Dziś mamy 2 sierpnia 2021, poniedziałek, imieniny obchodzą:

17 listopada 2020

Polacy unikają regularnych wizyt u stomatologa. Strach przed bólem

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez SW Research na zlecenie #Grupy LUX MED, jedynie 39 proc. Polaków między 25. a 60. r.ż. deklaruje wizyty u stomatologa przynajmniej raz na pół roku. Zlekceważony problem stomatologiczny, może prowadzić do poważnych chorób nie tylko zębów i jamy ustnej, ale także całego organizmu. Bakterie wywołujące stany zapalne mogą przedostawać się do innych narządów i przyczyniać się nawet do udarów mózgu czy zawałów.

Mniej niż 40 proc. osób, przynajmniej raz na pół roku chodzących do stomatologa, to nadal niski odsetek w porównaniu do niepokojących statystyk mówiących o złym stanie uzębienia naszych rodaków. Według danych Ministerstwa Zdrowia bowiem aż 98% obywateli w wieku 35-44 lat ma próchnicę. Dlaczego Polacy omijają gabinety stomatologiczne szerokim łukiem?

Problemy z zębami przyczyną chorób ogólnoustrojowych

W społeczeństwie głęboko zakorzenione jest przekonanie, że leczenie stomatologiczne musi wiązać się z bólem i strachem. Wizytę w gabinecie traktujemy jako ostateczność, a jej głównym powodem często jest już niestety dalece zaawansowany problem stomatologiczny. Jak ostrzega lek. dent. Alicja Chowaniec-Prażuch, LUX MED Stomatologia, to błąd, który prowadzić może do rozwoju szeregu innych schorzeń - nie tylko zębów i jamy ustnej, ale także całego organizmu. 

"Istnieje realne ryzyko, że bakterie wywołujące stany zapalne zębów i jamy ustnej, wraz z układem krwionośnym, przedostaną się także do innych organów - wystarczy chwilowy spadek odporności organizmu. W literaturze fachowej zwraca się dodatkowo uwagę na związek schorzeń przyzębia z występowaniem udarów mózgu, zawałów, zwiększonego ryzyka cukrzycy, przewlekłej choroby nerek, chorób płuc, a także reumatoidalnego zapalenia stawów. Pamiętajmy, że choroby zębów i przyzębia są bardzo niebezpieczne dla rozwijającego się płodu. Dlatego każdej kobiecie, która spodziewa się dziecka lub planuje zajście w ciążę, zaleca się konsultację stomatologiczną oraz podjęcie leczenia." - lek. dent. Alicja Chowaniec-Prażuch, LUX MED Stomatologia.

Co więcej, w 2019 r. opublikowano badania, z których wynika, że wywołujące zapalenie przyzębia bakterie Porphyromonas gingivalis, wiążą się z występowaniem choroby Alzheimera. Wyniki eksperymentów na myszach wskazały, że drobnoustroje te przenikają do mózgu, gdzie mogą zapoczątkować uszkodzenie tkanki i dalszy rozwój choroby.

Jak często należy chodzić do stomatologa?

Ze zrealizowanego badania wynika, że aż 61 proc. ankietowanych nie chodzi regularnie do stomatologa. Co trzeci respondent kontroluje stan uzębienia jedynie raz w roku, natomiast niemal co dziesiąty zgłasza się do gabinetu jedynie wtedy, kiedy odczuwa dolegliwości bólowe. 4 proc. ankietowanych w ogóle nie korzysta z usług stomatologicznych. Wytyczne kliniczne wskazują, że standardowe kontrolne badania stomatologiczne są zalecane w interwałach 6 lub 12 miesięcy, przy czym może zaistnieć potrzeba zwiększenia częstotliwości wizyt ze względu na stan zdrowia jamy ustnej lub przebieg leczenia. Lek. dent. Alicja Chowaniec-Prażuch, LUX MED Stomatologia, zwraca dodatkowo uwagę, że stan uzębienia u dzieci należy kontrolować częściej. 

"Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by pierwszą wizytę dziecka w gabinecie odbyć po wyrznięciu pierwszego zęba i nie później niż po ukończeniu drugiego roku życia. Dzieci są szczególnie narażone na próchnicę, dlatego w ich przypadku przegląd powinien odbywać się 2-3 razy w roku. Pamiętajmy, że profilaktyka w odniesieniu do zębów mlecznych jest niezwykle istotna. Jeśli zlekceważymy zmiany świadczące np. o próchnicy, możemy przyczynić się do chorób uzębienia stałego lub wad zgryzu, których leczenie może okazać się trudne i czasochłonne." - lek. dent. Alicja Chowaniec-Prażuch, LUX MED Stomatologia.

Stomatologa odwiedzamy, ale niechętnie

"Profilaktyka - zarówno w przypadku stomatologii, jak i innych dziedzin medycyny - to klucz do zachowania zdrowia nie tylko zębów i jamy ustnej, ale całego organizmu. Dbanie o zęby i jamę ustną nie powinno się kończyć na leczeniu ubytków i przeglądzie profilaktycznym. Stomatologia to także zabiegi higienizacyjne, estetyczne, ortodoncja, protetyka czy implantologia. Wszystkie one sprawiają, że dłużej możemy cieszyć się zdrowym uzębieniem. Pamiętajmy o tym, że zęby mają służyć nam  przez całe życie i warto zadbać o to, by zachować je w zdrowiu jak najdłużej." - lek. dent. Alicja Chowaniec-Prażuch, LUX MED Stomatologia.

Strach przed bólem i odgłosem wiertła

Co jest zatem powodem niedostatecznie częstych wizyt kontrolnych u stomatologa? 43 proc. ankietowanych przyznaje otwarcie, że boi się wizyty u stomatologa. Spośród osób deklarujących strach przed wizytą w gabinecie dentystycznym niemal 65 proc. wskazuje strach przed bólem, negatywne wspomnienia, np. ból podczas wcześniejszych wizyt (45 proc.), lęk przed odgłosami wiertła i pozostałej aparatury (39,5 proc.) lub nieprzyjemne doświadczenia w kontaktach z lekarzem (30 proc.). Prawie 30 proc. ankietowanych jako powód rzadkich wizyt u stomatologa wskazuje wstyd spowodowany stanem swojego uzębienia. To błędne koło, ponieważ pogłębia to tylko problemy zdrowotne jamy ustnej i zębów, prowadząc w konsekwencji do ich utraty. Współczesna stomatologia i wszystkie jej dziedziny dysponują tak zaawansowanymi technologiami, że leczenie zębów nie musi przebiegać w stresie i bólu. Polacy mają tego świadomość, jednak zdarzają się przypadki, w których lęk przed stomatologiem i wizytą w gabinecie jest zbyt duży, wręcz paraliżujący. Jak sobie wówczas z nim radzić?

"Lęk - czymkolwiek by nie był spowodowany - to zupełnie naturalna reakcja obronna organizmu i nie ma powodu, by się go wstydzić. Z mniejszym strachem przed stomatologiem pacjent może radzić sobie sam metodą małych kroków, na przykład zwiększając częstotliwość wizyt profilaktycznych. Pozwalają one oswoić sytuacje związane z leczeniem, a zabiegi profilaktyczne są krótsze, pozbawione nieprzyjemnych odczuć związanych z użyciem wiertła i niosą za sobą budujące poczucie wypełnienia zadania w trosce o własne zdrowie. Mamy tu zatem podwójną korzyść: sukcesywnie oswajamy się z odgłosem aparatury lub zapachem gabinetu stomatologicznego, a jednocześnie dbamy o zęby i nie dopuszczamy do rozwoju stanów zapalnych jamy ustnej. Warto także ustalić ze swoim stomatologiem tzw. gest bezpieczeństwa, na wypadek, gdyby dyskomfort, spowodowany np. borowaniem, był zbyt silny. Takie małe kroki pomogą nam stopniowo oswajać strach i zmniejszać lęk przez kolejną wizytą." - Magdalena Krukowska-Sidorczuk, psycholog z Poradni Zdrowia Psychicznego HARMONIA, Grupa LUX MED.

Bezpieczna wizyta w dobie pandemii koronawirusa

Pandemia koronawirusa stała się dla niektórych dodatkowym argumentem do odwlekania leczenia stomatologicznego. Wiele osób, w obawie przed zakażeniem, odwołuje lub przekłada zaplanowane wizyty. Tymczasem, warto wiedzieć, że procedury sanitarne w gabinetach opierają się aktualnie na jeszcze bardziej rygorystycznych środkach bezpieczeństwa. Czy zatem wizyta u stomatologa w czasie pandemii koronawirusa jest bezpieczna? To pytanie zadaje sobie wielu pacjentów.

"Nowa sytuacja, która nas zastała, spowodowała konieczność zaostrzenia standardów sanitarnych oraz bezwzględnego dostosowania ich do aktualnych wytycznych i zaleceń Ministerstwa Zdrowia. Przede wszystkim, przed planowanym zapisem, zalecamy konsultację telefoniczną za pośrednictwem infolinii. W dniu wyznaczonej wizyty, przed wejściem do placówki, ponownie przeprowadzany jest wywiad medyczny z pacjentem. Każda osoba, która przychodzi do placówki, ma mierzoną temperaturę i proszona jest o zdezynfekowanie rąk, a przed samą wizytą - konieczne jest przepłukanie jamy ustnej płynem odkażającym. Dodatkowo, w trosce o zdrowie pacjentów, przestrzegane są zasady dystansu społecznego. Umawiani są oni na konkretną godzinę, by uniknąć gromadzenia się ludzi w recepcji czy poczekalni, a pomiędzy samymi wizytami zapewnia się dłuższe przerwy, aby ze szczególną starannością przeprowadzić procedury sanitarne. W gabinecie wszystkie narzędzia i instrumenty poddawane są dezynfekcji i sterylizacji zgodnie z wytycznymi. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa pacjenta oraz personelu medycznego. Pamiętajmy o tym, że z uwagi na dobro swoje i całego personelu medycznego, należy uprzednio zgłosić wszelkie objawy jakiejkolwiek infekcji - dbajmy o siebie i innych. W sytuacji wystąpienia bólu lub innego stanu nagłego, pacjentom wymagającym niezwłocznej interwencji stomatologicznej, a u których zaistniało podejrzenie zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, pomoc udzielana jest w specjalnie wyznaczonych do tego jednostkach." - lek. dent. Alicja Chowaniec-Prażuch, LUX MED Stomatologia.

Materiały prasowe

Oceń artykuł: 0 14

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (22) Zgłoś naruszenie zasad

  • 41 (45)

  X, w dniu 17-11-2020 11:09:28 napisał:

  Chyba raczej strach przed rachunkiem jak wystawia!!!

  odpowiedz

  • 8 (14)

  Ariel, w dniu 17-11-2020 11:13:56 napisał:

  Wystarczy omijać szerokim łukiem kiepskie gabinety w małych miasteczkach.

  odpowiedz

  • 45 (47)

  Nakielanin, w dniu 17-11-2020 11:14:27 napisał:

  Jak za leczenia kanałowe z plombą 1 zęba trzeba zapłacić ok 1000 złotych a ludzie pracują za najniższą krajową to co się dziwią że ludzie nie dbają o zęby, ludzie płacą składki latami a jak przyjdzie co do czego to i tak prywatnie musi robić

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 8 (8)

  świnia, w dniu 17-11-2020 12:02:10 napisał:

  jak najdalej od luxmed

  odpowiedz

  • 23 (27)

  Krytyk Społeczny, w dniu 17-11-2020 12:29:58 napisał:

  Art.sponsorowany,ale ok.Problemem samym w sobie nie jest ból.To już odległe czasy kiedy większości wizyta u stomatologa kojarzyła się z karcerem tortur.Dzisiaj współczesna stomatologia to przeskok o lata świetlne i pobyt w gabinecie często można porównać do wizyt w gabinecie relaksacyjnym niż stomatologicznym.Opór przed podejmowaniem leczenia jest tylko finansowy.Usługi są tak absurdalnie wysokie,że często kompletnie irracjonalne.Nigdy wizyta nie kończy się na jednej wizycie.Te już co do zasady u stomatologa są rozłożone w czasie-nawet gdyby to był klasyczny przegląd,to stomatolog już"zadba" o to byś wrócił co najmniej dwukrotnie do gabinetu.Każde poważne leczenie zęba np.kanałowe to wydatek rzędu 800 zł.Leczenie na NFZ jest kpiną,farsą i tak naprawdę nie istnieje.W ostateczności pozwolą ci usunąć zęba a nie leczyć.Wizyta u stomatologa stała się dobrem luksusowym a nie normalną standardową wizytą profilaktyczną i troską o stan uzębienia.Nie dziwmy się zatem,że drastycznie spada w gabinetach ilość komercyjnych wizyt..Te utrzymują się głównie z "turystyki stomatologicznej" klientów z "zachodu" i Szwecji.

  odpowiedz

  • 14 (18)

  kaczystan, w dniu 17-11-2020 12:59:23 napisał:

  co to za kraj, kto nami rządzi, że Polaka nie stać na dentystę. XXI wiek niby

  odpowiedz

  • 21 (23)

  Ktos, w dniu 17-11-2020 13:03:20 napisał:

  Na NFZ nie ma dentystów a prywatnie to tylko isc ale z grubym portfelem. Brawo Polska..

  odpowiedz

  • -9 (9)

  asia, w dniu 17-11-2020 14:00:02 napisał:

  dla mnie to jest problem usiedzieć z otwartą buzią daję radę do 2 min i wtedy dentysta się wkurza i przed tym mam lęk ,bólu się nie boję

  odpowiedz

  • 9 (11)

  old, w dniu 17-11-2020 16:49:58 napisał:

  Kiedyś zapisałem się na wizytę u chyba najlepszego stomatologa w Bydgoszczy. Podczas wizyty zamiast nadlać ubytek pozostawiony po kanałowym leczeniu (przez inną dentystkę z Bydgoszczy) jak mu zasugerowałem, najpierw polecił mi w innym terminie wykonać w jego gabinecie higjenizację czyli usunięcie kamienia (co wcześniej wykonał mi inny stomatolog na poczekaniu). Czekałem dwa tygodnie aby to usłyszeć i po wyjściu z gabinetu musiałem zapłacić 100 zł. za diagnozę.

  odpowiedz

  • 14 (14)

  Kamila, w dniu 17-11-2020 18:01:41 napisał:

  Polacy sie boją ? To dentyści są do niczego !!! Przerabiałam to ostatnio z dzieckiem .Trafiliśmy do Stomatologa w Nakle, nie będę pisała po Nazwisku i to w jaki sposób zachował sie Szef kliniki przy dziecku pozostawiam bez komentarza był bardzo nieprzyjemny i w brzydki sposób się odzywał przy dziecku . Wspomne tylko że dziecko nigdy nie bało się siadać na fotel dentystyczny był bardzo grzeczny mimo swojego wieku . Przez Takiego człowieka jak Pan S . dziecko boi sie kolejnej wizyty. Kasa to NIe Wszystko .

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (4)

  Ząbek, w dniu 17-11-2020 19:00:18 napisał:

  Ja wlasnie będąc dzieckiem, poszłam do dentysty ktory myslal chyba ze jestem koniem a nie dzieckiem..po tej wizycie do dzis mam traumę i boje sie wizyt u stomatologa...mam na tym punkcie fobie

  odpowiedz

  • 14 (14)

  Jupik, w dniu 17-11-2020 19:49:22 napisał:

  Nie mamy obecnie w Polsce opieki stomatologicznej na NFZ.Ludzie nie odwiedzają dentysty bo ich po prostu na to nie stać.Za chwilę nie będzie też opieki lakarskiej

  odpowiedz

  • 7 (7)

  Pppp, w dniu 17-11-2020 21:46:39 napisał:

  Po co ludzie muszą płacić składki jak tak prywatnie muszą się leczyć. W tym kraju to nic porządnego nie ma. A służba zdrowia to porażka

  odpowiedz

  • -2 (12)

  Proste, w dniu 17-11-2020 22:21:13 napisał:

  Teraz powinni się wypowiedzieć Ci co tak stoją za rządzącymi. Człowiek płaci grube składki zdrowotne a ma problem by się dostać do stomatologa na NFZ.

  odpowiedz

  • 6 (6)

  Koko, w dniu 18-11-2020 00:24:51 napisał:

  Na tą chwile to już nie ma szans NFZ ani do dentysty ani żadnego innego lekarza

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (2)

  Widz, w dniu 18-11-2020 08:52:31 napisał:

  Nie chodzą do stomatologa bo raz że na jadę chorych trzeba czekać rok czasu A jak prywatnie to ceny z kosmosu maja stomatolodzy nie każdego stać na takie coś

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Kaśka, w dniu 18-11-2020 14:15:47 napisał:

  Kto doradzi jak stomatolog najlepszy i najtanszy w Nakle lub w okolicy?

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Paskud , w dniu 23-11-2020 00:49:11 napisał:

  Oj biedni stomatolodzy.. w pakiecie prywatnym nie było bezpłatnego dostępu do dentysty jedynie jakaś śmieszna zniżka jeśli jesteś ubezpieczony w Lux Medzie... Wcale sie nie dziwię, sam wolałem wybrać sie do Szamocina i zrobić porządek z zębami.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Remonty mieszkań
Narożniki
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Meble w kolorze Dąb Szary Sonoma / Brązowy Połysk
Meble kuchenne - na zamówienie
Szafy przesuwne
Tonery Directions
27PLN
0

Ślubne zbiórki charytatywne coraz popularniejsze wśród Polaków

Dzień zawarcia związku małżeńskiego to jeden z# najpiękniejszych momentów w życiu. Można go uczynić jeszcze bardziej wyjątkowym przez zorganizowanie zbiórki na wybrany cel charytatywny. Coraz częściej zdarza się, że Para Młoda zamiast kwiatów lub innego upominku w postaci maskotek czy wina, prosi swoich gości o wsparcie wybranej przez siebie fundacji.

(czytaj więcej)
0

Wakacyjny wyjazd na kolonie i obozy. O czym należy pamiętać?

Sezon wakacyjny trwa i wielu rodziców w# ramach wyjazdów wakacyjnych wysyła dzieci na zorganizowane wyjazdy – kolonie i obozy. O czym powinien pamiętać organizator wypoczynku, aby spełnić wymagania i regulacje? Jakie kwestie powinien zabezpieczyć i na co powinien zwrócić uwagę, by zapewnić bezpieczeństwo uczestników?

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Nie bądźmy obojętni!

30 lipca obchodzony jest Światowy Dzień# Przeciwko Handlowi Ludźmi. Szczególnie w tym dniu organy ścigania i organizacje rządowe oraz samorządowe podejmują działania mające na celu uświadamianie społeczeństwu na czym polega to przestępstwo i w jaki sposób się przed nim ustrzec.

(czytaj więcej)
0

Trudna sytuacja gospodarstw. Jest nadzieja dla rolników z kłopotami

Na ostatnim posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócono uwagę na# trudną sytuację gospodarstw rolnych zajmujących się hodowlą trzody chlewnej. Wynika to z nowych ograniczeń, braku skutecznej walki z ASF i utrzymujących się niskich cen żywca. Eksperci twierdzą, że istnieje rozwiązanie, które może pomóc w takiej sytuacji polskim rolnikom.

(czytaj więcej)