Dziś mamy 6 października 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

16 sierpnia 2022

Jest reakcja gminy ws. ul. Dworzec. 100 tys. zł na odbudowę drogi!

fot. pow.

fot. pow.

O dość nietypowej sytuacji związanej z mrotecką ul. Dworzec pisaliśmy# kilkukrotnie. Mieszkańcy od lat domagają się od lokalnych władz remontu znajdującej się tam drogi. Problem w tym, że właścicielem tej drogi są Polskie Koleje Państwowe, a sama droga posiada nadal nieuregulowany stan prawny, przez co PKP nie mogą w żaden sposób przekazać jej gminie. Mimo to mroteccy włodarze chcą przeznaczyć środki finansowe na poprawę tej sytuacji.

Mieszkańcy napisali petycję
Temat ul. Dworzec powraca praktycznie każdego roku i niestety, ale jak do tej pory sprawa stoi w miejscu. Remontu ulicy jak nie było, tak nie ma, dlatego też mieszkańcy zdecydowali się napisać w marcu bieżącego roku petycję i skierować ją do burmistrza Mroczy. – Apelujemy o konkretny remont drogi. Łatanie dziur gruzem i tym podobnym, które odbywa się do tej pory, to tylko parotygodniowa dla nas zmiana. Po tym czasie, po deszczach droga znowu jest nieprzejezdna. Dziury są tak wielkie, że wpadają w nie całe koła samochodów, co skutkuje częstymi naprawami zawieszenia aut, za które rzecz jasna koszty pokrywamy my – mieszkańcy. Wręcz niemożliwy jest przejazd tą ulicą bez wpadnięcia w jedną z wielu dziur. Nasze pojazdy pomału tego nie wytrzymują. Piesza wędrówka ulicą Dworzec także nie należy do przyjemnych. Chodnik owszem został odświeżony, za co oczywiście dziękujemy, ale w momencie, gdy idzie się wieczorową porą, to można połamać nogi, gdyż chodnik jest bardzo nierówny i dodatkowo brakuje oświetlenia na całym odcinku drogi. W związku z powyższym wnosimy prośbę o remont naszej ulicy w trybie pilnym – czytamy w petycji skierowanej do mroteckich włodarzy.

Niekończące się rozmowy na linii gmina–PKP
W sprawie tej gmina Mrocza regularnie koresponduje z Polskimi Liniami Kolejowymi, aby doprowadzić do ostatecznego, nieodpłatnego przejęcia tej drogi. Jest to niezbędna formalność, która pozwoliłaby gminie przeprowadzić jakikolwiek większy remont ul. Dworzec. Problem tkwi jednak w tym, że PKP wyraźnie się nie spieszy z załatwieniem sprawy, przez co gmina mogła pomagać mieszkańcom wyłącznie w sposób doraźny poprzez łatanie wciąż pojawiających się dziur na jezdni, które z roku na rok stają się co raz to większe.

Gmina Mrocza wystąpiła do PKP już w 2016 roku o możliwość nieodpłatnego przekazania na rzecz gminy części działki, na której znajduje się m.in. droga przy ul. Dworzec. Z uwagi na to, że nieruchomość posiadała wówczas nieuregulowany stan prawny, PKP nie miało możliwości jej przekazania na rzecz lokalnego samorządu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, o czym zresztą poinformowała samego wnioskodawcę, czyli gminę. Jak przekazał nam po raz kolejny Bartłomiej Sarna z wydziału komunikacji PKP – pomimo dokonania podziału nieruchomości na mniejsze działki PKP nadal nie może przekazać nieruchomości zabudowanej drogą, czyli ul. Dworzec. – Będzie to możliwe po uregulowania stanów prawnych niniejszych działek. Po dokonaniu tej czynności będziemy mogli wrócić do rozmów z samorządem lokalnym w tym temacie – poinformował Bartłomiej Sarna.

Jednak będzie coś więcej niż łatanie dziur!
Gmina nie będąc właścicielem drogi do tej pory swoje działania ogranicza tylko do sporadycznego łatania pojawiających się dziur. Teraz zamierza na ten cel przeznaczyć 100 tys. zł, co pozwoli wykonać nową nawierzchnię tej drogi.
Skąd taka decyzja, skoro dotychczas gmina wyłącznie podejmowała się doraźnego utrzymania drogi, tłumacząc to brakiem prawnej możliwości przeprowadzenia kosztownej odbudowy drogi? I przede wszystkim na czym konkretnie będzie wspomniana odbudowa polegać? Kwestie te wyjaśnił na ostatnim wspólnym posiedzeniu komisji rady miejskiej zastępca burmistrza Mroczy Waldemar Chudzik. – Nadal w sferze naszych celów pozostaje przejęcie tej drogi, ale póki co PKP się w tej kwestii nie ugina. Dotychczas przeglądaliśmy różne możliwości i obecny stan prawny drogi, by sprawdzić, co możemy z nią zrobić. Wyszło więc, że możemy sfrezować drogę, zalepić występujące tam dziury i położyć na to tzw. dywanik asfaltowy. To jest obecnie tyle, ile możemy zrobić, nie będąc właścicielem tego gruntu, na którym znajduje się droga. Nie możemy tam nic więcej wykonać, nawet nie możemy się podjąć jakichkolwiek prac związanych chociażby z chodnikiem, bo możemy w ostatecznym rozrachunku być posądzeni o zabranie cudzego majątku. Dlaczego zdecydowaliśmy się na zrobienie tych prac? Otóż droga jest teraz w takim stanie, że jeśli nic z nią nie zrobimy, to w przyszłym roku nadawałaby się ona wyłącznie do całkowitej odbudowy, co wymagałoby wówczas jeszcze większych kosztów. Zrobiliśmy wstępne rozeznanie i kwota 100 tys. zł powinna starczyć, by zapobiec całkowitej degradacji drogi – powiedział nam mrotecki włodarz. – Odpowiedź na ostatnie pismo, jakie skierowaliśmy do PKP w sprawie przejęcia drogi była następująca – PKP czeka na komunalizację tego gruntu, który znajduje się pod drogą, bo jego właścicielem jest Skarb Państwa, a oni są zarządcą tego gruntu. Z uwagi jednak na fakt, że my jako gmina jesteśmy zarządcą drogi, która znajduje się na gruncie należącym do PKP, wystąpiliśmy również o jej komunalizację do wojewody. Czekamy teraz na jego decyzję. Osobiście wydaje mi się, że my mamy większe prawo do tej drogi na podstawie przepisów o komunalizacji niż PKP, które o tę drogę w ogóle nie dbało i nie położyło tam ani kawałka asfaltu. Przedstawiliśmy w tym piśmie również wszelkie wydatki, jakie gmina ponosi z tytułu utrzymania tej drogi. Postanowiliśmy więc zająć się tematem od nieco innej strony niż dotychczas. Wychodzi więc na to, że PKP nie jest do końca stroną w tym postępowaniu. Może przyniesie to nam lepsze rezultaty. Póki co sprawa jest w toku. Z uwagi na fakt, że droga – ul. Dworzec jest drogą publiczną, możemy o nią zadbać tylko w taki sposób, jaki zamierzamy to zrobić teraz. Niestety, ale przy obecnym stanie prawnym nie ma mowy o jej przebudowie czy pozyskaniu jakiegokolwiek dofinansowania na ten cel – podkreślił Waldemar Chudzik.

Tym samym mieszkańcy póki co mogą się spodziewać, że stan nawierzchni drogi – ul. Dworzec jeszczew tym roku ulegnie znaczącemu polepszeniu. Póki co jednak na jakiekolwiek większe działania ze strony gminy w kwestii doświetlenia drogi bądź remontu znajdującego się przy niej chodnika trzeba będzie poczekać...

Źródło: 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

  • 4 (4)

  Xp312, w dniu 16-08-2022 17:36:38 napisał:

  Zamiast boksować się z PKP o ulice Dworzec to położyć asfalt na ulicy Czereśniowej.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 3 (3)

  PAWEŁ , w dniu 16-08-2022 22:53:16 napisał:

  Ja jestem zdania aby lepiej wydać tą kasę na ul.czereśniową jest wiele dzieci i osób które by z niej korzystały a PKP niech sobie łata bo po położeniu dywanika okaże się że kasa jest wydana a droga zostanie zablokowana przez PKP bo gmina narusza własność nie do końca uregulowaną

  odpowiedz

  • 0 (0)

  ja, w dniu 17-08-2022 06:51:40 napisał:

  czas najwyższy

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
0

„Toksyczna agentura”. Bezpieka i jej tajni współpracownicy

Kolejna książka doktora Adama Węsierskiego pt. #„Toksyczna agentura”, t. 3, Toruń 2022, która prezentuje ponad 200 biogramów TW komunistycznego aparatu bezpieczeństwa oraz ich szkodliwość.

(czytaj więcej)
0

Potrzeby psa i kota. Czyli szczęśliwy pupil nie tylko od święta

Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest co roku 4 października#. Data ta stała się międzynarodowym świętem praw i dobrostanu zwierząt. Jako opiekunowie czworonożnych pupili chcemy zapewnić im szczęście i zdrowie. Jak to zrobić? Wystarczy każdego dnia zadbać o zaspokojenie potrzeb behawioralnych naszego psa i kota. A z okazji ich święta celebrujmy wspólny czas podczas spaceru, zabawy lub częstując ulubieńca zdrowym smakołykiem.

(czytaj więcej)
0

1 października. Jak ucztować w Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu?

Analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwracają uwagę, że# w Polsce coraz więcej osób ogranicza ilość spożywanego mięsa. Eksperci PIE, powołując się na dane z ankiety Global Consumer Survey z 2021 r., wskazali, że 7 proc. osób w wieku 18-29 lat jest wegetarianami, a 1 proc. weganami. Według badań przeprowadzonych przez Maczfit, w aglomeracjach miejskich może być nawet 20% wegetarian. Tymczasem jeszcze w 2014 r. CBOS podawał, że wegetarianizm deklaruje zaledwie 1% społeczeństwa. Wzrost jest zatem ogromny, a Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu świętuje coraz więcej osób.

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)