Dziś mamy 23 marca 2023, czwartek, imieniny obchodzą:

03 lutego 2023

Rocznica śmierci Jana Gutenberga. Początek epoki czytelnictwa

fot. powierzone

fot. powierzone

3 lutego mija 555 rocznica śmierci Jana Gutenberga - złotnika, wynalazcy, drukarza i wydawcy.

Gutenberg urodził się około 1400 roku w skromnej rodzinie kupieckiej w Moguncji, w Niemczech. Niestety niewiele wiadomo o jego dzieciństwie i wczesnej młodości. Nie wiadomo również jakie posiadał wykształcenie. Nazwisko Gutenberg było nazwiskiem rodowym jego matki. Przyjął je jako dorosły już człowiek w 1427 roku.

W mogunckich kronikach można odnaleźć zapiski o tym, że początkowo praktykował tam jako złotnik.

W 1428 roku rodzina Gutenberga została wydalona z Moguncji i osiedliła się we Francji, w dzisiejszym Strasburgu. We Francji Gutenberg rozpoczął swoje eksperymenty z drukowaniem. Jego genialny wynalazek, ruchomych czcionek wykonanych z metalu, zakończył średniowiecze i zaczął nowy rozdział w dziejach kultury.

W 1448 roku Jan Gutenberg wrócił do rodzinnej Moguncji i wraz ze swoim wspólnikiem stworzył tam pierwszą drukarnię, która była zarazem pierwszym w historii wydawnictwem. Zaprojektował własną wersję prasy drukarskiej. Skończyła się wówczas epoka literatury do słuchania oraz mówionej i śpiewanej poezji, w której reguły gramatyczne były „zachwiane”. Gutenberg sprawił, że nazwisko autora stało się nierozłączne z jego dziełem.

Pierwszą księgą, jaką Gutenberg wydrukował była 42-wierszowa Biblia ( tzw. Biblia Gutenberga). W Polsce, w Pelplinie znajduje się jeden z kilkunastu zachowanych egzemplarzy tego wydania w XV-wiecznej oprawie. Jest on najcenniejszym spośród wszystkich, które się zachowały. Posiada również, na początku i na końcu Biblii, ręcznie dopisane przez iluminatorów komentarze.
Wynalazek Jana Gutenberga był nadzwyczajny. Okazało się, że drukowanie może być również sztuką, a książka przedmiotem handlu. Przede wszystkim jednak z chwilą wynalezienia druku rozpoczęła się epoka czytelnictwa, która zmieniła całkowicie oblicze kultury europejskiej.

Niestety Gutenberg borykał się z kłopotami finansowymi, które sprawiły, że stracił drukarnię i zmarł w biedzie i zapomnieniu. Został pochowany w Moguncji w kościele franciszkanów. Jego grób nie przetrwał do dzisiejszych czasów. Kościół w XVIII wieku został rozebrany.

Materiał: Katarzyna Hass / PiMBP w Nakle nad Notecią – Filia w Paterku

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.

(czytaj więcej)
0

Miesiąc Świadomości Endometriozy. Jak radzić sobie z chorobą?

Marzec już od 30 lat jest obchodzony na całym świecie jako miesiąc świadomości endometriozy. #W przypadku wielu kobiet endometrioza jest chorobą, która znacząco wpływa na ich codzienne funkcjonowanie. Z pewnością warto poświęcić czas na zrozumienie tego powszechnego, ale często niezrozumiałego schorzenia, które może powodować m.in. bolesne i ciężkie miesiączki, a także problemy z płodnością. Co zrobić, by po pierwsze rozpoznać objawy choroby, a następnie radzić sobie z nią tak, by mimo wszystko móc cieszyć się życiem i swoją kobiecością? Jest kilka sposobów.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)
0

Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.

(czytaj więcej)