"Omal zawału nie dostałam". Co jest dozwolone, a co zakazane?
fot. freepik
Do naszej redakcji zwróciła się zaniepokojona# mieszkanka powiatu, która zwraca uwagę na osoby prowadzące hulajnogi elektryczne. Jej zdaniem nie wszyscy jeżdżący hulajnogami stosują się do obowiązujących przepisów.
– Chciałabym poruszyć problem popularnej jazdy na hulajnogach elektrycznych. Miłośników przybywa i choć przepisy regulują prawo do jazdy na chodniku do 20 kilometrów na godzinę, myślę że większość porusza się zbyt szybko i nie przestrzega zasad jazdy po chodniku, szczególnie gdy idą po nim ludzie. Już kilka razy omal zawału nie dostałam jak hulajnoga otarła się o mnie z dużą prędkością – skarżyła się mieszkanka naszego powiatu, która wiadomość o takiej treści skierowała do naszej redakcji.
„Można poruszać się po jezdni”
Jak przepisy regulują kwestię jazdy hulajnogami elektrycznymi? Zapytaliśmy o to rzecznika nakielskiej policji. Otóż, zgodnie z tym co przekazała p.o. oficera prasowego KPP w Nakle sierż. Wiesława Ambrozik, osoba kierująca hulajnogą elektryczną ma obowiązek jeździć po: drodze dla rowerów, drodze dla pieszych i rowerów, pasie ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza, albo chce skręcić. Jeżeli takich wymienionych dróg nie ma, co wtedy? – W takim przypadku, można poruszać się po jezdni, tylko jeżeli ruch w tym miejscu jest ograniczony do 30 km/h. Jeżeli prędkość obowiązująca jest wyższa niż 30 km/h, nie ma wyznaczonej drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów, pasa ruchu dla rowerów, wówczas można poruszać się po chodniku, ale z prędkością zbliżoną do pieszych. Przy czym kierujący hulajnogą obowiązany jest ustępować pierwszeństwa pieszym i nie może utrudniać ich ruchu – wyjaśnia sierż. Ambrozik. Wynika z tego, że hulajnogą można jeździć po chodniku, ale tylko wtedy gdy nie ma innych dróg, po których można się poruszać typowo takim rodzajem hulajnogi. Oznacza to, że tak naprawdę możemy spotkać osobę na takiej hulajnodze na prawie każdym chodniku.
Co jest dozwolone, a co zakazane?
Kto w ogóle może prowadzić takie hulajnogi? Czy potrzebne są do tego uprawnienia? – Osoba powyżej 18. roku życia - nie potrzebuje dodatkowych uprawnień. Osoba w wieku 10-18 lat – wymagana karta rowerowa lub kategoria prawa jazdy AM, A1, B1 lub T – wyjaśnia sierż. Ambrozik. Jakie zachowania kierowców hulajnóg elektrycznych są zabronione? – Kategorycznie zabrania się przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku. Zabrania się dopuszczenia dziecka w wieku poniżej 10 lat do kierowania hulajnogą elektryczną na drodze! Dopuszczalne jest kierowanie hulajnogą elektryczną przez dziecko w wieku do 10 lat, ale tylko w strefie zamieszkania i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej – przypomina sierż. Ambrozik.
A co z wyposażeniem? Czy trzeba mieć kask, a hulajnoga musi mieć atest, albo być w jakiś sposób dopuszczona do ruchu? – Przepisy nie nakazują kierującym hulajnogą elektryczną zakładania kasku. Należy jednak rozważyć zasadność jego noszenia dla własnego bezpieczeństwa. Funkcjonariusze policji podczas kontroli drogowych nie wymagają od kierujących hulajnogami elektrycznymi dokumentów związanych z atestem/homologacją. Zasadny jest zakup urządzeń z pewnego źródła i posiadających homologacje, co wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo kierującego – dodaje p.o. oficera prasowego KPP w Nakle.
Źródło:
Czytaj również
- Kolejne "skarby" ukryte pod ziemią. Co tym razem znaleziono w okolicach Kcyni?
- Obradowali mroteccy radni. Jakie uchwały zostały podjęte?
- Uroczyste podpisanie umów. Stypendyści odebrali gratulacje
- Świetny występ MDP z Samsieczynka! Za nami wojewódzkie zawody pożarnicze
- Adaptacja poddasza na cele dydaktyczne. Renowacja strychu w LO
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Stopnie alarmowe BRAVO i BRAVO–CRP. Obowiązują na terenie całego kraju
Premier podpisał nowe zarządzenia dotyczące #obowiązywania drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej oraz wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza jej granicami, a także drugiego stopnia alarmowego CRP (BRAVO–CRP) na całym obszarze RP. Stopnie będą obowiązywały do 28 lutego 2025 r. do godz. 23:59. Prezes Rady Ministrów wprowadza stopnie alarmowe na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych.
(czytaj więcej)To była prawdziwa zima! Zobacz archiwalne zdjęcia z regionu
Zima na przełomie 1978/1979 roku była wyjątkowo# biała. W całym kraju mocno sypnęło śniegiem. Opady były bardzo intensywne i na kilka tygodni sparaliżowały cały kraj. Pod zaspami znalazł się także nasz region.
(czytaj więcej)Uzyskali tytuł Ratownika. Pisemny test wiedzy oraz egzamin praktyczny
29 listopada 2024 r. blisko 20 żołnierzy# 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej uzyskało tytuł Ratownika. Jest to efekt prawie 70 godzin szkoleniowych kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP) i zdanego egzaminu. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) przyswajają wiedzę nt. udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej już od szkolenia podstawowego. Później, często jako pierwsi ratują zdrowie i życie osób poszkodowanych m.in. w wypadkach.
(czytaj więcej)Rozpoczął się okres Adwentu. Czas radosnego oczekiwania
Dziś w Kościele katolickim rozpoczął się czterotygodniowy okres Adwentu#. To czas, który ma przygotować wiernych na okres Bożego Narodzenia.
(czytaj więcej)
Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad
Obserwator , w dniu 26-11-2024 11:55:05 napisał:
odpowiedz
Elżbieta, w dniu 26-11-2024 12:26:14 napisał:
odpowiedz
krajan, w dniu 26-11-2024 12:46:17 napisał:
odpowiedz
nakielanin , w dniu 26-11-2024 16:01:56 napisał:
odpowiedz
obserwator, w dniu 26-11-2024 16:19:44 napisał:
odpowiedz
Ja, w dniu 26-11-2024 18:05:48 napisał:
odpowiedz
Zofia, w dniu 26-11-2024 18:39:49 napisał:
odpowiedz
Nakielanka, w dniu 27-11-2024 07:32:13 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!