Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

07 października 2022

Robot chirurgiczny w Centrum Onkologii. Pierwsze operacje już w październiku

fot. pow.

fot. pow.

Specjaliści z marszałkowskiego Centrum Onkologii intensywnie# szkolą się w operowaniu za pomocą robota chirurgicznego – zaawansowanej technologicznie aparatury umożliwiającej niezwykle precyzyjne małoinwazyjne operacje, a nawet zabiegi operacyjne na odległość. Zakup finansowany jest środkami naszego Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach unijnego instrumentu REACT-EU, wspomagającego m.in. wychodzenie z kryzysu wywołanego pandemią. Podobne narzędzie wkrótce trafi też do innej marszałkowskiej placówki, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

- Cieszę się, że możemy wyposażyć te ważne ośrodki w najnowocześniejsze narzędzia, które w rękach doświadczonych chirurgów jeszcze podnoszą bezpieczeństwo operowanych pacjentów. Robotyka to kolejna, po rozpowszechnieniu technik laparoskopowych, rewolucja w chirurgii – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Robot chirurgiczny to zasadniczo rodzaj manipulatora z konsolą będącą interfejsem dla chirurga-operatora i częścią roboczą z ramionami zakończonymi niewielkich rozmiarów narzędziami chirurgicznymi, z których jedno służy też do sterowania kamerą endoskopową. Urządzenie ściśle transmituje (w czasie rzeczywistym) ruchy dłoni lekarza, który śledzi pole operacyjne okiem kamery. Maszyna czyni ruchy lekarza dokładniejszymi, czasem wolniejszymi, eliminując przypadkowe drżenia. Precyzja pozwala na maksymalne ograniczenie rozmiarów cięcia, mniejsze krwawienie, szybsze gojenie się rany pooperacyjnej i generalnie szybszy powrót do zdrowia. Roboty wykorzystywane są obecnie w ośrodkach medycznych na całym świecie, m.in. w chirurgii onkologicznej, kardiologicznej, neurologicznej, urologicznej i ginekologicznej.

Specjaliści Centrum Onkologii ćwiczą, a potem będą pracować, na amerykańskim systemie robotyki medycznej da Vinci, koszt takiego urządzenia to 14 milionów złotych. Obecnie w całym świecie działa blisko 5 tysięcy takich aparatów, najwięcej w Stanach Zjednoczonych. W Europie liderem jest Szwecja, gdzie takie postepowanie chirurgiczne jest w wielu przypadkach standardem postępowania. W Polsce tego typu systemy znajdują się na wyposażeniu kilku ośrodków (m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu), w tym Szpitala Miejskiego w Toruniu


Pierwsze bydgoskie operacje za pomocą robota, zaplanowane na koniec października, będą zabiegami usunięcia nowotworu prostaty. Wykona je chirurg urolog z CO dr Krzysztof Kamecki pod opieką medyczną doświadczonego zagranicznego specjalisty. Będzie przy nich obecny również inżynier z firmy produkującej aparaturę.


Materiał: Beata Krzemińska /rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 7 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • -2 (2)

    Roman, w dniu 08-10-2022 09:13:38 napisał:

    Już myślałem że w Nakle

    odpowiedz

    • 2 (2)

    Kama, w dniu 08-10-2022 09:28:10 napisał:

    No w końcu jakaś dobra i pożyteczna wiadomość.

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Aa, w dniu 09-10-2022 09:40:49 napisał:

    Super

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Budowa hal
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Zadaj pytanie
20PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)