Dziś mamy 19 stycznia 2025, niedziela, imieniny obchodzą:

27 czerwca 2024

Kolejna wycieczka do stolicy. Realizacja projektu "Warszawa dwóch powstań”

fot. Wioletta Ossowska i Michał Wiśniewski

fot. Wioletta Ossowska i Michał Wiśniewski

14 czerwca br. odbyła się kolejna wycieczka #do stolicy w ramach projektu „Warszawa dwóch powstań”, który realizowany jest od połowy kwietnia 2023 roku w Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej. Tym razem do uczniów nakielskiej Żeglugi dołączyli uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w Nakle nad Notecią.

Celem projektu „Warszawa dwóch powstań” jest zaznajomienie uczniów z przyczyną wybuchu, przebiegiem oraz miejscami upamiętnienia Powstania w Getcie Warszawskim oraz Powstania Warszawskiego poprzez wyjazdy edukacyjne.

Przedwakacyjny wyjazd, który był piątym z kolei zamknął część poświęconą żydowskiej przeszłości Warszawy. Tym razem uczniowie odwiedzili Żydowski Instytut Historyczny i Willę Żabińskich na terenie Ogrodu Zoologicznego. Rekreacyjnym elementem wycieczki było zwiedzanie Stadionu Narodowego.

Żydowski Instytut Historyczny został założony 1 października 1947 roku i jest kontynuatorem  działalności Centralnej Żydowskiej Komisji Historycznej. Siedziba Instytutu znajduje się w odbudowanym gmachu przedwojennego Instytutu Nauk Judaistycznych i Głównej Biblioteki Judaistycznej działającej do wybuchu II wojny światowej przy Wielkiej Synagodze na Tłomackiem.

Zburzenie Wielkiej Synagogi na Tłomackiem w dniu 16 maja 1943 roku było symbolem ostatecznej likwidacji dzielnicy żydowskiej i upadku powstania w Getcie Warszawskim. Dzisiaj w tym miejscu stoi Błękitny Wieżowiec.

Młodsi uczniowie podczas pobytu w ŻiHu odwiedzili ekspozycję „Mała Synagoga na Tłomackiem”, która przybliża temat synagogi, jej wyposażenie oraz funkcje rabina i kantora.

Uczniowie mięli okazję wysłuchać fragmentu Księgi Rodzaju (Bereszit), opowiadający historię stworzenia świata w języku hebrajskim.

Uczniowie Żeglugi zwiedzili wystawę stałą pt. „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”.

Głównym tematem wystawy jest działalność konspiracyjnej grupy działającej w getcie warszawskim pod nazwą Oneg Szabat oraz losy stworzonego przez nią unikatowego archiwum. Historia zapisana na kartach Archiwum ukazuje też losy jego autorów. Pomysłodawcą i głównym twórcą Archiwum był historyk dr Emanuel Ringelblum.

Wycieczka została dofinansowana z Gminnego Programu Profilaktyki, Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Przeciwdziałania Narkomanii i Uzależnieniom Behawioralnym dla Gminy Nakło nad Notecią. Przed wyjazdem uczniowie realizowali zajęcia profilaktyczne.

Wycieczkę zorganizował p. Michał Wiśniewski, a opiekę nad uczniami sprawowały panie: Iwona Sołdan oraz Wioletta Ossowska.

Materiał: Michał Wiśniewski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 10 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?

Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.

(czytaj więcej)
0

Zaczyna się okres zimowego szaleństwa. Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?

Zbliżające się ferie to wyczekiwany czas zarówno przez najmłodszych# uczniów klas podstawowych, aż po młodzież ze szkół średnich. Warto zadbać, aby był to czas bezpieczny.

(czytaj więcej)
0

Powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Inauguracja

Podczas walnego zgromadzenia Stowarzyszenia# Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (MOFT), ogłoszono powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Potencjał proklamowanej właśnie metropolii to pół miliona mieszkańców, niski poziom bezrobocia i bezpośredni dostęp do autostrady. W historycznym wydarzeniu na zamku w Golubiu-Dobrzyniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że decyzja o powstaniu Metropolii Toruńskiej jest ważna, bo jest działaniem na rzecz stabilizacji i rozwoju gospodarczego regionu.

(czytaj więcej)
0

Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu

Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.

(czytaj więcej)