Dziś mamy 17 sierpnia 2022, środa, imieniny obchodzą:

04 sierpnia 2022

Plac Wolności i rondo zyska zieleń. Ile to będzie kosztowało?

fot. powierzone

fot. powierzone

Budowa ronda na skrzyżowaniu ulic 5 Stycznia, Łabędzkiego, Łobżenickiej oraz pl. Wolności w # Mroczy zakończyła się rok temu. Od tego czasu poziom bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego uległ w tym miejscu znacznej poprawie, a samo rondo zyskało nawet swojego patrona – ppor. Franciszka Borzycha. Po upływie tylu miesięcy lokalna społeczność zaczynała coraz częściej dopytywać o kwestię upiększenia skrzyżowania oraz samego placu wolności poprzez nowe nasadzenia w postaci drzewek, krzewów czy kwiatów, których obecnie w tym miejscu próżno szukać. Okazuje się, że już niebawem się to zmieni!

Z uwagi na trwające wiele miesięcy prace na terenie wspomnianego skrzyżowania oraz na samym pl. Wolności istniejąca tam wcześniej roślinność najnormalniej w świecie przestała istnieć. Obecnie na tym terenie znajduje się zaledwie kilka małych trawników, co nie do końca wszystkim się podoba. – Uważam, że ten teren ma potencjał i można go odpowiednio upiększyć poprzez posadzenie różnych roślin. Dość już mam patrzenia na to, jak wszędzie wylewany jest beton. Może warto dodać w tej Mroczy odrobinę zieleni w dosłownym tego słowa znaczeniu? To chyba nie są jakieś wielkie nakłady finansowe, a od razu dzięki temu pl. Wolności zyskałby na atrakcyjności pod kątem wizualnym. Na samym rondzie też można by coś postawić, żeby nie kusiło ono co niektórych po nocach do przejazdu po jego środku, bo jest to po prostu niebezpieczne. Możliwości jest wiele, tak samo jak pracowników w mroteckim urzędzie. Liczę, że zaprojektują oni coś ładnego – powiedziała nam pani Marzena, rodowita mieszkanka Mroczy.
W tym miejscu należałoby sobie zadać jednak pytanie, czy gmina planuje w ogóle w jakikolwiek sposób zagospodarować pl. Wolności oraz samo rondo im. ppor. Franciszka Borzycha?

– Oczywiście, że na tym terenie pojawi się więcej zieleni. Już nawet zaczęliśmy robić pierwsze zakupy w postaci ziemi i podłoża do ściółkowania. Czekamy jednak na jakąś korzystniejszą pogodę, bo nie będziemy nic sadzić podczas upałów, ponieważ mija się to z celem, bo wówczas trzeba byłoby co chwilę chodzić tam z konewką i podlewać wszystkie rośliny, żeby przetrwały one te wysokie temperatury powyżej 30 stopni. Jeśli warunki atmosferyczne pozwolą, to nasadzenia rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu (lipcu). Zamierzamy zagospodarować cały ten teren od ronda do pl. Wolności. Jeśli chodzi o konkrety, to planujemy posadzić głównie krzewy oraz drzewa iglaste, ale posadzimy także parę sztuk drzew liściastych. Na środku ronda nie planujemy niczego stawiać ani sadzić, pozostanie to bez zmian, gdyż jest to tzw. rondo przejezdne, które umożliwia bezpieczny przejazd tym większym pojazdom. Nasadzenia będą dotyczyć przyległych do ronda pasów zieleni – powiedział kierownik referatu obsługi komunalnej w mroteckim ratuszu Paweł Górecki.

Ponadto jak poinformował kierownik Górecki, obecnie nie da się jeszcze oszacować całkowitych kosztów planowanych nasadzeń. Należy się jednak spodziewać, że wyniosą one najwyżej kilkanaście tysięcy złotych.

Oceń artykuł: 0 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (1)

  Bogdan, w dniu 04-08-2022 22:47:44 napisał:

  Najnormalniej w świecie doskonały artykuł.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Mroczanka, w dniu 05-08-2022 15:07:15 napisał:

  Powiem szczerze, że teraz można jechać spokojnie i autem i rowerem, bez obawy że nie będziemy nic widzieli w tym starym lustrze. Nawet na pieszo można iść spokojnie, bo zrobione są nowe przejścia. Naprawdę to rondo poprawiło ruch w tym miejscu.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Diuna , w dniu 05-08-2022 21:52:01 napisał:

  Przydałyby się drzewa, które dają cień. Obecnie w upalne dni jest w koło ronda jak na patelni. Na środku ronda też można postawić donicę z drzewem.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  mrocza, w dniu 09-08-2022 07:52:25 napisał:

  bądą tylko zarastać chodnik już zarasta w stronę dworca jeszcze trochę chodnika nie będzie widać

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Wypalenie zawodowe jako przyczyna występowania wypadków przy pracy
49PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Ramki urodzinowe
39,90PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Balustrady Bramy Ogrodzenia
0

Odśwież pokój na nowy rok szkolny! Szybka metamorfoza

Zbliżający się nowy rok szkolny to zwykle emocjonujący czas dla dzieci i rodziców.# Ekscytacja dziecka na myśl o powrocie do szkoły, miesza się z żalem za kończącymi się wakacjami. Pojawia się tęsknota za szkolnymi kolegami, a wrodzona, dziecięca ciekawość, przekłada się na motywację do nauki i zabawy. Dla rodziców z kolei to moment, w którym chcą jak najlepiej przygotować dziecko do tego, by czerpało z chodzenia do szkoły maksimum satysfakcji. Istotne są tutaj nie tylko kupno zeszytów czy książek, ale również zaaranżowanie wnętrza pokoju dziecięcego tak, by zachęcało do efektywnej nauki, jak i pozwalało na odpoczynek.

(czytaj więcej)
0

Sprzedaż pożyczek. W porównaniu do roku ubiegłego wzrost o 19%

W lipcu 2022 r. firmy pożyczkowe udzieliły łącznie 307,5 tys. nowych# pożyczek o wartości 793 mln zł. W porównaniu do lipca 2021 r. liczba udzielonych pożyczek wzrosła o 19,1%, a wartość o 18,0%.

(czytaj więcej)
0

Prawie 48,5 mln zł. Tyle mieszkańcy regionu przekazali dla organizacji

W 2022 roku mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego #po raz kolejny pokazali, że chętnie wspierają bliskie im cele przekazując w swoich rozliczeniach PIT prawie 48,5 mln zł dla organizacji pożytku publicznego. To rekordowa kwota wyższa o ponad 6 mln zł w porównaniu z ubiegłym rokiem. Kwoty te rosną z roku na rok.

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)