Dziś mamy 6 października 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

20 września 2022

Policja ostrzega. Nie wypełniaj formularzy przesłanych przez oszustów internetowych

fot. KPP Nakło

fot. KPP Nakło

Nakielscy policjanci ponownie ostrzegają mieszkańców powiatu# przed oszustami działającymi w sieci. Chcesz coś sprzedać na popularnych serwisach ogłoszeniowych, bądź ostrożny i pod żadnym pozorem nie wypełniaj otrzymanych linków!

Wiele osób sprzedaje przedmioty za pośrednictwem serwisów ogłoszeniowych. Niestety również oszuści coraz częściej wyszukują swoje ofiary właśnie za ich pośrednictwem.

Przestępcy kontaktują się poprzez popularne komunikatory już po kilku minutach od chwili, kiedy ogłoszenie zostanie opublikowane, jako osoby zainteresowane zakupem danego przedmiotu. Informują, że chcą zawrzeć transakcję, a dla ułatwienia jej przeprowadzenia proponują, by płatność odbyła się za pośrednictwem przesyłanego przez nich linku. Policjanci ostrzegają! Tego typu linki, choć do złudzenia przypominają serwisy ogłoszeniowe, są fałszywymi stronami!

Odbiorca linku informowany jest o konieczności wpisania swoich danych osobowych, danych z karty płatniczej łącznie z kodem CVV, dzięki któremu przestępcy uzyskują pełen dostęp do konta bankowego pokrzywdzonych.

Policjanci apelują o rozsądek. Nawet, kiedy zależy nam na szybkiej transakcji w żadnym przypadku nie należy korzystać z linków otrzymanych od potencjalnych kupujących. Tym bardziej, nie należy wpisywać tam swoich danych wrażliwych oraz informacji z kart płatniczych mogących posłużyć do dysponowania naszą gotówką. Należy pamiętać, że żaden rzetelny portal ogłoszeniowy nie wymaga podania tego typu danych do finalizacji transakcji!

Materiał: kom. Justyna Andrzejewska / Oficer prasowy KPP Nakło nad Notecią

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

 

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

„Toksyczna agentura”. Bezpieka i jej tajni współpracownicy

Kolejna książka doktora Adama Węsierskiego pt. #„Toksyczna agentura”, t. 3, Toruń 2022, która prezentuje ponad 200 biogramów TW komunistycznego aparatu bezpieczeństwa oraz ich szkodliwość.

(czytaj więcej)
0

Potrzeby psa i kota. Czyli szczęśliwy pupil nie tylko od święta

Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest co roku 4 października#. Data ta stała się międzynarodowym świętem praw i dobrostanu zwierząt. Jako opiekunowie czworonożnych pupili chcemy zapewnić im szczęście i zdrowie. Jak to zrobić? Wystarczy każdego dnia zadbać o zaspokojenie potrzeb behawioralnych naszego psa i kota. A z okazji ich święta celebrujmy wspólny czas podczas spaceru, zabawy lub częstując ulubieńca zdrowym smakołykiem.

(czytaj więcej)
0

1 października. Jak ucztować w Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu?

Analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwracają uwagę, że# w Polsce coraz więcej osób ogranicza ilość spożywanego mięsa. Eksperci PIE, powołując się na dane z ankiety Global Consumer Survey z 2021 r., wskazali, że 7 proc. osób w wieku 18-29 lat jest wegetarianami, a 1 proc. weganami. Według badań przeprowadzonych przez Maczfit, w aglomeracjach miejskich może być nawet 20% wegetarian. Tymczasem jeszcze w 2014 r. CBOS podawał, że wegetarianizm deklaruje zaledwie 1% społeczeństwa. Wzrost jest zatem ogromny, a Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu świętuje coraz więcej osób.

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)