Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

15 września 2020

Jakie są najpopularniejsze imiona? Najnowsze zestawienie

fot. Ministerstwo Cyfryzacji

fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Mamy zmianę na pozycji lidera, a dokładnie# liderki, wśród najpopularniejszych imion nadawanych dziewczynkom! W męskiej kategorii zmian brak. Sprawdźcie, jakie imiona – w pierwszym półroczu tego roku – rodzice nadawali swoim dzieciom najczęściej.

Królowe są dwie

Żeby się wszystkim podobało, żeby się dobrze kojarzyło, może po babci, wujku, stryjence, a może po ulubionym bohaterze literackim…? – wybór imienia dla dziecka często nie jest łatwy. Jeśli niebawem zostaniecie rodzicami w opublikowanym na Dane.gov.pl zestawieniu znajdziecie wiele inspiracji. A jeśli nie macie w planach powiększenia rodziny – możecie sprawdzić, jak Wasze imię radzi sobie w tym rankingu. A jakie imiona są w tym roku najpopularniejsze?

Zacznijmy od pań. W tym zestawieniu – w porównaniu z ubiegłym rokiem – mamy zmianę. Tym razem na pierwszym miejscu znalazła się Julia. Choć prawda jest taka, że królowe są dwie. Zuzanna, która do tej pory zajmowała pozycję liderki ustąpiła miejsce Julii bardzo niedużą różnicą.

W pierwszym półroczu tego roku jest tylko 10 Julek więcej niż Zuź! Jeśli chodzi o pozostałe miejsca w rankingu – niewiele się w nim zmienia. Poza tym, że w TOP 10 nie ma już Amelii. Jej miejsce zastąpiła Laura.

Oto szczegóły:

Top 10 imion dla córek (dla porównania w nawiasie podajemy pozycję danego imienia w 2019 roku):

1. Julia – 3649 dziewczynek (w 2019 r. Zuzanna)

2. Zuzanna – 3639 (przed rokiem była to Julia)

3. Zofia – 3588 (3. miejsce również przed rokiem)

4. Hanna – 3364 (Maja)

5. Maja – 3244 (Hanna)

6. Lena – 2633 ( 6. pozycja również w 2019 r.)

7. Alicja – 2564 (to samo miejsce również w ubiegłym roku)

8. Oliwia – 2395 (Maria)

9. Maria – 2372 (Oliwia)

10. Laura - 2049 (Amelia)

Jego wysokość Antoni

W przypadku chłopców nie odnotowaliśmy zmian na podium. Tutaj od lat króluje Antoni. Drugi Jan i trzeci Jakub także utrzymali swoje wysokie miejsca.

Top 10 imion dla synów:

2. Antoni – 4037 (lider również w 2019 r.)

3. Jan – 3823 (również 2. miejsce)

4. Jakub – 3614 (nadal na 3. pozycji)

5. Aleksander – 3541

6. Franciszek - 3499 (Szymon)

7. Szymon – 3107 (Franciszek)

8. Filip - 2744

9. Mikołaj – 2587

10. Stanisław – 2522 (Wojciech)

11. Wojciech – 2416 (Adam)

Oryginalne mniej popularne

Jednak nie wszyscy rodzice szukają inspiracji pośród najpopularniejszych imion. Niektórzy decydują się na bardziej nieszablonowe wybory.

Rebeka, Lotta i Soraja – to dziewczęce imiona, które w naszym zestawieniu pojawiają się najrzadziej. Natomiast wśród chłopców możemy spotkać m. in. Zbyszka, Tymura, czy Platona.

Wybierając imię dla potomka powinniśmy pamiętać, że według prawa, nie powinniśmy decydować się na imię ośmieszające. Co więcej, imię powinno wskazywać też na płeć dziecka. Jeśli nie zastosujemy się do tych zasad, kierownik urzędu stanu cywilnego (USC), w którym chcemy zarejestrować naszego potomka, może odrzucić nasz wybór.

A co do rejestracji narodzin to najłatwiej zrobić to… oczywiście przez internet.

Kopalnia danych

Baza najczęściej nadawanych imion to tylko jeden z ponad 13 000 zasobów dostępnych na Dane.gov.pl. Na portalu znajdziecie również wiele innych przydatnych i interesujących danych z zakresu gospodarki, turystyki, czy socjologii.

- Udostępniamy je wszystkie za darmo, do ponownego wykorzystywania, również do celów komercyjnych – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Otwarte dane to świetny impuls dla rozwoju gospodarki. Dzięki udostępnianym na naszym portalu informacjom powstało już wiele użytecznych aplikacji, produktów i usług. Czekamy na kolejne – dodaje szef MC.

Co ważne, niektóre – dostępne na naszym portalu - zasoby są otwarte przez API, czyli kod używany przez programy komputerowe, który umożliwia ich wzajemną komunikację.

Materiał: Ministerstwo Cyfryzacji

Oceń artykuł: 13 13

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Zadaj pytanie
20PLN
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)