • 5 jajek;
  • 200 g miodu;
  • 200 g mąki;
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia;
  • 1 łyżka płynnego masła lub margaryny;

na krem

  • 500 g jabłek papierówek (takich bardziej kwaśnych);
  • 70 g cukru;
  • budyń waniliowy;
  • 1/2 l mleka;
  • 250 ml śmietany kremówki;
  • 1/2 opakowania galaretki z owoców leśnych;

na poncz

  • 1/2 szklanki herbaty;
  • sok z 1/2 cytryny;
  • 50 ml krupnika (likieru miodowego);
  • 2 łyżeczki cukru.

Wykonanie:

Oddzielamy żółtka od białek. Żółtka ucieramy z miodem, mąkę mieszamy z proszkiem do pieczenia i przesiewamy na masę z żółtek. Ubijamy białka na sztywną pianę i wszystko razem ostrożnie mieszamy. Na końcu dodajemy płynne letnie masło. Tortownicę o średnicy 20 cm wykładamy papierem do pieczenia (bądź opcjonalnie wytłuszczamy tylko jej dno), wlewamy ciasto i pieczemy przez ok. 30 minut w piekarniku nagrzanym do 180 st. C. W czasie kiedy piecze się miodowy biszkopt, gotujemy budyń zgodnie z instrukcją. Obrane i drobno pokrojone jabłka przesmażamy z cukrem, do chwili aż utworzą puree. W 1/2 szklanki gorącej wody rozpuszczamy galaretkę. Ostudzony budyń łączymy z jabłkowym puree, tężejącą galaretką i ubitą śmietaną. Przed składaniem tortu przygotowujemy jeszcze poncz, czyli łączymy wszystkie wyżej wymienione jego składniki. Upieczony tort przekrawamy na trzy części i każdy jego krążek nasączamy ponczem. Następnie przekładamy biszkopt jabłkowym kremem. Wierzch i boki tortu możemy jeszcze dodatkowo pokryć bitą śmietaną.

Oceń artykuł: 602 481

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie z HACCP
59PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)