Odkryto masowy grób. Dowody niemieckich zbrodni pod Bydgoszczą

fot. Roman Jocher
W miejscu masowych egzekucji dokonanych przez #Niemców w październiku 1939 roku odbyła się konferencja prasowa z udziałem władz Instytutu Pamięci Narodowej, prokuratorów oraz archeologów prowadzących śledztwo w sprawie tzw. zbrodni pomorskiej – pierwszego ludobójstwa na narodzie polskim, które rozpoczęło się tuż po wkroczeniu Wehrmachtu na Pomorze.
Na terenie nad Jeziorem Borówno odkryto masowy grób z ponad 20 ofiarami. Prace wykopaliskowe i śledcze ujawniły nowe fakty dotyczące niemieckich prób tuszowania zbrodni w ramach tzw. Aktion 1005 – specjalnej akcji z 1944 r., podczas której spalano ciała ofiar, aby zatrzeć ślady.
Śledztwo prowadzi prokurator Tomasz Jankowski, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku, przy współpracy z zespołem archeologów pod kierunkiem dr. Dawida Kobiałki z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego.
Jak zaznaczył dr hab. Karol Polejowski, zastępca prezesa IPN:
„Misją Instytutu Pamięci Narodowej jest odkrycie wszystkich miejsc, w których Niemcy tych zbrodni dokonali, przeprowadzenie badań ekshumacyjnych, wydobycie szczątków i podjęcie próby ich identyfikacji”.
O randze działań przypomniał też dr Marek Szymaniak, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku:
„IPN prowadzi śledztwa, współprowadzi badania archeologiczne po to, aby przywrócić – z imienia i nazwiska – pamięć o tych, którzy ginęli w czasie II wojny światowej, mordowani przez Niemców w sposób bestialski”.
Działania te są kontynuacją wieloletnich prac, m.in. w Dolinie Śmierci w Chojnicach, gdzie pochowano ponad 700 ofiar, czy w Działdowie, gdzie odkryto aż 16 ton prochów polskich więźniów. To bolesne świadectwa skali eksterminacji i prób jej ukrycia.
Prace badawcze w Borównie są jednocześnie śledcze i naukowe – mają na celu zarówno dokumentowanie zbrodni, jak i przywracanie sprawiedliwości oraz pamięci. Bo, jak podkreślono podczas konferencji, niemiecki plan wymazania z pamięci polskich ofiar – nie powiódł się.
IPN nie przestaje działać – aby żadna z ofiar niemieckiego ludobójstwa nie została zapomniana. Historia musi być opowiedziana do końca.
Materiał: Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy
Galeria


















Czytaj również
Dodaj komentarz
Polityka rozwoju sztucznej inteligencji. Podsumowanie konsultacji

Ministerstwo Cyfryzacji zakończyło konsultacje publiczne #projektu Polityki rozwoju sztucznej inteligencji do 2030 r. (Polityki AI). W ramach trwających od 5 czerwca do 1 lipca konsultacji wpłynęło około 1000 propozycji zmian od blisko 200 osób fizycznych oraz przedstawicieli nauki, biznesu, jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych. Zaangażowanie tak wielu interesariuszy pokazuje, że Polityka AI ma kluczowe znaczenie dla przyszłego rozwoju Polski z wykorzystaniem sztucznej inteligencji - zarówno w sferze gospodarczej, jak i społecznej.
(czytaj więcej)O wyzwaniach sektora budowlanego. Zapotrzebowanie na nowe zawody

W ramach projektu# „Porozumienie branżowe na rzecz kształcenia i szkolenia zawodowego”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, odbyło się spotkanie branżowe poświęcone aktualnym wyzwaniom i potrzebom sektora budowlanego, w szczególności w obszarach: dekarstwa, blacharstwa, ciesielstwa oraz stolarki budowlanej.
(czytaj więcej)Nowe dane o zasięgu internetu. Co zawiera raport?

Kolejna odsłona raportu# „Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu” jest już dostępna. Znajdują się w nim aktualne dane o zasięgach z podziałem na każdą jednostkę samorządu terytorialnego (JST).
(czytaj więcej)Cholera wraca po latach. Potwierdzono przypadek zakażenia w Polsce

Po raz pierwszy od wielu lat w Polsce zdiagnozowano #przypadek cholery – groźnej choroby zakaźnej niemal niewystępującej w naszym kraju. Informację potwierdził w niedzielę Główny Inspektorat Sanitarny.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!