Dziś mamy 6 października 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

11 sierpnia 2022

Nie ma dnia bez pijanego kierowcy. Funkcjonariusze ZK wspólnie działają z policją

fot. archiwum

fot. archiwum

Nie ma dnia bez pijanego kierowcy na polskich drogach. Statystki w tym temacie są bezlitosne. Apele o # rozsądek, o rozwagę, o włączenie myślenia nie przynoszą rezultatów. Kierowcy piją, wsiadają za kółko i nierzadko trafiają za mury więzienia.

Współpraca Służby Więziennej z Policją

W pierwszym kwartale tego roku Zakład Karny w Potulicach we współpracy z Wojewódzką Komendą Policji w Bydgoszczy przygotował film edukacyjno-profilaktyczny pn. „Mój błąd może kosztować ludzkie życie!”. Powyższe przedsięwzięcie miało na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego i uświadomienie społeczeństwu jak ważnym elementem jest przestrzeganie obowiązujących zasad w tym obszarze.

Kilka historii – finał ten sam

Właśnie w przygotowanym materiale można usłyszeć kilka historii skazanych, którzy dopuścili się jazdy pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Każda historia jest inna – w jednej emanuje smutek, wyrzuty sumienia, bo w wyniku spowodowanego wypadku zmarł człowiek, a czasu nie da się cofnąć i trzeba swoje winy odpokutować. Kara więzienia kiedyś się skończy, ale myśl o tym, że przyczyniło się do śmierci drugiej osoby zostanie – zostanie do końca życia. Z tym trzeba nauczyć się żyć. Inna historia emanuję brawurą, lekkomyślnością, ale finalnie i tak nie brakuje żalu do siebie samego. Dziewięciu skazanych, dziewięć różnych historii, dziewięć różnych wyroków sądu, mianownik jeden – jazda pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Materiał filmowy można obejrzeć tutaj: "MÓJ BŁĄD MOŻE KOSZTOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE"

Statystyki

W 2021 roku na drogach woj. kujawsko-pomorskiego pijani kierujący spowodowali 72 wypadki drogowe, w których zginęło 11 osób, a 86 osób zostało rannych. Tylko w 2021 roku w woj. kujawsko-pomorskim policjanci ujawnili 3138 przestępstw i 3079 wykroczeń polegających właśnie na prowadzeniu pojazdu przez osobę, która wcześniej spożywała alkohol lub zażywała narkotyki. Obecnie w województwie kujawsko-pomorskim karę pozbawienia wolności za przestępstwa drogowe pod wpływem alkoholu odbywa obecnie ponad 600 skazanych z czego w potulickiej jednostce penitencjarnej 123 osadzonych.

Ryzyko

Jazda pod wpływem alkoholu jest niezwykle ryzykowna. Alkohol powoduje: obniżenie koncentracji, rozproszenie uwagi, błędną ocenę odległości i prędkości, spowolnienie reakcji, przez co wydłuża się droga hamowania, pogorszenie ostrości widzenia i oceny odległości, opóźnienie adaptacji oka do ciemności, błędną ocenę własnych możliwości. Czy naprawdę warto tak ryzykować? A droga za więzienne kraty wydaje się być w tym przypadku wyjątkowo prosta. Każdego roku na całym świecie w zdarzeniach drogowych ginie ponad milion osób, a ponad 50 milionów doznaje trwałego kalectwa. Za każdym takim zdarzeniem kryje się dramat osób poszkodowanych, a także ich rodzin. Dotyka on również sprawców wypadków i ich najbliższych. Dbałość o bezpieczeństwo w ruchu drogowym to zadanie dla wszystkich jego uczestników.

Zajęcia psychokorekcyjne dla tzw. nietrzeźwych kierowców

W Zakładzie Karnym w Potulicach cyklicznie prowadzone są zajęcia grupowe opracowane na podstawie programu psychokorekcyjnego dla skazanych z art. 178a kodeksu karnego HIOB (Human Interest of Behaviour) opracowanego przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Zajęcia skierowane są do kierowców odbywających karę więzienia za jazdę w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu. Zajęcia te mają działanie prewencyjne - ich celem jest m.in. przełamywanie powszechnych w społeczeństwie mitów i stereotypów na temat jazdy po alkoholu, wyposażenie uczestników w wiedzę o wpływie środków psychoaktywnych na kondycję psychofizyczną kierowców, identyfikację wzorców spożywania alkoholu i tendencji do zachowań ryzykownych (autodiagnoza), usprawnienie asertywności, samokontroli, poczucia odpowiedzialności oraz umiejętności podejmowania racjonalnych decyzji, jak również opanowania normy społecznej „Piłeś - nie jedź”.

Odpowiedzialność i wyobraźnia ponad wszystko

Pamiętajmy! - korzystając z drogi, niezależnie od tego czy kierujemy pojazdem, przemieszczamy się za pomocą roweru, czy motoru, bądź jesteśmy pieszymi - od naszego zachowania, koncentracji uwagi, spostrzegawczości, szacunku do innych uczestników ruchu drogowego oraz finalnie podjętych decyzji, zależy bezpieczeństwo, życie i zdrowie nasze i innych osób.

materiał: ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber rzecznik prasowy dyrektora Zakładu Karnego w Potulicach

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 62 8

Czytaj również

udostępnij na FB
0

„Toksyczna agentura”. Bezpieka i jej tajni współpracownicy

Kolejna książka doktora Adama Węsierskiego pt. #„Toksyczna agentura”, t. 3, Toruń 2022, która prezentuje ponad 200 biogramów TW komunistycznego aparatu bezpieczeństwa oraz ich szkodliwość.

(czytaj więcej)
0

Potrzeby psa i kota. Czyli szczęśliwy pupil nie tylko od święta

Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest co roku 4 października#. Data ta stała się międzynarodowym świętem praw i dobrostanu zwierząt. Jako opiekunowie czworonożnych pupili chcemy zapewnić im szczęście i zdrowie. Jak to zrobić? Wystarczy każdego dnia zadbać o zaspokojenie potrzeb behawioralnych naszego psa i kota. A z okazji ich święta celebrujmy wspólny czas podczas spaceru, zabawy lub częstując ulubieńca zdrowym smakołykiem.

(czytaj więcej)
0

1 października. Jak ucztować w Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu?

Analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwracają uwagę, że# w Polsce coraz więcej osób ogranicza ilość spożywanego mięsa. Eksperci PIE, powołując się na dane z ankiety Global Consumer Survey z 2021 r., wskazali, że 7 proc. osób w wieku 18-29 lat jest wegetarianami, a 1 proc. weganami. Według badań przeprowadzonych przez Maczfit, w aglomeracjach miejskich może być nawet 20% wegetarian. Tymczasem jeszcze w 2014 r. CBOS podawał, że wegetarianizm deklaruje zaledwie 1% społeczeństwa. Wzrost jest zatem ogromny, a Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu świętuje coraz więcej osób.

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)