Dziś mamy 18 kwietnia 2025, piątek, imieniny obchodzą:

25 lipca 2024

Nie daj sobie wbić krzyża! Przestroga i refleksja dla kierowców

fot. źródło KPP Nakło

fot. źródło KPP Nakło

Ile razy jadąc samochodem czy motocyklem# widziałeś stojący na poboczu drogi krzyż? Z jaką prędkością na liczniku go mijałeś? Do ilu tragedii musi jeszcze dojść, żebyś zdjął nogę z gazu? Prędkość, alkohol, niestosowanie się do znaków drogowych – to najczęstsze grzechy polskich kierowców. W Dniu Bezpiecznego Kierowcy w sposób szczególny chcemy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo na drogach. Stąd też pomysł na nowy spot polskiej Policji.

Podróż samochodem to dla zdecydowanej większości z nas wciąż najwygodniejszy środek transportu. Z roku na rok wciąż rośnie też liczba motocyklistów. Każdego roku przemierzamy tysiące kilometrów. Niestety, czasami zdarza się, że te podróże zamiast w domu kończą się na łuku drogi, w przydrożnym rowie czy na stojącym w pobliżu drzewie… Później - w najlepszym wypadku – poszkodowanych czekają tygodnie leczenia, miesiące rehabilitacji, w najgorszym – przydrożny krzyż stawiany przez najbliższych.

Jesteśmy również prawie na półmetku wakacji i letnich podróży. Każdy z nas jest pieszym, większość również kierowcą samochodu, motocykla czy roweru. Tak jak w latach ubiegłych na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych polskiej Policji codziennie od zakończenia roku szkolnego publikujemy informacje dotyczące zdarzeń drogowych. Codziennie na policyjnej mapie wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym pojawia się więcej kropek oznaczających miejsca, w których doszło do tragedii. Niestety, tegoroczne dane statystyczne nie napawają optymizmem. Tylko w tym roku na polskich drogach od początku wakacji, czyli od 21 czerwca do 23 lipca, doszło do  2 416 wypadków (w 2023 r. było to 2 291 zdarzeń drogowych - wzrost o 5,5%), w których śmierć poniosło 205 osób (w 2023 r. – 209 osób, spadek o 1,9%), a rannych zostało 2 806 (w 2023 r. - 2 658 osób, wzrost o 5,6%). W przeciągu tylko tych 33 dni ujawniliśmy aż 10 099 osób (w 2023 r. – 9 743 osoby, wzrost o 3,7%), które za kierownicę wsiadły po użyciu alkoholu.

Za każdą z tych liczb stoją łzy, strach o zdrowie i życie najbliższych, czasami też rozpacz po stracie ukochanego dziecka, rodzica, dziadka czy przyjaciela. Może się wydawać, że obowiązujące w naszym kraju przepisy powinny powstrzymać narastającą skalę ludzkich tragedii. Niestety, tak nie jest. To postępowanie każdego z uczestników ruchu drogowego często decyduje nie tylko o naszym, ale też i o cudzym życiu na drodze. Sprawia, że być może kolejny krzyż zostanie wbity w ziemię, że każdego dnia będzie już towarzyszył rodzinie ofiary, ale też i sprawcy nieszczęścia. Tego bezmiaru ludzkiej tragedii nie da się w żaden sposób opisać ani opowiedzieć słowami. Dlatego tak ważny jest dzisiejszy dzień – 25 lipca, Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Może to też dobra okazja do tego, aby w święto patrona wszystkich kierowców samemu zrobić sobie drogowy rachunek sumienia – czy zawsze przestrzegam limitów prędkości, czy zawsze zwracam uwagę na znaki drogowe, ustępuję pierwszeństwa pieszym?

Chcąc zwrócić uwagę na problem, jakim wciąż jest bezpieczeństwo na polskich drogach w Wydziale Promocji Policji BKS KGP zrodził się pomysł na stworzenie spotu skierowanego do wszystkich uczestników ruchu drogowego. Powstał on z udziałem słuchaczy kursu podstawowego zawodowego z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Aktorami są również funkcjonariusze Policji na co dzień pracujący w Biurze Komunikacji Społecznej KGP. Za udział w spocie dziękujemy także Justynie Iskrzyckiej, reprezentantce Polski w kajakarstwie, medalistce olimpijskiej, mistrzyni Świata i Europy.

Spot, podobnie jak poprzedni dotyczący problemu narkomanii, będzie emitowany w naszych mediach społecznościowych. Zachęcamy też do udostępniania go na swoich kanałach w mediach społecznościowych. Wierzymy, że będzie on swoistą przestrogą dla tych, którzy z premedytacją nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego. Że będzie chwilą do refleksji i zastanowienia się nad tym, że tak naprawdę bardzo często nie ma znaczenia, czy na miejscu będzie się minutę wcześniej, czy później. Pamiętajmy – każdy z nas ma wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Wybierasz się w podróż samochodem? Planujesz jazdę motocyklem? Oto kilka porad:

- Przygotuj swój pojazd do podróży – upewnij się, że jest sprawny.

- Kieruj pojazdem tylko, gdy jesteś wypoczęty, w dobrej formie psychofizycznej, a przede wszystkim wtedy, gdy jesteś trzeźwy.

- Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego.

- Dostosuj prędkość do warunków panujących na drodze - dopuszczalna prędkość na danym odcinku drogi, nie zawsze jest prędkością bezpieczną.

- Zachowaj bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu - bezpieczny czyli taki, który pozwoli na bezpieczne zatrzymanie pojazdu.

- Przestrzegaj przepisów dotyczących wyprzedzania.

- Zbliżając się do przejścia dla pieszych zachowaj szczególną ostrożność, zmniejsz prędkość i ustąp pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu bądź znajdującemu się na przejściu.

- Pamiętaj o zapięciu pasów bezpieczeństwa w samochodzie – zarówno na przednich, jak i tylnych siedzeniach.

- Pamiętaj, że dzieci w samochodzie należy przewozić w odpowiednich do ich wieku i wagi fotelikach.

- Podczas jazdy nie rozmawiaj przez telefon. Gdy jest to konieczne, korzystaj z zestawu głośnomówiącego.

- W trakcie dłuższej podróży zadbaj o przerwy na odpoczynek – długie prowadzenie pojazdu może mieć negatywny wpływ na koncentrację.

Nie daj sobie wbić krzyża! – Zatrzymaj się – Myśl – Żyj!

Tekst: Agnieszka Włodarska/BKS KGP

Zdjęcia: mł. asp. Kamil Kłeczek, mł. asp. Krystian Kłeczek, mł. asp. Tomasz Lis, Artur Orliński/BKS KGP

Montaż: mł. asp. Krystian Kłeczek

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (14)

    MPE, w dniu 25-07-2024 12:10:22 napisał:

    Te "pamiątki" przy drogach powinny być zakazane.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Budowa hal
KOBIZE
500PLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
0

Dodatek dopełniający. Wypłaty już w maju

Osoby uprawnione do renty # socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Wypłaty ruszą w maju.

(czytaj więcej)
0

Wielki Czwartek. Rozpoczęło się Triduum Paschalne

Wielki Czwartek to jeden z # najważniejszych dni w kalendarzu liturgicznym, obchodzony w Wielkim Tygodniu, który prowadzi do Świąt Wielkanocnych.

(czytaj więcej)
0

Bezpłatna rehabilitacja z ZUS. Są dwa nowe profile

Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizuje program # rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej od 1996 roku. Co roku z bezpłatnego pobytu w ośrodkach leczniczych oraz z zabiegów i zajęć oferowanych w ramach tego programu korzysta kilkadziesiąt tysięcy osób. W tym roku ZUS wprowadził dwa nowe profile bezpłatnej rehabilitacji: wczesną rehabilitację powypadkową oraz rehabilitację dla osób z schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego.

(czytaj więcej)
0

Wielki Tydzień. Czas refleksji i przygotowań do świąt

Rozpoczął się Wielki Tydzień – okres szczególnego # znaczenia dla chrześcijan, który prowadzi do obchodów Świąt Wielkanocnych. To czas głębokiej refleksji, modlitwy oraz przygotowań do najważniejszego wydarzenia w kalendarzu liturgicznym.

(czytaj więcej)