Dziś mamy 6 grudnia 2021, poniedziałek, imieniny obchodzą:

16 października 2021

"Inżynieraliach PBŚ" na Politechnice Bydgoskiej. Udział wzięła III klasa LO

fot. pow.

fot. pow.

Dnia 11 października 2021 roku uczniowie# klasy III b-ch pod opieką nauczycielek biologii i chemii - Kamili Stasiewskiej i Lidii Mathews brali udział w "Inżynieraliach PBŚ" organizowanych przez Politechnikę Bydgoską. Wyjazd odbył się autokarem.

Po dotarciu na politechnikę przywitała nas pani dr inż. Alicja Tymoszuk - pracownik Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii - była absolwentka Krzywoustego. Pani Tymoszuk oprowadziła klasę po jednym z budynków politechniki i zaprosiła na słodki poczęstunek. Młodzież miała możliwość poznania świata inżyniera biotechnologii oraz zielarstwa i fitoterapii. Między innymi wysłuchała kilku wykładów w Auditorium Novum pt. "Moje biotechnologiczne zainteresowania", "Rozmnażanie roślin w kulturach in vitro", "ExPlant i BioX - działalność Kół Naukowych", "Ogród roślin zielarskich w Minikowie", "Zioła w tradycyjnej medycynie chińskiej".

Ponadto nasi uczniowie degustowali i rozmawiali ze studentami na temat mieszanek herbat ziołowych – uspokajających, na przeziębienie, wspomagające trawienie, zimowych, detox , wybranych olei jadalnych o właściwościach funkcjonalnych (olej z czarnuszki, olej z pestek dyni, olej rydzowy, olej ostropestowy), przypraw ziołowych i olejków eterycznych.

Bardzo ciekawe i praktyczne okazały się warsztaty z genetyki i mikrorozmnażania, na których młodzież nauczyła się wykonywać wybrane etapy elektroforezy żelowej, izolacji DNA z owoców np. truskawek czy preparować niewielkie sadzonki do mikrorozmnażania i umieścić je w pożywkach. Mogła też zaobserwować pod mikroskopem plechę symbiotycznych grzybów, których wpływ na wybrane gatunki traw bada politechnika.

Politechnika Bydgoska pomaga również uczniom szkół średnich w prowadzeniu doświadczeń wykorzystywanych podczas Olimpiady Biologicznej oraz organizuje warsztaty dla uczniów w wybranych pracowniach. Biorąc to pod uwagę, wyjazd klasy III b-ch zainicjował bliższą współpracę z Politechniką, tym bardziej iż nasi absolwenci też studiują na oferowanych przez uczelnię kierunkach.

Uważam, że wyjazd był bardzo udany, gdyż przełamał wśród uczniów nieśmiałość związaną z nawiązywaniem nowych relacji z wykładowcami i studentami. Pozwolił na poznanie niektórych technik badawczych i zachęcił ich do dalszych wyjazdów na Politechnikę Bydgoską na zajęcia warsztatowe np. z genetyki czy biotechnologii. Ponadto pozwolił uczniom pobyć ze sobą w innych okolicznościach i bardziej się zintegrować.

Materiał: Kamila Stasiewska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Na całym świecie u około jednego na 160 dzieci diagnozuje się autyzm

Europejski Tydzień Autyzmu obchodzony jest co roku, w# pierwszym tygodniu grudnia. Zaburzenia ze spektrum autyzmu należą do całościowych zaburzeń rozwojowych charakteryzujących się pewnym stopniem trudności w zakresie interakcji społecznych i komunikacji. Innymi cechami charakterystycznymi są nietypowe wzorce zachowań, ograniczony i stereotypowy repertuar zainteresowań i aktywności, trudności z przejściem od jednej czynności do drugiej, skupienie się na szczegółach i nietypowe reakcje na bodźce zmysłowe.

(czytaj więcej)
0

Przyprawy i zioła, które wzmocnią serce. Dieta powinna być ciekawa

Przyprawy i zioła, stosowane regularnie i w odpowiednich ilościach, sprzyjają# zdrowiu serca i naczyń krwionośnych. Największy potencjał na tym polu mają: cynamon, imbir, czosnek, kolendra, pieprz cayenne i kurkuma.

(czytaj więcej)
0

Zaległości finansowe doprowadzają część Polaków do paniki. Wyniki badania

Dla ponad jednej czwartej Polaków 10 tys. zł stanowi# sumę zaległości, przy której odczuwają strach, że nie uda się im podołać spłacie. Dla niemal połowy granica ta leży na 25 tys. zł. Statystyki widoczne w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie informacji kredytowych BIK pokazują, że prawie połowa niesolidnych dłużników, czyli 1,25 mln osób, nie daje sobie rady już z kwotami nieprzekraczającymi 5 tys. zł.

(czytaj więcej)
0

Czy fotowoltaika będzie się jeszcze opłacać?

Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV# Inwestycja w fotowoltaikę, dzięki udanym rządowym programom pomocowym, była gwarantem optymalizacji rachunków za energię elektryczną dla 700 tys. gospodarstw domowych, a przyszłości miała dotyczyć aż 3 mln rodzin.

(czytaj więcej)