Nowe dane o zasięgu internetu. Co zawiera raport?

fot. freepik
Kolejna odsłona raportu# „Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu” jest już dostępna. Znajdują się w nim aktualne dane o zasięgach z podziałem na każdą jednostkę samorządu terytorialnego (JST).
Raport został przygotowany na podstawie danych zebranych według stanu na dzień 30 czerwca 2025 r. na stronie internet.gov.pl. Znajduje się tam System Informacyjny o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego (SIDUSIS) prowadzony przez Ministra Cyfryzacji oraz Instytut Łączności – PIB.
– Cyfrowe wykluczenie zaczyna się tam, gdzie kończy się zasięg. Dzięki aktualnym i precyzyjnym danym z raportu możemy podejmować lepsze decyzje i wspierać rozwój internetu stacjonarnego tam, gdzie jest najbardziej potrzebny – podkreślił wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka.
Co zawiera raport?
Raport prezentuje aktualne informacje o zasięgu internetu stacjonarnego dla budynków i nieruchomości z urzędowo nadanym adresem. W publikacji znalazły się dane dla całej Polski oraz osobne raporty dla każdego z 16 województw. Nowością są mapy w raportach gminnych, które pokazują, gdzie planowane są inwestycje telekomunikacyjne.
Kluczowe liczby
Na koniec czerwca 2025 r. w zasięgu usług szerokopasmowych znajdowało się 7 748 723 punktów adresowych, natomiast 1 410 183 pozostawały poza zasięgiem. Dane te można sprawdzić także na poziomie JST oraz dowiedzieć się m.in. ile zgłoszeń zapotrzebowania na internet złożyli mieszkańcy oraz gdzie operatorzy planują inwestycje.
Dla samorządów
Raport to praktyczne narzędzie wspierające JST w planowaniu rozwoju cyfrowego. Wiedza o stanie dostępu do internetu oraz o zgłaszanych potrzebach mieszkańców pozwala skuteczniej planować i realizować działania inwestycyjne oraz wnioskować o środki zewnętrzne.
Twoja opinia ma znaczenie
Chcemy, by raport był jak najbardziej użyteczny dla samorządów i mieszkańców. Zachęcamy do przesyłania uwag i sugestii na adres: sekretariat.DT@cyfra.gov.pl.
Materiały
Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu - woj. dolnośląskie
Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu - woj. kujawsko-pomorskie
Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu - woj. lubelskie
Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu - woj. lubuskie
Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu - woj. łódzkie
Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu - woj. małopolskie
Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu - woj. mazowieckie
Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu - woj. opolskie
Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu - woj. podkarpackie
Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu - woj. podlaskie
Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu - woj. pomorskie
Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu - woj. śląskie
Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu - woj. świętokrzyskie
Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu - woj. warmińsko-mazurskie
Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu - woj. wielkopolskie
Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu - woj. zachodniopomorskie
Czytaj również
- 615. rocznica Bitwy pod Grunwaldem. Symbol zwycięstwa i jedności
- Marsz po leśnych duktach. Chwila zadumy przy pomnikach leśników
- Sezon na "kurki". Uważaj, pieprznika jadalnego można pomylić z lisówką
- Latem sięgnij po wiśnie! Wykazują działanie przeciwnowotworowe
- Piorun to śmiertelne zagrożenie. Chroń siebie i innych
Dodaj komentarz
Polityka rozwoju sztucznej inteligencji. Podsumowanie konsultacji

Ministerstwo Cyfryzacji zakończyło konsultacje publiczne #projektu Polityki rozwoju sztucznej inteligencji do 2030 r. (Polityki AI). W ramach trwających od 5 czerwca do 1 lipca konsultacji wpłynęło około 1000 propozycji zmian od blisko 200 osób fizycznych oraz przedstawicieli nauki, biznesu, jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych. Zaangażowanie tak wielu interesariuszy pokazuje, że Polityka AI ma kluczowe znaczenie dla przyszłego rozwoju Polski z wykorzystaniem sztucznej inteligencji - zarówno w sferze gospodarczej, jak i społecznej.
(czytaj więcej)O wyzwaniach sektora budowlanego. Zapotrzebowanie na nowe zawody

W ramach projektu# „Porozumienie branżowe na rzecz kształcenia i szkolenia zawodowego”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, odbyło się spotkanie branżowe poświęcone aktualnym wyzwaniom i potrzebom sektora budowlanego, w szczególności w obszarach: dekarstwa, blacharstwa, ciesielstwa oraz stolarki budowlanej.
(czytaj więcej)Nowe dane o zasięgu internetu. Co zawiera raport?

Kolejna odsłona raportu# „Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu” jest już dostępna. Znajdują się w nim aktualne dane o zasięgach z podziałem na każdą jednostkę samorządu terytorialnego (JST).
(czytaj więcej)Widzisz pleśń na jedzeniu? Wyrzuć cały produkt

Kiedy na produkcie spożywczym pojawi się nawet# niewielka plamka pleśni, wiele osób zastanawia się, czy wystarczy ją po prostu odkroić i zjeść resztę. Niestety, to bardzo ryzykowne podejście.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!