Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

26 czerwca 2022

Muzyka, śpiew, tańce i tradycyjne zwyczaje. Mrotecka Noc Kupały

fot. MM

fot. MM

Tradycja słowiańska w dawnych czasach była związana z rozmaitymi obrzędami i wróżbami, a # jednym z takich właśnie zwyczajów było zaplatanie wianków z ziół i kwiatów przez panny. W nawiązaniu do tej tradycji, w minioną sobotę w mroteckim Parku Jagiełły odbyło się wyjątkowe wydarzenie pn. „Noc Kupały”.

Podczas tradycyjnego obrzędu tańczono, śpiewano oraz bawiono się przy ognisku, a dziewczęta puszczały swoje plecionki na wodę. Zadaniem chłopców było wyłowienie wianka z wody tej panny, z którą pragnęli połączyć się w parę. Obecnie Noc Kupały to już jednak odległa tradycja. Mimo to jest ona nadal kultywowana w wielu miastach, jednakże posiada już ona nieco inny charakter.

Namiastkę tego klimatycznego wydarzenia można było poczuć w Mroczy. W Parku Jagiełły pojawił się bowiem Zespół Pieśni i Tańca Krajna, którego członkowie przypomnieli zaciekawionym mieszkańcom o tym wyjątkowym ludowym obrzędzie, jakim niewątpliwie jest Noc Kupały. Wydarzenie tak bardzo spodobało się widowni, że część osób skorzystała z możliwości nauki podstawowych, ludowych ruchów tanecznych. Z zaproszenia do tańca skorzystał nawet sam dyrektor Miejsko–Gminnego Ośrodka Kultury w Mroczy Marian Wiśniewski. Punktem kulminacyjnym wydarzenia był wspólny pochód nad rzekę Rokitkę, gdzie dziewczęta zgodnie z tradycją puściły swoje wianki na wodę.
Po zakończeniu obrzędu, w mroteckim Parku Jagiełły rozbrzmiała muzyka serwowana przez DJ Gruszkę.

Oceń artykuł: 2 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (3)

    Mieszkaniec, w dniu 26-06-2022 18:51:49 napisał:

    Ależ ta nasza Rokitka zarośnięta! Widać w Mroczy nie ma komu pracować..wszyscy pchają się do pracy w urzędzie,a do łopaty,grabii..żeby np.rzekę wyczyścić nie ma nikogo.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!



Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Szkolenie z HACCP
59PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)