Dziś mamy 8 grudnia 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

23 listopada 2022

O zmianach klimatu na Przystani. Wykład profesora Rajmunda Przybylaka

fot. Starostwo Powiatowe

fot. Starostwo Powiatowe

W poniedziałek 21 listopada 2022 roku o godzinie 16.00 w sali konferencyjnej na Przystani Powiat Nakielski odbył się# zorganizowany przez Wydział Środowiska Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią, wykład prof. dr. hab. Rajmunda Przybylaka pt. „Współczesne i przyszłe zmiany klimatu globalnego”.

Spotkanie otworzyła Dyrektor Wydziału Środowiska Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią Elżbieta Bielińska, która przywitała prelegenta i wszystkich obecnych gości, wśród których znalazła się grupa uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią pod opieką nauczyciela geografii Andrzeja Kindermana.

Profesor Rajmund Przybylak pochodzi z Paterka, jest absolwentem I LO w Nakle nad Notecią. Jest liczącym się w świecie klimatologiem, uczestnikiem wielu konferencji i sympozjów, autorem ok. 400 publikacji. Obecnie jest pracownikiem Katedry Meteorologii i Klimatologii, Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Centrum Badań Zmian Klimatu UMK.

Prof. Rajmund Przybylak w oparciu o swoje badania oraz badania uznanych klimatologów przedstawił kierunki zmian klimatu. Profesor omówił zmiany klimatu w przeszłości, które były powodowane przez czynniki naturalne (np. dopływ promieniowania słonecznego i aktywność wulkaniczna) oraz współczesne zmiany, na które w coraz większym stopniu wpływa działalność człowieka. Zwrócił uwagę, że klimat globalny ociepla się od połowy XIX w., jednak nasilenie tego zjawiska obserwowane jest od połowy lat 70 ubiegłego wieku. Skutkiem ocieplenia jest między innymi redukcja lodu morskiego w Arktyce o połowę w porównaniu do lat 1980 oraz wycofywanie się lodowców. Efektem ocieplającego się oceanu światowego i topnienia lodowców kontynentalnych oraz Antarktydy i Grenlandii jest wzrost poziomu wody w oceanie o ok. 20-25 cm od końca XIX w.

Korzystając z prezentowanych danych można spodziewać się, że do końca tego wieku średnia temperatura globalna wzrośnie o ok. 2-3°C, poziom morza wzrośnie o ok. 50-80 cm, a strefy klimatyczne przesuną się ku wyższym szerokościom geograficznym. Zakłada się także większą częstotliwość występowania pogodowych zjawisk ekstremalnych tj.: susze, fale upałów, ulewne opady, silne wiatry, cyklony tropikalne etc.

Publiczność wysłuchała wykładu z dużym zainteresowaniem, a po jego zakończeniu chętnie zadawała pytania oraz uczestniczyła w dyskusji.

Materiał: Magdalena Stepka

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

magdalena stepka

Oceń artykuł: 3 10

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nadzieje polskich kibiców. Dzisiaj Polska zagra z Meksykiem

Rozpoczęcie mundialu rozpaliło nadzieje polskich kibiców. Sukces w meczu towarzyskim z Chile (1:0) dodał optymizmu #przed dzisiejszym spotkaniem z Meksykiem.

(czytaj więcej)
0

Jaja dla urody. Naturalne sposoby na piękną skórę i włosy

Jajko to produkt ceniony w diecie, ale nie musi służyć wyłącznie# jako jedzenie. Już od starożytności znane są bowiem także jego właściwości kosmetyczne, a szczególnie zbawienny wpływ na skórę, paznokcie i włosy.

(czytaj więcej)
0

Mundial na dwa sposoby. Pytania do hiszpańskiego trenera

Mundial zaczęliśmy na dwa zupełnie różne sposoby. Reprezentacja Polski #od antyfutbolu w meczu z Meksykiem, w którym co prawda udało się wywalczyć punkt, ale murowaniem własnej bramki i graniem „lagą na Roberta” nie rozkochaliśmy w sobie koneserów dobrego futbolu. Hiszpanie z kolei zagrali mecz idealny, pokonując Kostarykę 7:0 i dominując pod każdym względem. Co mamy zrobić, żeby kiedyś zagrać w podobny sposób? Rady szukamy u hiszpańskiego trenera, który od siedmiu lat uczy futbolu polskie dzieci.

(czytaj więcej)
0

Co wartościowego jeść rano? Śniadaniowe grzechy Polaków.

Z przeprowadzanych badań wynika, że Polacy cenią sobie śniadania i traktują je jako najważniejszy posiłek dnia. #Z pewnością nie bez znaczenia jest to, że ich spożywanie jest coraz częściej promowane przez media oraz specjalistów od żywienia.

(czytaj więcej)