Sezon na te pożary trwa. Jak uniknąć zapalenia się sadzy?

fot. archiwum
Chociaż temperatury za oknem już wzrosły # i niedługo nadejdzie kalendarzowa wiosna, sezon grzewczy trwa. Niestety, jego nieodłączną częścią są pożary sadzy. Jak się przed nimi uchronić?
Strażacy przyznają zgodnie: kiedy temperatura na zewnątrz spada, rośnie liczba interwencji i wezwań do pożarów sadzy w przewodach kominowych. - Potwierdzeniem jest zakończony okres grzewczy, gdy od początku maja do końca września pożarów przewodów kominowych nie odnotowuje się - wyjaśnia st. kpt. Bartosz Walkowiak, oficer prasowy KP PSP w Nakle. To bardzo niebezpieczne zdarzenia. - Zwiększona eksploatacja układów centralnego ogrzewania oraz kanałów spalinowych przy nieprawidłowej konserwacji i braku kontroli stanu technicznego, stwarza realne zagrożenie pożarem lub zatruciem tlenkiem węgla - dodaje. Zapytaliśmy, ile przypadków pożarów sadzy odnotowano od grudnia 2024 do połowy lutego br. - W grudniu 2024 roku interwencji klasyfikowane jako „sadze w kominie" odnotowano 11, w styczniu 2025 roku 6, a od 1 do 13 lutego 2025 roku 4 interwencje - przekazał oficer prasowy KP PSP w Nakle.
Kontrole są obowiązkowe
Nie wszyscy właściciele pieców zdają sobie sprawę, że kontrole przewodów kominowych, dymowych, spalinowych wentylacyjnych są obowiązkowe. Jak często takie kontrole muszą być przeprowadzane? Otóż raz w miesiącu czyszczeniu należy poddawać przewody kominowe od palenisk zakładów żywienia zbiorowego. Raz na 3 miesiące należy poddać czyszczeniu przewody kominowe od palenisk opalanych paliwem stałym. Co najmniej raz na 6 miesięcy należy czyścić przewody kominowe od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym. Przewody wentylacyjne należy poddawać czyszczeniu co najmniej raz w roku. Kontrolę musi przeprowadzić osoba, która posiada kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim. Z takiej kontroli spisywany jest protokół, w którym powinny być opisane usterki i uchybienia, a właściciel lub zarządca budynku ma obowiązek je usunąć. To nie wszystko. - Obiekty budowlane podlegają również przepisom, gdzie nakłada się obowiązek usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych oraz wentylacyjnych i określa się również częstotliwość dokonywania czyszczeń - dodaje st. kpt. Walkowiak. Jeżeli jednak dojdzie do pożaru sadzy, co należy zrobić? - W takim przypadku należy niezwłocznie powiadomić straż pożarną, jednocześnie wygasić ogień w urządzeniu grzewczym i jeśli to możliwe, zamknąć dopływ powietrza do komina. Bardzo istotny jest fakt, aby do palącego się komina nie wlewać wody, gdyż może to doprowadzić do jego uszkodzenia i rozprzestrzenienia się pożaru na cały budynek. Aby uniknąć pożaru sadzy, nie można spalać w urządzeniu grzewczym żadnych odpadów. Należy również dokonywać regularnego czyszczenia przewodów, w zależności od stosowanego paliwa oraz dokonywać przeglądu stanu technicznego przewodu kominowego i przewodów wentylacyjnych - przestrzega st. kpt. Walkowiak.
Czytaj również
Dodaj komentarz
Dodatek dopełniający. Wypłaty już w maju

Osoby uprawnione do renty # socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Wypłaty ruszą w maju.
(czytaj więcej)Wielki Czwartek. Rozpoczęło się Triduum Paschalne

Wielki Czwartek to jeden z # najważniejszych dni w kalendarzu liturgicznym, obchodzony w Wielkim Tygodniu, który prowadzi do Świąt Wielkanocnych.
(czytaj więcej)Bezpłatna rehabilitacja z ZUS. Są dwa nowe profile

Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizuje program # rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej od 1996 roku. Co roku z bezpłatnego pobytu w ośrodkach leczniczych oraz z zabiegów i zajęć oferowanych w ramach tego programu korzysta kilkadziesiąt tysięcy osób. W tym roku ZUS wprowadził dwa nowe profile bezpłatnej rehabilitacji: wczesną rehabilitację powypadkową oraz rehabilitację dla osób z schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego.
(czytaj więcej)Wielki Tydzień. Czas refleksji i przygotowań do świąt

Rozpoczął się Wielki Tydzień – okres szczególnego # znaczenia dla chrześcijan, który prowadzi do obchodów Świąt Wielkanocnych. To czas głębokiej refleksji, modlitwy oraz przygotowań do najważniejszego wydarzenia w kalendarzu liturgicznym.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!