Dziś mamy 1 lipca 2022, piątek, imieniny obchodzą:

11 czerwca 2022

Powiatowy Konkurs Pierwszej Pomocy rozstrzygnięty! Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody

fot. pow.

fot. pow.

Już po raz kolejny 8. czerwca 2022 roku odbyła się rywalizacja w ramach# VIII Edycji Konkursu Pierwszej Pomocy przeznaczona dla uczniów szkół ponadpodstawowych powiatu nakielskiego. Nad promowaniem idei udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz nad przebiegiem konkursu czuwali organizatorzy: Międzyszkolny Ludowy Uczniowski Klub Sportowy „Orlik” Kcynia, Szkoła Podstawowa im. bł. Marii Karłowskiej w Dobieszewie, firma Med – Life Damian Garlicki oraz Urząd Miejski w Kcyni.

Młodzież zgromadzona w sali sportowej w Chwaliszewie została podzielona na trzyosobowe zespoły (po jednym zespole z każdej szkoły) i zmagała się w rozgrywkach dwuetapowych. Najpierw uczniowie rozwiązywali test wiedzy o pierwszej pomocy przedmedycznej. Pytania wykraczały poza zakres wiedzy szkolnej, chwilami odpowiadały poziomowi egzaminu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Każdy uczestnik rozwiązywał test samodzielnie, walcząc tym samym o punkty indywidualne. W tej konkurencji troje uczestników uzyskało identyczną liczbę punktów, ale ostatecznie, po dogrywce, I miejsce zajął Alan Jagodziński, II-Monika Banach, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe i dyplomy.

Po części testowej odbyły się konkurencje zespołowe, polegające na wykonywaniu poleceń ratowników podczas pełnej symulacji resuscytacji krążeniowo-oddechowej z defibrylatorem, postępowania z rannym w czasie wojny, a także w sytuacji ataku epilepsji . I w tej rywalizacji niepokonana okazała się drużyna szubińskiego liceum - Monika Banach, Alan Jagodziński i Olaf Jagodziński uzyskali I miejsce. Warto dodać, że wszyscy troje są od trzech lat członkami Drużyny sanitarnej działającej w I LO. Uczniowie z pewnością zapracowali na zwycięstwo, gdyż pod okiem opiekuna zajęć z wielką determinacją zgłębiali tajniki pierwszej pomocy przedmedycznej.

Gratulacje i słowa uznania należą się nie tylko laureatom i wszystkim uczestnikom zawodów, ale także nauczycielom wspierającym młodzież i organizatorom, za promowanie bezcennej idei udzielania pierwszej pomocy.

Materiał: A.Marchlewska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 50 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Combar Medycy w akcji. Interesujące szkolenie kadetów

Jak właściwie udzielać pomocy na polu walki w sytuacji kiedy# jest wielu poszkodowanych jednocześnie? Odpowiedź na to pytanie uzyskali kursanci drugiego modułu szkolenia prowadzonego przez instruktorów z Gwardii Narodowej Stanu Illinois i Centrum Szkolenia WOT. W pierwszej edycji pięciodniowego szkolenia COMBAT MEDIC udział wzięło blisko 100 Terytorialsów, a szkolenie realizowane było równorzędnie w dwóch wybranych Brygadach Obrony Terytorialnej w kraju.

(czytaj więcej)
0

Jak wykształcić zdrowe nawyki żywieniowe u dziecka?

Niejeden rodzic i opiekun zastanawia się, jak zachęcić swoje dziecko# do zdrowego odżywiania. Sięganie przez najmłodszych po warzywa i owoce zamiast słodkiego batonika może się wydawać niemożliwe do osiągnięcia. Warto jednak rozpocząć od małych kroków. Poniżej sześć propozycji, jak nauczyć dziecko prawidłowych nawyków żywieniowych.

(czytaj więcej)
0

Urlop bez urlopu? Czyli jak wypocząć, gdy nie planujesz dłuższego wyjazdu

Aż 59 proc. Polaków w tym roku nie pojedzie na urlop – wynika z najnowszego# sondażu Instytutu Badań Pollster. To skutek niepewnej sytuacji gospodarczej, braku czasu, a także konieczności odbudowy biznesu po 2-letnim okresie trwania pandemii. W jaki sposób zatem szybko naładować baterie bez urlopu? Wśród wybranych grup zawodowych z wyższymi dochodami, popularne stają się 2-3 dniowe wyprawy na łono natury. Coraz częściej biznesmeni wybierają wędkowanie jako sprawdzony sposób na odstresowanie i szybki reset w krótkim czasie.

(czytaj więcej)
0

Wakacje z psem i kotem. Jak dbamy o pupila w podróży?

Zaczęły się wakacje, okres relaksu i miłych chwil z rodziną i przyjaciółmi,# do których bez wątpienia zaliczamy nasze czworonogi. Ogólnopolskie badanie ,,Wyjazdy urlopowe Polaków a opieka nad zwierzętami” zrealizowane na zlecenie firmy Mars Polska pokazuje, jak polscy opiekunowie psów i kotów organizują opiekę nad swoimi czworonogami, planując wyjazdy wypoczynkowe. Okazuje się, że podczas wakacyjnych podróży częściej towarzyszą nam psy, a 68% ich opiekunów jest bardziej szczęśliwych, gdy spędza urlop ze swoim ulubieńcem. Z kolei koty w większości zostają w domach, ponieważ źle znoszą podróż (79%) i zmianę otoczenia (78%).

(czytaj więcej)