Dziś mamy 20 lipca 2025, niedziela, imieniny obchodzą:

18 lipca 2025

Samochody specjalne dla OSP. Dla jakich jednostek w powiecie?

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Samochody ratowniczo-gaśnicze, lekkie wozy operacyjne #i takie do przewozu ratowników oraz używane podczas akcji ratowniczych łodzie odebrali dziś (18 lipca) w Toruniu strażacy ochotnicy z 26 formacji OSP w całym regionie. Zakupy, które są odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania jednostek, są częścią wartego 43 mln złotych projektu, finansowanego w ramach naszego programu regionalnego. Wartość przekazanego właśnie sprzętu i aut przekracza 7 mln złotych.

Lista zakupowa projektu Bezpieczne Kujawy i Pomorze, koordynowanego przez kujawsko-pomorski oddział wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, obejmuje 129 pozycji z myślą o 107 jednostkach strażackich w całym województwie. Powstała w wyniku lokalnych konsultacji, przeprowadzonych w powiatach i gminach. Dziś przekazaliśmy strażakom 16 wozów i 10 łodzi.

Lista dzisiejszych beneficjentów w załączniku.

- Konsekwentne wspieranie służb ratowniczych jest częścią polityki samorządu województwa od wielu lat. Dzięki temu nasycenie sprzętem jednostek w naszym regionie jest już na naprawdę bardzo wysokim poziomie. Mamy wypracowane mechanizmy tego typu działań, dlatego jesteśmy pewni, że dokonywane zakupy są przemyślane i potrzebne. W ostatnim czasie pomogliśmy w zakupie przeszło stu wozów bojowych, co trzecia jednostka OSP ma na stanie nowe wozy, średnia wieku auta to osiem lat. Jeśli dodam, że współfinansujemy też odnawianie, doposażanie i budowę remiz, często powiązanych ze świetlicami wiejskimi, to widzimy pełen zakres interwencji samorządu województwa w tej dziedzinie. Poczytujemy to sobie za obowiązek, realizację misji zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom naszego regionu. Cieszę się, że dzięki funduszom unijnym możemy je tak skutecznie realizować – mówił przed dzisiejszą uroczystością, która odbyła się przed Urzędem Marszałkowskim, marszałek Piotr Całbecki.

W dzisiejszym spotkaniu z druhami OSP uczestniczyli również m.in. poseł RP Zbigniew Sosnowski, przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, wicemarszałek województwa Aneta Jędrzejewska, członek zarządu województwa Dariusz Kurzawa, wicewojewoda Piotr Hemmerling i przedstawicie samorządów lokalnych oraz komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Rafał Świechowicz i dyrektor wykonawczy oddziału wojewódzkiego Związku OSP Piotr Tomaszewski.

Wszystkie zakupy w ramach projektu Bezpieczne Kujawy i Pomorze:

  • 29 samochodów ratowniczo-gaśniczych
  • 3 samochody operacyjne
  • 11 samochodów specjalnych do przewozu ratowników
  • 6 pojazdów wielozadaniowych
  • 10 łodzi ratowniczych
  • 17 przyczep specjalistycznych
  • 12 kompletów hydraulicznych narzędzi ratowniczych
  • 23 komplety elektrycznych hydraulicznych narzędzi ratowniczych
  • 12 motopomp pożarniczych
  • 6 dronów operacyjnych.

Źródłem finansowania są nasz program regionalny Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza (FEdKP 2021-2027) oraz środki budżetowe gmin i Państwowej Straży Pożarnej.

W FEdKP obecnej perspektywy na wsparcie dla środowisk OSP przeznaczyliśmy 100 mln złotych. Obecnie aktywne są dwa konkursy o dofinansowanie projektów dotyczące inwestycji w zaplecze lokalowe OSP, w grze jest 31 mln złotych.

Zobacz też Bezpieczeństwo naszym priorytetem (https://kujawsko-pomorskie.pl/aktualnosci/bezpieczenstwo-jest-naszym-priorytetem/ )

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 6 4
Pliki do pobrania
sprzęt.pdf

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
0

"Zosia z Pnia". Perełka archeologiczna regionu

W miejscowości Pień, na terenie gminy# Dąbrowa Chełmińska w powiecie bydgoskim, historia przeszłości dosłownie wychodzi z ziemi. To właśnie tam, od ponad dwóch dekad, naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prowadzą intensywne badania archeologiczne, które odkrywają tajemnice codziennego życia, śmierci, a także wiary i obyczajów dawnych mieszkańców tych ziem.

(czytaj więcej)
0

O wyzwaniach sektora budowlanego. Zapotrzebowanie na nowe zawody

W ramach projektu# „Porozumienie branżowe na rzecz kształcenia i szkolenia zawodowego”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, odbyło się spotkanie branżowe poświęcone aktualnym wyzwaniom i potrzebom sektora budowlanego, w szczególności w obszarach: dekarstwa, blacharstwa, ciesielstwa oraz stolarki budowlanej.

(czytaj więcej)
0

Nowe dane o zasięgu internetu. Co zawiera raport?

Kolejna odsłona raportu# „Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu” jest już dostępna. Znajdują się w nim aktualne dane o zasięgach z podziałem na każdą jednostkę samorządu terytorialnego (JST).

(czytaj więcej)
0

Widzisz pleśń na jedzeniu? Wyrzuć cały produkt

Kiedy na produkcie spożywczym pojawi się nawet# niewielka plamka pleśni, wiele osób zastanawia się, czy wystarczy ją po prostu odkroić i zjeść resztę. Niestety, to bardzo ryzykowne podejście.

(czytaj więcej)