Dziś mamy 1 lipca 2022, piątek, imieniny obchodzą:

25 maja 2022

Ponad 200 kartonów z darami. „Nie spodziewaliśmy się aż tak dużego zainteresowania”

fot. archiwum

fot. archiwum

Wraz z początkiem kwietnia w Mroczy przestał# funkcjonować gminny punkt zbiórki darów dla uchodźców z Ukrainy. Działał przez kilka tygodni, a zdołał zaangażować całkiem spore grono mieszkańców.

Od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę mieszkańcy powiatu nakielskiego nie chcieli biernie przyglądać się wydarzeniom za naszą wschodnią granicą. Obojętni nie pozostali też mieszkańcy gminy Mrocza. Pod koniec lutego dary zbierane były w świetlicach, parafiach, remizach strażackich czy też szkołach. Za organizację tych akcji odpowiadali mieszkańcy, koła gospodyń wiejskich, ochotnicze straże pożarne i firmy. 1 marca m.in. z inicjatywy mroteckiego magistratu utworzony został gminny punkt zbiórki darów dla uchodźców z Ukrainy. Na jego siedzibę wyznaczono budynek miejscowego ośrodka kultury przy ulicy Śluzowej. – Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Mroczy udostępnił pomieszczenie na punkt zbiórki. Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mroczy wspomógł pracownikami, którzy segregowali zebrane dary – wyliczył zastępca burmistrza Mroczy Waldemar Chudzik. Pomagali też pracownicy referatu obsługi komunalnej mroteckiego urzędu. Nie obyło się bez pomocy lokalnych firm. – Jeden z przedsiębiorców z terenu gminy Mrocza przekazał nieodpłatnie kartony, taśmy i strecze do pakowania darów – wyjaśnił Chudzik.

Przez cały okres działania punktu udało się zebrać ponad 200 kartonów darów. Wypełnione one były różnymi rzeczami, np. żywnością, zabawkami, przyborami szkolnymi, środkami czystości i higieny, odzieżą czy też kocami. Część z przekazanych przedmiotów trafiło do uchodźców przebywających na terenie gminy. Pozostałe zostały przetransportowane do powiatowego punktu zbiórki w Nakle.

Mieszkańcy nie zawiedli. Kolejny raz pokazali, że potrafią się zjednoczyć, gdy sytuacja tego wymaga. Podobnego zdania jest Waldemar Chudzik. – Mieszkańcy stanęli na wysokości zadania. Nie spodziewaliśmy się aż tak dużego zainteresowania. Bardzo dziękujemy mieszkańcom gminy Mrocza za zaangażowanie i udzieloną pomoc – przekazał zastępca burmistrza Mroczy.

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (3)

    Zniechęcona, w dniu 26-05-2022 19:41:12 napisał:

    Coraz mniej tak na prawdę chce się pomagać tym uchodźcom, widząc jak wybrzydzaja ,coraz bardziej się panosza , i wszystkiego czego za pragną chcą za darmo bo są z Ukrainy, ja będą w ich sytuacji cieszyłabym się że jestem bezpieczna i mam dach nad głową, a oni chcą luksusów, i żyć lepiej od nas bo im się należy.Niechca żyć na naszych biednych wsiach tylko interesuje ich Bogata Warszawa i życie na poziomie..może tylko nieliczni się cieszą z tego co mają. W imię czego ja mam żyć tyle o ile , a im na kiwnięcie palcem wszystko się należy.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
BHP przy usuwaniu wyrobów zawierających azbest
59PLN
Konstrukcje stalowe
Ramka na 3 zdjęcia (1015)
39,90PLN 29,90PLN
Obraz (wym. 42x56)
39,90PLN 20,00PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
0

Combar Medycy w akcji. Interesujące szkolenie kadetów

Jak właściwie udzielać pomocy na polu walki w sytuacji kiedy# jest wielu poszkodowanych jednocześnie? Odpowiedź na to pytanie uzyskali kursanci drugiego modułu szkolenia prowadzonego przez instruktorów z Gwardii Narodowej Stanu Illinois i Centrum Szkolenia WOT. W pierwszej edycji pięciodniowego szkolenia COMBAT MEDIC udział wzięło blisko 100 Terytorialsów, a szkolenie realizowane było równorzędnie w dwóch wybranych Brygadach Obrony Terytorialnej w kraju.

(czytaj więcej)
0

Jak wykształcić zdrowe nawyki żywieniowe u dziecka?

Niejeden rodzic i opiekun zastanawia się, jak zachęcić swoje dziecko# do zdrowego odżywiania. Sięganie przez najmłodszych po warzywa i owoce zamiast słodkiego batonika może się wydawać niemożliwe do osiągnięcia. Warto jednak rozpocząć od małych kroków. Poniżej sześć propozycji, jak nauczyć dziecko prawidłowych nawyków żywieniowych.

(czytaj więcej)
0

Urlop bez urlopu? Czyli jak wypocząć, gdy nie planujesz dłuższego wyjazdu

Aż 59 proc. Polaków w tym roku nie pojedzie na urlop – wynika z najnowszego# sondażu Instytutu Badań Pollster. To skutek niepewnej sytuacji gospodarczej, braku czasu, a także konieczności odbudowy biznesu po 2-letnim okresie trwania pandemii. W jaki sposób zatem szybko naładować baterie bez urlopu? Wśród wybranych grup zawodowych z wyższymi dochodami, popularne stają się 2-3 dniowe wyprawy na łono natury. Coraz częściej biznesmeni wybierają wędkowanie jako sprawdzony sposób na odstresowanie i szybki reset w krótkim czasie.

(czytaj więcej)
0

Wakacje z psem i kotem. Jak dbamy o pupila w podróży?

Zaczęły się wakacje, okres relaksu i miłych chwil z rodziną i przyjaciółmi,# do których bez wątpienia zaliczamy nasze czworonogi. Ogólnopolskie badanie ,,Wyjazdy urlopowe Polaków a opieka nad zwierzętami” zrealizowane na zlecenie firmy Mars Polska pokazuje, jak polscy opiekunowie psów i kotów organizują opiekę nad swoimi czworonogami, planując wyjazdy wypoczynkowe. Okazuje się, że podczas wakacyjnych podróży częściej towarzyszą nam psy, a 68% ich opiekunów jest bardziej szczęśliwych, gdy spędza urlop ze swoim ulubieńcem. Z kolei koty w większości zostają w domach, ponieważ źle znoszą podróż (79%) i zmianę otoczenia (78%).

(czytaj więcej)