Dziś mamy 30 listopada 2023, czwartek, imieniny obchodzą:

24 stycznia 2023

Najsłynnniejsze uzdrowisko w statystykach. Wystawa w warzelni soli

fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

Jak jest pozyskiwana sól z solanki? Jak powstał największy ośrodek uzdrowiskowy w centralnej Polsce? Na te pytania odpowiada #wystawa, którą można zobaczyć w Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego. To otwarta w 2020 roku placówka w Uzdrowisku Ciechocinek (powiat aleksandrowski).

- Chcemy by Ciechocinek, jedno z najsławniejszych polskich uzdrowisk, był miejscem gdzie mieszkańcy i nasi goście mogą spędzać czas w wyjątkowym otoczeniu, korzystając z dobrodziejstw zdrowotnych solanki – podkreśla gospodarz województwa Piotr Całbecki.

Zabytkowa Warzelnia Soli była ostatnim etapem ciągu technologicznego wytwarzania ciechocińskiej soli spożywczej. Służy od blisko dwóch wieków, a prace związane z wytwarzaniem soli są nadal wykonywane ręcznie przez pracowników nazywanych „warzelnikami”. Bogate złoża solanki i mikroklimat roztaczający się wokół tężni stały się prowodyrem rozwoju Ciechocinka jako miejscowości uzdrowiskowej.

Muzeum powstało w nieużywanej obecnie części warzelni soli przy ulicy Solnej 6, gdzie wcześniej znajdowała się zaledwie skromna wystawa. Dzięki gruntownemu remontowi powstało miejsce, gdzie mieszkańcy i turyści mogą oglądać zabytkowe eksponaty, urządzenia, aparaty do gimnastyki leczniczej z początku ubiegłego wieku, a także poznać historię lecznictwa uzdrowiskowego.

W ciechocińskiej warzelni soli odbywa się ostatni etap odparowywanie i krystalizacji solanki. Roztwór spływający z tężni dociera tu rurociągiem, następnie jest podgrzewany, a osadzające się kryształki suszy się w parownikach. W procesie produkcji powstaje także szlam i ług, które są wykorzystywane do zabiegów leczniczych.

Czytaj: Muzeum w zabytkowej warzelni soli

Poza zabytkową warzelnią soli (w skład której wchodzi otwarte muzeum) Uzdrowisko Ciechocinek SA jest zarządcą tężni solankowych, fontanny Grzybek i czterech obiektów szpitalno-sanatoryjnych: Szpitala Uzdrowiskowego nr 4 „Dom Zdrojowy”, Łazienek Uzdrowiskowych nr 1, Sanatorium Uzdrowiskowego nr 6 Grażyna i Dziecięcego Szpitala Uzdrowiskowego nr 3 im. dra Markiewicza.

Uzdrowisko Ciechocinek w statystykach:

- Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego odwiedza średnio 25 tysięcy osób rocznie, w tym 1500 osób w ramach zwiedzania grupowego. Liczba ta z roku na rok rośnie
- obiekty sanatoryjne Uzdrowiska Ciechocinek odwiedziło w 2022 roku niemal 13 tysięcy osób, zarówno w ramach pobytów stacjonarnych, jak i ambulatoryjnych
- w 2022 r. z kuracji w Uzdrowisku skorzystało o 25% więcej dzieci, niż w roku 2021
rok temu goście komercyjni Uzdrowiska Ciechocinek SA stanowili ponad 25% wszystkich pobytów, to ponad 7,6% więcej niż w 2019 r.
- ponad 63% naszych gości prywatnych korzysta z dłuższych pobytów, trwających od 7 do 14 dni
- największą popularnością cieszą się pobyty lecznicze z zabiegami i opieką medyczną – korzysta z niej ponad 60% osób prywatnych

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 6 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Fotokalendarze A3
35PLN
Personalizowane zaproszenia na I komunię świętą
4,00PLN
Szkolenie z HACCP
59PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
0

Karma dla zwierząt pod lupą kontrolerów. Nałożono 18 kar pieniężnych

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych# (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej karmy dla zwierząt domowych, która została przeprowadzona w II kwartale 2023 r.

(czytaj więcej)
0

Znaczny wzrost liczby studentów z Ukrainy. Najnowszy raport OPI

Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) opublikował #na portalu RAD-on najnowszy raport „Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce”. Publikacja ta zawiera dane za rok akademicki 2022/2023. Tym razem najnowszą edycję raportu ekspertki i eksperci z Laboratorium Baz Danych i Systemów Analityki Biznesowej w OPI uzupełnili o dodatkowy rozdział dotyczący studentów z Ukrainy. Agresja Rosji na naszego sąsiada spowodowała wzrost liczby ludności pochodzenia ukraińskiego w Polsce, co wpłynęło także na zainteresowanie cudzoziemców ofertą edukacyjną polskich uczelni. W roku akademickim 2022/2023 liczba studentów z Ukrainy wzrosła aż o ponad 12 119 osób. Jest ich już obecnie 48 150 osób.

(czytaj więcej)
0

Wymagające warunki dla kierowców. Standardy zimowego utrzymania dróg

Ostatnie dni to coraz śmielsze poczynania zimy# w naszym kraju. A prognozy na najbliższe kilkadziesiąt godzin to wymagające warunki dla kierowców z intensywnymi opadami śniegu w wielu miejscach w kraju. W związku z trudnymi warunkami drogowymi, w miniony weekend na drogach krajowych w całej Polsce pracowało około 2000 pojazdów do zimowego utrzymania. Miniona noc była nieco mniej wymagająca jednak nasze służby nie próżnowały i do zwalczania śliskości na jezdniach w godzinach porannych pracowało ponad 600 pojazdów.

(czytaj więcej)
0

Skorzystaj ze zniżek. Karta Dużej Rodziny w aplikacji mObywatel

Masz troje dzieci lub więcej? Skorzystaj ze zniżek w łatwy sposób.# Znajdź Kartę Dużej Rodziny w aplikacji mObywatel. To naprawdę proste!

(czytaj więcej)