Dziś mamy 26 maja 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

03 stycznia 2022

Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej. Ruszył nabór

fot. ARiMR

fot. ARiMR

3 stycznia 2022 r. Agencja Restrukturyzacji i# Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przyjmowanie wniosków od rolników, którzy ponieśli straty w gospodarstwie w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych lub ASF.

Wnioski o wsparcie na Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej Agencja przyjmuje niemal przez cały rok, by rolnicy zainteresowani pomocą mogli się o nią ubiegać, gdy zajdzie potrzeba. W rozpoczętym naborze, który będzie trwać do 30 grudnia 2022 r., dokumenty należy składać w biurach powiatowych lub oddziałach regionalnych ARiMR. Można to zrobić osobiście, przesłać za pośrednictwem Poczty Polskiej lub elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP.

O tę pomoc mogą starać się dwie grupy rolników. Do pierwszej należą ci, którzy ponieśli straty w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych, do drugiej zaś gospodarze, którzy ponieśli szkody spowodowane wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF). O wsparcie można wystąpić, gdy starty w gospodarstwie (w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich) miały miejsce w roku, w którym jest składany wniosek lub w co najmniej jednym z 2 poprzednich lat i wyniosły przynajmniej 30 proc. średniorocznej produkcji rolnej z trzech ostatnich lat. Co istotne, muszą one dotyczyć składnika gospodarstwa, którego odtworzenie wymaga poniesienia kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem. Natomiast w przypadku wystąpienia ASF w gospodarstwie o pomoc mogą ubiegać się rolnicy, którym powiatowy lekarz weterynarii nakazał w drodze decyzji zabicie świń lub zniszczenie ich zwłok, a w dniu jej wydania zwierzęta, których dotyczyła, stanowiły co najmniej 30 proc. trzody chlewnej posiadanej przez rolnika.

Maksymalne dofinansowanie, jakie można otrzymać w całym okresie realizacji PROW 2014-2020, to 300 tys. zł na jednego beneficjenta i gospodarstwo. Należy jednak pamiętać, że nie może ono przekroczyć 80 proc. kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację danej inwestycji. W przypadku szkód powstałych w wyniku klęsk żywiołowych wsparcie można przeznaczyć na odtworzenie zniszczonych składników gospodarstwa. Natomiast gdy przyczyną strat jest ASF – na realizację inwestycji rolniczych niezwiązanych z produkcją świń.

Materiał: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Oceń artykuł: 0 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (1)

  wypasacz świń, w dniu 03-01-2022 16:42:47 napisał:

  Żadnej z wymienionych grup rolników wskazanych do ubiegania się u Nas nie ma.Była ogłaszana klęska-? Nie.Był oficjalnie zgłaszany pomór świń-? Nie Rolników i przedsiębiorstwa wykończy Polski Ład a nie w/w.Nadszedł pierwszy rok z wielu kolejnych który tak jak wirus świrus -zamieni w drobny pył wiele gospodarstw,firm i doprowadzi do ludzkiej tragedii i zapaści gospodarczej.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  JK, w dniu 03-01-2022 22:12:20 napisał:

  Rolnik jest bity w d.. od wielu lat, ale tak źle w rolnictwie jak jest za rządów PiS to jeszcze nie było. Dziwię się, że rolnicy nie protestują. Rolnicy! zablokujcie wszystkie główne drogi w kraju, to może wtedy władza zrozumie jak jest źle w rolnictwie.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 5 (5)

  Przedsiebiorca, w dniu 04-01-2022 16:20:30 napisał:

  Drodzy rolnicy, niedaleki czas temu wybieraliśmy Pana Prezydenta a chwilę przedtem obecny rząd. Co wtedy zrobiliście? - zagłosowaliście za tym barachlem które teraz rządzi tym krajem. Teraz niestety jako pierwsi dostaniecie po dupie bo Unia nie da Pisowi ani grosza z krajowego funduszu odbudowy. Następni będą Górnicy. Pytam się Was teraz gdzie byliście jak 2 lata temu Tajano (chociaż nie jestem Jego sympatykiem) latał po Warszawie? Wtedy byliście potrzebni aby wspólnie z przedsiębiorcami i np górnikami rozpierd.. to dziadostwo. Teraz mamy już pozamiatane, ten rok nas dojedzie na maksa.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Heniek, w dniu 14-01-2022 11:38:59 napisał:

  Przewodniczący Solidarności DUDA Prezydent DUDA a kierownikiem jest Z. ZIOBRO a warchoły do roboty

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
99PLN
Ramki urodzinowe
39,90PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Ramka na 4 zdjęcia
39,90PLN 27,90PLN
Budowa hal
Obraz (wym. 42x56)
39,90PLN 20,00PLN
Filet z piersi kurczak
18,44PLN
0

Turystyka w Kujawsko-Pomorskim. Wzrosła liczba udzielonych noclegów

W województwie kujawsko-pomorskim w 2021 r. w stosunku do# roku poprzedniego zwiększyła się liczba udzielonych noclegów, liczba korzystających z bazy noclegowej oraz stopień wykorzystania miejsc noclegowych w turystycznych obiektach noclegowych.

(czytaj więcej)
0

Jakie upominki Polacy wręczają na Dzień Matki? Sprawdzamy wyniki badania

Dzień Matki to wyjątkowe święto jak# pokazują wyniki badania Polacy coraz częściej zamiast standardowych upominków wręczają swojej mamie czas. Zarówno spędzając go razem jak i podarowując ciekawe przeżycia.

(czytaj więcej)
0

Jakie prezenty Polacy wręczają na komunię? Znamy wyniki badania

Pierwsza Komunia to wielkie wydarzenie w życiu dziecka i# jego rodziców. Najczęściej powinno być to przeżycie stricte duchowe, ale w dzisiejszych czasach to prawdziwa walka o prezenty. Czy na przestrzeni lat zmieniła się formuła wydarzenia? Zobacz co króluje teraz wśród prezentów komunijnych, a co było popularne jeszcze kilkanaście lat temu.

(czytaj więcej)
0

W 2021 roku prawie 70 proc. wydanych zezwoleń na pracę dot. obywateli Ukrainy

W 2021 r. zarówno w województwie kujawsko-pomorskim, jak i# w kraju, odnotowano wzrost liczby wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej zezwoleń na wykonywanie pracy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zostało wydanych obywatelom Ukrainy (niemal 70%).

(czytaj więcej)