Dziś mamy 24 kwietnia 2024, środa, imieniny obchodzą:

26 października 2021

Sesja pełna emocji i dyskusji. Poruszono temat uchodźców i cen nawozów

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Sejmik województwa przyjął wczoraj (25 października) stanowisko o# przystąpieniu regionu do Deklaracji Weneckiej, której sygnatariuszami są (w liczbie 200) samorządy miejskie i regionalne na całym świecie, respektujące zasadę zrównoważonego rozwoju w dziedzinie szeroko rozumianej polityki społecznej i prorodzinnej. Podpisy pod deklaracją złożyli w trakcie posiedzenia marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska.

W swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki zaznaczył, że samorząd województwa kujawsko-pomorskiego od lat konsekwentnie realizuje ambitny program prospołeczny i prorodzinny, którego elementy pojawiają się we wszystkich kolejnych strategiach rozwoju województwa. - Ufam, że deklaracja zmobilizuje nas do zintensyfikowania działań. Mam nadzieję, że dołączą do nas miasta i gminy w Kujawsko-Pomorskiem - podkreślił.

Gościem sesji był Ignacio Socias, dyrektor w Międzynarodowej Federacji Rozwoju Rodziny, która koordynuje wysiłki sygnatariuszy Deklaracji Weneckiej i współpracuje na tym polu z Organizacją Narodów Zjednoczonych. - 6 lat temu państwa zrzeszone w Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęły Agendę na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030. Wyznaczono w niej kierunek, w którym powinniśmy zmierzać. By była skuteczna, należy przełożyć ją na potrzeby poszczególnych obszarów. Dlatego agenda musi dotyczyć rodzin, które są fundamentem społeczeństw. Nie jest to inicjatywa polityczna ani ideologiczna. Mam nadzieję, że województwo kujawsko-pomorskie będzie nie tylko pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej regionem, który przystąpił do Deklaracji Weneckiej, ale też liderem, który pokaże w tej części kontynentu jak należy realizować jej cele - powiedział z sejmikowej trybuny.

Radni wysłuchali sprawozdania z prac nad Audytem krajobrazowym dla województwa kujawsko-pomorskiego i informacji na temat wdrażania segmentu rewitalizacyjnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014–2020, a także informacji o stanie realizacji zadań oświatowych za rok szkolny 2020/2021 w placówkach, dla których organem prowadzącym jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego (13 placówek w Toruniu, Bydgoszczy, Włocławku, Inowrocławiu i Ciechocinku). Miniony rok szkolny, ze względu na zagrożenie epidemiczne, był wyjątkowy dla wszystkich szkół w Polsce. Konieczność wprowadzenia nauczania hybrydowego i zdalnego nie ominęła też placówek oświatowych prowadzonych przez samorząd województwa, co ze względu na specyficzny charakter naszych ośrodków było dużym wyzwaniem. 

Sejmik przyjął dwa stanowiska w sprawie ważnych postaci, które jeszcze w tym roku i w roku 2022 chcemy w naszym regionie w sposób szczególny upamiętnić. Pierwsze z nich dotyczy błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego. W tym roku przypadają 40. rocznica śmierci i 120. rocznica urodzin Prymasa Tysiąclecia. Drugim stanowiskiem ustanawiamy rok 2022 w województwie kujawsko-pomorskim Rokiem Poli Negri - w związku z przypadającą w przyszłym roku 125. rocznicą urodzin tej wielkiej hollywoodzkiej gwiazdy kina niemego rodem z Lipna na Ziemi Dobrzyńskiej.

Po dyskusji przyjęto przygotowane przez sejmikową Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi stanowisko w sprawie drastycznego wzrostu cen nawozów azotowych i wieloskładnikowych oraz wstrzymania ich dostaw. Radni województwa są zaniepokojeni sytuacją na rynku nawozów sztucznych, która niekorzystnie wpływa na rolnictwo, będące jednym z głównych sektorów gospodarki naszego regionu.

Dyskusja, chwilami emocjonalna, poprzedziła też uchwalenie stanowiska w sprawie uchodźców na granicy polsko-białoruskiej, w którym wyrażono protest przeciwko niehumanitarnemu i instrumentalnemu traktowaniu ludzi z różnych powodów zmuszonych do opuszczenia swoich domów i ojczyzn. "Nie wolno czynić zła w imię dobra. (...) Apelujemy o dopuszczenie pomocy humanitarnej i medycznej na granicy" - czytamy w dokumencie.

Materiał: Kancelaria Sejmiku i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego/red.

Oceń artykuł: 1 65

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Konstrukcje stalowe
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
0

Najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto jeść śniadanie?

Śniadanie to najważniejszy posiłek# w ciągu dnia. Dzięki niemu dostarczamy organizmowi węglowodany, które są źródłem energii.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)