Dziś mamy 20 lipca 2025, niedziela, imieniny obchodzą:

24 czerwca 2025

Ruszyło ogólnopolskie badanie WOBASZ. Czego dotyczy?

fot. WSSE Bydgoszcz

fot. WSSE Bydgoszcz

Losowo wybrane osoby, odpowiadając na pytania# ankietera i badając swój stan zdrowia, dostarczą danych do analizy uwarunkowań chorób układu krążenia oraz innych chorób przewlekłych. Wyniki te umożliwią również ocenę skuteczności działań profilaktycznych, badanie przyczyn umieralności z powodu chorób układu krążenia oraz stworzenie nowej strategii postępowania.

Co to jest badanie WOBASZ?

Wieloośrodkowe Ogólnopolskie Badanie Stanu Zdrowia Ludności (WOBASZ) to badanie epidemiologiczne oceniające stan zdrowia populacji, szczególnie częstość występowania czynników ryzyka chorób układu krążenia oraz skuteczność ich leczenia. Badanie dostarcza danych potrzebnych do opracowania strategii prewencji tych chorób.

W latach 2003-2005, w ramach programu POLKARD, zainicjowano system monitorowania sytuacji epidemiologicznej w zakresie chorób układu krążenia u dorosłych Polaków – badanie WOBASZ. Wówczas przebadano losową próbę 14 769 dorosłych. Kolejna edycja, WOBASZ II, miała miejsce w latach 2013-2014 i objęła 6170 osób. Obecnie, w latach 2025-2026, realizowana jest trzecia edycja badania, WOBASZ III z analogiczną metodyką, z uwzględnieniem postępu wiedzy medycznej.

Badanie WOBASZ III jest realizowane w latach 2025-2026, a jego uczestnikami są losowo wybrane, pełnoletnie osoby (obywatele RP) z różnych gmin w całej Polsce. Badanie składa się z etapów podzielonych na: organizację badań terenowych, realizację badań we wszystkich województwach oraz opracowanie raportu końcowego.

Uczestnicy wezmą udział w badaniach ankietowych oraz badaniach fizykalnych i biochemicznych. Uczestnictwo w badaniu WOBASZ III daje dostęp do bezpłatnych badań zdrowotnych, zwiększa świadomość zdrowotną oraz wspiera rozwój naukowy, przyczyniając się do poprawy zdrowia publicznego i jakości życia przyszłych pokoleń. Po zakończeniu badania uczestnicy otrzymają ciśnieniomierze oraz broszury informacyjne jako podziękowanie za udział w badaniu.

Obecna edycja badania WOBASZ jest realizowana ze środków Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032 i finansowana przez Ministra Zdrowia.

Założenia projektu

  • Ocena sytuacji epidemiologicznej chorób układu krążenia w dorosłej populacji Polski i poszczególnych województw
  • Ocena zmian w ciągu ok. 10 lat w zakresie rozpowszechnienia, kontroli i leczenia czynników ryzyka chorób układu krążenia oraz znajomości zasad prewencji i działań służby zdrowia
  • Prospektywna obserwacja osób zbadanych w ramach badania WOBASZ II
  • Utworzenie bazy próbek uczestników badania WOBASZ w ramach Biobanku
  • Zapoczątkowanie cyklicznej oceny stanu zdrowia populacji polskiej co 5 lat, aby monitorować działania w ramach Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032
  • Zostaną zbadane powiązania między cechami genetycznymi a czynnikami ryzyka miażdżycy, takimi jak otyłość, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe i węglowodanowe oraz przewlekła choroba nerek

Diagnoza stanu obecnego

Informacje ogólne – diagnoza stanu obecnego – dlaczego ChUK to jeden z głównych problemów w Polsce.

  • Główne przyczyny zgonów w Polsce to choroby układu krążenia (ChUK), w tym choroba niedokrwienna serca, zawał serca oraz choroby naczyń mózgowych.
  • W porównaniu do reszty Europy, polska populacja cechuje się prawie dwukrotnie wyższą umieralnością z powodu choroby niedokrwiennej serca oraz o 1,5 razy wyższą umieralnością z powodu udaru mózgu. W 2019 roku najwięcej lat życia w zdrowiu stracono z powodu chorób układu krążenia (21%), głównie z powodu choroby niedokrwiennej serca (51%), udaru mózgu (28%) oraz kardiomiopatii i zapalenia mięśnia sercowego (6%).
  • W Polsce często występują główne czynniki ryzyka ChUK, takie jak nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, zaburzenia lipidowe, otyłość i cukrzyca. Czynniki behawioralne odpowiadają za 47% zgonów oraz 35,8% utraconych lat życia w zdrowiu.
  • Najważniejsze czynniki ryzyka w Polsce w latach 1990-2019 to: palenie tytoniu, wysokie BMI oraz wysokie skurczowe ciśnienie tętnicze krwi. Wśród zgonów, głównymi czynnikami ryzyka były: wysokie skurczowe ciśnienie tętnicze krwi, palenie tytoniu oraz wysokie stężenie glukozy.
  • Wskaźniki dotyczące zgonów (20%) oraz hospitalizacji i długości życia (5%) wykazują znaczne zróżnicowanie regionalne.

Źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 9 14

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Konstrukcje stalowe
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
0

Polityka rozwoju sztucznej inteligencji. Podsumowanie konsultacji

Ministerstwo Cyfryzacji zakończyło konsultacje publiczne #projektu Polityki rozwoju sztucznej inteligencji do 2030 r. (Polityki AI). W ramach trwających od 5 czerwca do 1 lipca konsultacji wpłynęło około 1000 propozycji zmian od blisko 200 osób fizycznych oraz przedstawicieli nauki, biznesu, jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych. Zaangażowanie tak wielu interesariuszy pokazuje, że Polityka AI ma kluczowe znaczenie dla przyszłego rozwoju Polski z wykorzystaniem sztucznej inteligencji - zarówno w sferze gospodarczej, jak i społecznej.

(czytaj więcej)
0

O wyzwaniach sektora budowlanego. Zapotrzebowanie na nowe zawody

W ramach projektu# „Porozumienie branżowe na rzecz kształcenia i szkolenia zawodowego”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, odbyło się spotkanie branżowe poświęcone aktualnym wyzwaniom i potrzebom sektora budowlanego, w szczególności w obszarach: dekarstwa, blacharstwa, ciesielstwa oraz stolarki budowlanej.

(czytaj więcej)
0

Nowe dane o zasięgu internetu. Co zawiera raport?

Kolejna odsłona raportu# „Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu” jest już dostępna. Znajdują się w nim aktualne dane o zasięgach z podziałem na każdą jednostkę samorządu terytorialnego (JST).

(czytaj więcej)
0

Cholera wraca po latach. Potwierdzono przypadek zakażenia w Polsce

Po raz pierwszy od wielu lat w Polsce zdiagnozowano #przypadek cholery – groźnej choroby zakaźnej niemal niewystępującej w naszym kraju. Informację potwierdził w niedzielę Główny Inspektorat Sanitarny.

(czytaj więcej)