Dziś mamy 17 sierpnia 2022, środa, imieniny obchodzą:

11 stycznia 2022

Powstanie Wielkopolskie na Krajnie i Pałukach. Projekt rozpoczęty

fot. pow.

fot. pow.

5 stycznia 2022 roku w 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego w# Mroczy uczniowie klas VI-VIII Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Kosowie pod opieką nauczycieli wychowawców P. Iwony Pacholskiej, P. Barbary Kotulskiej oraz P. Wojciecha Siejny wzięli udział w podróży historycznej do Mroczy, gdzie zostali zapoznani przez mjr rez. Jarosława Odrobińskiego – lokalnego Regionalistę, członka Koła mroteckiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 im. ppor. Franciszka Borzycha, także nauczyciela w NSP w Kosowie z miejscami pamięci narodowej mających związek z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919 na terenie Mroczy.

Na samym początku Uczniowie zostali zapoznani na Cmentarzu Parafialnym z sylwetką Patrona Koła TPPW w Mroczy, Patrona ronda w Mroczy, Powstańcem Wielkopolskim ppor. Franciszkiem Borzychem, Kawalerem Orderu Virtuti Militari. Zanim uczestnicy podróży usłyszeli informacje o w/w bohaterze urodzonym w Mroczy wystawili przy grobie posterunek honorowy i zapalili znicz. Następnym miejscem była ul. Łabędzkiego oraz Tablica memoratywna poświęcona Feliksowi Łabędzkiemu, Powstańcowi Wielkopolskiemu kompanii jarocińskiej urodzonemu w Siedleminie, który oddał życie w dniu 5/6 stycznia 1919 za wolną Mroczę. Ostatnim miejscem, gdzie odbyła się lekcja lokalnej historii był Plac Wolności, gdzie od 5 stycznia 2009 roku znajduje się Obelisk wraz z Tablicą memoratywną, upamiętniający udział mieszkańców Mroczy i okolic w Powstaniu Wielkopolskim. Uczniowie wchodzący w skład Samorządu uczniowskiego złożyli wiązankę kwiatów. Przy Obelisku podobnie jak na Cmentarzu i przy Tablicy Łabędzkiego dwójka uczniów pełniła wartę honorową. Pobyt w Mroczy zakończono wspólnym zdjęciem, w tym szczególnym dla Mroczy miejscem związanym z  Powstaniem Wielkopolskim. Ostatnim zadaniem, które mieli uczniowie do wykonania, już na miejscu w szkole był test z wiedzy o Powstaniu, głównie na bazie zagadnień z tematyki przekazanej podczas pobytu w Mroczy. Przedsięwzięcie to rozpoczęło realizację zadania  publicznego  w ramach otwartego konkursu ofert pn. "Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Krajnie i Pałukach oraz Zbrodnia pomorska 1939" ogłoszonego przez Powiat Nakielski. Dotację w ramach tego konkursu otrzymało m.in. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Integracji Środowiska Wiejskiego Sołectwa Kosowo „KMK KOS” w Kosowie. Stowarzyszenie to jest m.in. organem prowadzącym NSP w Kosowie. Projekt w/w Stowarzyszenie pt. „Od Wielkopolski do Wolnej Polski. Zbrodnia Pomorska 1939-pamiętamy” został dofinansowany kwotą 3.000,00 zł. Wyjazd był inauguracją w/w projektu, którego zakończenie planowane jest w dniu 30.04.2022 br. Następnie przedsięwzięcie w ramach w/w Projektu planowane jest w szkole w dniu 12.01.br., wówczas to odbędzie się uroczysta akademia Powstańcza połączona z apelem Poległych. Celem zadania jest podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. Zadanie to dofinansowane jest przez Powiat Nakielski. 

Materiał: mgr Iwona Pacholska - koordynator projektu - nauczyciel historii w NSP w Kosowie

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 5 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Odśwież pokój na nowy rok szkolny! Szybka metamorfoza

Zbliżający się nowy rok szkolny to zwykle emocjonujący czas dla dzieci i rodziców.# Ekscytacja dziecka na myśl o powrocie do szkoły, miesza się z żalem za kończącymi się wakacjami. Pojawia się tęsknota za szkolnymi kolegami, a wrodzona, dziecięca ciekawość, przekłada się na motywację do nauki i zabawy. Dla rodziców z kolei to moment, w którym chcą jak najlepiej przygotować dziecko do tego, by czerpało z chodzenia do szkoły maksimum satysfakcji. Istotne są tutaj nie tylko kupno zeszytów czy książek, ale również zaaranżowanie wnętrza pokoju dziecięcego tak, by zachęcało do efektywnej nauki, jak i pozwalało na odpoczynek.

(czytaj więcej)
0

Sprzedaż pożyczek. W porównaniu do roku ubiegłego wzrost o 19%

W lipcu 2022 r. firmy pożyczkowe udzieliły łącznie 307,5 tys. nowych# pożyczek o wartości 793 mln zł. W porównaniu do lipca 2021 r. liczba udzielonych pożyczek wzrosła o 19,1%, a wartość o 18,0%.

(czytaj więcej)
0

Prawie 48,5 mln zł. Tyle mieszkańcy regionu przekazali dla organizacji

W 2022 roku mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego #po raz kolejny pokazali, że chętnie wspierają bliskie im cele przekazując w swoich rozliczeniach PIT prawie 48,5 mln zł dla organizacji pożytku publicznego. To rekordowa kwota wyższa o ponad 6 mln zł w porównaniu z ubiegłym rokiem. Kwoty te rosną z roku na rok.

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)