Dziś mamy 13 czerwca 2021, niedziela, imieniny obchodzą:

21 listopada 2020

Przedsiębiorco! Pamiętaj o cyberbezpieczeństwie w swojej firmie

fot. archiwum

fot. archiwum

Niezależnie od tego, czym się zajmujesz i ile osób zatrudniasz, jeśli w swojej firmie# wykorzystujesz choćby jeden komputer lub używasz poczty elektronicznej - musisz pamiętać o cyberbezpieczeństwie. O czym konkretnie? Podpowiadamy.

O cyberbezpieczeństwie należy myśleć w dwóch wymiarach. Pierwszy to właściwa ochrona urządzeń i całej infrastruktury IT. Drugi to odpowiedni poziom świadomości pracowników. Dotyczy to zarówno pracy stacjonarnej, jak i zdalnej.

Zacznij od podstaw

Co jest podstawą obecności wielu firmy w internecie? Strona internetowa, czyli cyfrowa „wizytówka” i główne źródło wiedzy dla klientów, czy odbiorców usług. Często niestety również – cel ataków hakerskich. Oto jak się przed nimi ochronić.

Na początek – serwer. Jeśli to właśnie tam jest umieszczona Twoja witryna www – pamiętaj o aktualizacjach bezpieczeństwa i ważnym oprogramowaniu. Ogranicz także możliwość przesyłania plików bezpośrednio na serwer. Rozważ umieszczenie Twojej witryny na platformie zaufanego dostawcy usług hostingowych, który zapewnia również bezpieczne narzędzia do zarządzania zawartością witryny.

Możesz też pójść o krok dalej i rozważyć przeprowadzenie testów bezpieczeństwa witryny. A także – zarejestrowanie domen brzmiących podobnie do Twojej. Po co to robić? M.in. po to, aby nikt nie próbował Ci zaszkodzić, podszywając się pod Twoją firmę.

Jeśli dostęp do firmowej strony internetowej mają również pracownicy zadbaj o bezpieczny system uwierzytelnienia, wykorzystujący co najmniej dwa składniki i najlepiej tokeny sprzętowe.

Włącz czujność

Zatrzymajmy się na chwilę właśnie przy „czynniku ludzkim”. To od indywidualnych zachowań – Twoim i Twoich pracowników – bardzo często zależy bezpieczeństwo infrastruktury teleinformatycznej w firmie.

Na celowniku hakerów regularnie znajduje się poczta elektroniczna. To dla wielu osób podstawowe narzędzie pracy. Wydaje Ci się, że doskonale wiesz, jak z niej korzystać? Sprawdź, czy dotyczy to również kwestii bezpieczeństwa i upewnij się, że Twoi pracownicy także mają świadomość zagrożeń i tego, jak się przed nimi chronić.

- Wielokrotnie to nie zaawansowane rozwiązania informatyczne, ale uwaga pojedynczych pracowników może uchronić firmę przed skutkami cyberataku. Dlatego – uważajmy na wiadomości od niezidentyfikowanych nadawców, nie otwierajmy załączników nieznanego pochodzenia, nie klikajmy w linki do stron, których zawartości nie jesteśmy pewni. Cyberbezpieczeństwo przedsiębiorstwa zależy od zaangażowania i odpowiedzialności każdego z pracowników – mówi Marek Zagórski pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zabezpiecz dane

Dane. To właśnie one mają często większą wartość niż sprzęt, na którym są przechowywane. Utrata informacji o klientach, transakcjach, czy realizowanych projektach, może przysporzyć niemałych problemów. A ich odzyskanie – okazać się w najlepszym przypadku bardzo kosztowne, a w najgorszym – wręcz niemożliwe. Dlatego – rób kopie zapasowe. O co chodzi?

Kopie zapasowe, określane również jako backup, to nic innego jak kopie ważnych dla Ciebie informacji przechowywane w innym miejscu niż oryginał. Dzięki nim w przypadku utraty danych - na skutek ich przypadkowego usunięcia, uszkodzenia lub utraty sprzętu, czy zainfekowania złośliwym oprogramowaniem - bez trudu odzyskasz cenne dla Ciebie pliki. A kopiować możesz wszystko – od konkretnych, najważniejszych danych, po cały system operacyjny.

Jeśli chodzi o miejsce przechowywania kopii zapasowych – masz do wyboru dwie możliwości. Możesz postawić na nośnik fizyczny, np. dysk USB. To wygodne, bo w szybki sposób umożliwia kopiowanie dużych zasobów danych, ale nie zawsze bezpieczne. Nośnik zewnętrzny, tak samo jak komputer, może ulec uszkodzeniu lub zainfekowaniu. Wówczas utracisz obydwie kopie ważnych dla Ciebie informacji.

Uzupełnieniem są usługi chmurowe, które umożliwiają przechowywanie dodatkowych kopii plików w środowisku zabezpieczonym przez dostawcę. Jak to działa? Najczęściej instalowana jest aplikacja, która automatycznie tworzy kopię zapasową plików – w oparciu o harmonogram lub po każdej modyfikacji. Co więcej, w przypadku zainfekowania złośliwym oprogramowaniem, typu ransomware (szyfrującym dane w celu wymuszenia okupu za odzyskanie dostępu), możesz przywrócić dane do stanu sprzed zdarzenia.

- W ostatnim czasie, w którym większość firm przeszła w całości lub częściowo na pracę zdalną, usługi chmurowe szczególnie zyskały na popularności. Automatyzacja procesu tworzenia kopii, łatwość dostępu niezależnie od miejsca i bezpieczeństwo - to atuty, które przekonują przedsiębiorców i są doceniane przez pracowników – mówi Marek Zagórski pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zdalnie, mobilnie - byle bezpiecznie

Praca z innego miejsca niż siedziba firmy – niezależnie od tego, czy jest spowodowana bieżącymi zaleceniami, czy np. podróżami służbowymi – również wiąże się z określonymi zasadami bezpieczeństwa.

O czym trzeba pamiętać i przypominać pracownikom, w przypadku korzystania z urządzeń mobilnych – smartfonów, tabletów, laptopów? Oto kilka podpowiedzi.

Chroń urządzenia przed niepowołanym dostępem – stosuj uwierzytelnienie wieloskładnikowe, wspomagające silne hasło i metody biometryczne, nigdy nie zostawiaj zalogowanego lub odblokowanego urządzenia bez opieki.

Świadomie wybieraj aplikacje – korzystaj wyłącznie z oficjalnych sklepów, uważnie czytaj komunikaty – zwłaszcza te, które dotyczą przyznawania uprawnień dostępu do zasobów konta i urządzenia.

Uważaj na publiczne hot spoty Wi-Fi – jeśli wykonujesz pracę poza domem, nie korzystaj z nich do logowania się na ważne strony, szyfruj komunikację z serwerami pocztowymi i stosuj szyfrowanie połączeń - VPN. W podróży najlepiej korzystaj z własnego modemu komórkowego lub funkcji hot spot w telefonie komórkowym. Zadbaj o regularne aktualizacje – systemu operacyjnego, przeglądarki internetowej, pakietu antywirusowego i innych aplikacji, z których korzystasz.

WAŻNE: Pamiętaj, że celem ataku hakerskiego mogą być nie tylko komputery, ale wszystkie urządzenia, które są podłączone do sieci. Dotyczy to zarówno urządzeń mobilnych, jak i innych wykorzystywanych w pracy biurowej – drukarek skanerów, kopiarek.

Więcej informacji na temat tego, jak zapewnić bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, znajdziesz na portalu GOV.PL w zakładce Baza wiedzy: https://www.gov.pl/baza-wiedzy. Korzystajcie!

Materiał: Cyfryzacja KPRM 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Meble pokojowe
Sypialnia - jasny dekor i ryflowane uchwyty
Kanapa
Kasa fiskalna ONLINE Datecs WP50
1299PLN PROMOCJAPLN
Metkownica SATO JUDO 26
sugerowana cena producenta: 184,50PLN
Sprzedaż opon
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
0

Najstarsza Polka ma 115 lat! Pani Tekla świętowała swoje urodziny

Urodziła się w 1906 roku, gdy Rzeczypospolitej oficjalnie wciąż nie było na mapach.

(czytaj więcej)
0

Apteczka noworodka. Co koniecznie muszą mieć młodzi rodzice?

W trakcie przygotowań do narodzin maleństwa nie można zapomnieć o# jednej z podstawowych rzeczy, jaką jest skompletowanie domowej apteczki. Dobrze, żeby znalazły się w niej zarówno preparaty na częste dolegliwości małych pociech, na przykład na katar albo biegunkę, jak i zestaw na sytuacje podbramkowe, czyli na przykład często pojawiającą się u maluszków gorączkę. Co dokładnie powinno znaleźć się w apteczce radzi położna Agnieszka Małolepszy, laureatka konkursu i ambasadorka kampanii „Położna na medal”

(czytaj więcej)
0

Wakacje spędzone w ogrodzie mogą być fantastyczne. Pomysły na wypoczynek

Nie tylko pandemia sprawiła, że Polacy zapragnęli mieć# własne ogródki. Powodem tego trendu jest także zmiana naszego stylu życia – po prostu chcemy być bliżej natury. I to nie tylko podczas urlopu. Co więcej, okazuje się, że wakacje spędzone we własnym ogrodzie mogą być nie tylko udane, ale naprawdę fantastyczne. Wystarczy trochę kreatywności. Sprawdź 5 naszych pomysłów na stworzenie idealnego miejsca tuż obok domu, w którym poczujesz się zupełnie tak, jakbyś był z dala od domu.

(czytaj więcej)
0

Jaką podłogę wybrać do domu lub mieszkania? Na co zwrócić uwagę

Wybór podłogi to poważna decyzja. Wpływa na nią kilka czynników# – trwałość, pomieszczenie, w którym ma być położona, łatwość w utrzymaniu czystości. Bierzemy także pod uwagę to, że o ile ściany możemy przemalować, zmieniać aranżacje wnętrz poprzez różne dodatki czy nowe meble, wymiana całej podłogi to znacznie większa i bardziej kosztowna operacja. Jak więc wybrać dobrze? Skorzystaj z naszych podpowiedzi, aby wybrać podłogę, która będzie odpowiednia dla Ciebie i Twojego domu, a do jej utrzymania w czystości wystarczy dobry mop do paneli.

(czytaj więcej)