Dziś mamy 26 maja 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

12 maja 2022

Literacki sukces Olafa Jagodzińskiego. Dyplom od Prezydenta RP i gratulacje od Marszałek Sejmu

fot. pow.

fot. pow.

Mieszkaniec powiatu nakielskiego, Olaf Jagodziński z Miastowic# (gm. Kcynia) znalazł się wśród laureatów III edycji Ogólnopolskiego Konkursu literacko-plastycznego „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940". Gratulacje odbierał w Sali Kolumnowej Sejmu RP w Warszawie , a uroczysta gala finałowa z udziałem młodego mieszkańca kcyńskiej gminy transmitowana była na antenie TVP 1.

Na konkurs organizowany przez Kancelarię Sejmu RP, zgłoszono niemal 2,5 tysiąca prac. Przewodniczącym Komitetu Honorowego konkursu był Prezydent RP Andrzej Duda, a jego członkami Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki. W Komitecie Organizacyjnym zasiadali Prezes Zarządu Telewizji Polskiej Jacek Kurski, Prezes Zarządu Polskiego Radia Agnieszka Kamińska oraz Prezes Fundacji im. Janusza Kurtyki Paweł Kurtyka. Patronami medialnymi konkursu byli Telewizja Polska oraz Polskie Radio S.A. Nazwiska nagrodzonych ogłoszono na uroczystej gali w Sali Kolumnowej Sejmu RP 2 maja, którą transmitowała TVP 1. Olaf Jagodziński znalazł się wśród dziesięciu nagrodzonych osób w kategorii tekst piosenki. Komisji konkursowej przewodniczył prof. Tadeusz Wolsza. Nazwiska laureatów zostały uroczyście odczytane przez prowadzących - Agatę Konarską i Marcina Kwaśnego. Nazwiska nagrodzonych ukazały się także na planszy wraz z informacją do jakiej szkoły uczęszcza laureat. Olaf to uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie. - Jestem dumna z tego, że jak popatrzymy na to skąd jesteście, to jesteście z całej Polski i bardzo wielu laureatów pochodzi z małych miast i miasteczek. Tym bardziej wam gratuluję - zwróciła się do nagrodzonych Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek.

Gala finałowa miała bardzo uroczysty charakter, a oprawę muzyczną zapewnił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Po gali laureaci mogli porozmawiać z obecnymi na uroczystości członkami Komitetu Honorowego konkursu. Na wszystkich czekał poczęstunek. Laureaci mieli także okazję zwiedzić Muzeum Katyńskie i Sejm RP.
- Jestem bardzo zadowolony, że moja praca została zauważona i doceniona przez tak zacne jury. Nad tekstem pracowałem kilka tygodni. Nie spodziewałem się, że znajdę się w gronie nagrodzonych - powiedział Olaf Jagodziński. - Udział w gali finałowej był dla mnie wyjątkowym przeżyciem. Na pewno towarzyszył mi też stres, z uwagi na nagranie telewizyjne. Po gali Marszałek Sejmu i inni członkowie Komitetu Honorowego konkursu poświęcili każdemu z nagrodzonych swój czas. Można było swobodnie porozmawiać, to było bardzo miłe - dodał.
Olaf otrzymał list gratulacyjny od Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek i Dyplom od Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Młody mieszkaniec Miastowic jest nie tylko doskonałym szachistą, grającym w klubie LKS Chrobry Gniezno. Mieszkaniec Miastowic ma także zdolności humanistyczne. Od kilku lat jest stypendystą projektu „Humaniści na start!” realizowanego przez Departament Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Pomimo tego, że uczęszcza do klasy biologiczno- medycznej, interesują go także przedmioty humanistyczne - głównie język polski i historia. Jak sam podkreśla lubi czytać książki, z chęcią pisze rozprawki i eseje.

Materiał: Paweł Czecki

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 180 18

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Turystyka w Kujawsko-Pomorskim. Wzrosła liczba udzielonych noclegów

W województwie kujawsko-pomorskim w 2021 r. w stosunku do# roku poprzedniego zwiększyła się liczba udzielonych noclegów, liczba korzystających z bazy noclegowej oraz stopień wykorzystania miejsc noclegowych w turystycznych obiektach noclegowych.

(czytaj więcej)
0

Jakie upominki Polacy wręczają na Dzień Matki? Sprawdzamy wyniki badania

Dzień Matki to wyjątkowe święto jak# pokazują wyniki badania Polacy coraz częściej zamiast standardowych upominków wręczają swojej mamie czas. Zarówno spędzając go razem jak i podarowując ciekawe przeżycia.

(czytaj więcej)
0

Jakie prezenty Polacy wręczają na komunię? Znamy wyniki badania

Pierwsza Komunia to wielkie wydarzenie w życiu dziecka i# jego rodziców. Najczęściej powinno być to przeżycie stricte duchowe, ale w dzisiejszych czasach to prawdziwa walka o prezenty. Czy na przestrzeni lat zmieniła się formuła wydarzenia? Zobacz co króluje teraz wśród prezentów komunijnych, a co było popularne jeszcze kilkanaście lat temu.

(czytaj więcej)
0

W 2021 roku prawie 70 proc. wydanych zezwoleń na pracę dot. obywateli Ukrainy

W 2021 r. zarówno w województwie kujawsko-pomorskim, jak i# w kraju, odnotowano wzrost liczby wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej zezwoleń na wykonywanie pracy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zostało wydanych obywatelom Ukrainy (niemal 70%).

(czytaj więcej)