Dziś mamy 30 listopada 2023, czwartek, imieniny obchodzą:

05 października 2022

Spotkanie psychologów i terapeutów. Różne wymiary grupy AA

fot. pow.

fot. pow.

W Zakładzie Karnym w Potulicach odbyło się spotkanie psychologów# i terapeutów z przedstawicielami prowadzącymi grupę AA dla skazanych na terenie jednostki.

AA w Polsce. Rys historyczny
Idea i myśli AA dotarły do Polski w drugiej połowie lat pięćdziesiątych ze Stanów Zjednoczonych. Pierwsza grupa nosiła nazwę Eleusis i działała zgodnie z Dwunastoma Tradycjami AA. Powstała ona w 1974 roku w Poznaniu, a jej "siostrą" okazała się grupa Ster, która swoje pierwsze kroki stawiała dwa lata później w tym samym mieście. W 1976 roku ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie literatury AA – Dwanaście Kroków i Dwanaście Tradycji.

W Preambule Anonimowych Alkoholików przeczytać możemy: „Anonimowi Alkoholicy są wspólnotą mężczyzn i kobiet, którzy dzielą się nawzajem swoim doświadczeniem, siłą i nadzieją, aby rozwiązać swój wspólny problem pomagać innym w wyzdrowieniu z alkoholizmu (…) naszym podstawowym celem jest trwać w trzeźwości i pomagać innym alkoholikom w jej osiągnięciu.”

Okiem specjalisty
Większość stosowanych obecnie w lecznictwie odwykowym terapii profesjonalnych oparta jest na programie stworzonym przez Anonimowych Alkoholików. Nie każdy z profesjonalistów chce o tym pamiętać, nie każdy uznaje tę prawdę, być może są i tacy, którzy nie zdają sobie z tego sprawy, bo nikt im o tym nie powiedział. Niemniej większość programów ma na celu uświadomienie pacjentowi bezsilność wobec alkoholu, skuteczność terapii grupowej i potrzebę rozwoju wewnętrznego (…) W tym miejscu muszę przyznać, że swoją obecną wiedzę na temat alkoholizmu zawdzięczam w ogromnym stopniu tym wszystkim alkoholikom – moim skromnym profesorom, których zawsze z wielkim zainteresowaniem słuchałem podczas otwartych mitingów AA, oraz przyjaciołom z AA, którzy w prywatnych kontaktach uczą mnie od wielu lat, jak należy rozumieć alkoholika. To oni pozwolili mi także znaleźć sens mojej pracy, oraz dali odpowiednie narzędzia do jej wykonywania - komentuje dr n. med. Bohdan T. Woronowicz

Spotkanie
Przybyłych gości oficjalnie przywitał ppłk Radosław Matarewicz, zastępca Dyrektora Zakładu Karnego w Potulicach. Spotkanie zainicjował mjr Dariusz Wedel, wieloletni opiekun grupy AA funkcjonującej na terenie potulickiej jednostki, który na co dzień pełni rolę wychowawcy działu penitencjarnego. Zaproszeni goście – p. Agnieszka, p. Adam i p. Wojciech w swoim wystąpieniu opowiedzieli o historii grupy AA, o założeniach i idei jaka jej przyświeca. Podzielili się także swoimi osobistymi historiami i wpływie grupy AA na ich zdrowienie i obecny dobrostan. Była także przestrzeń na zadawanie pytań i dzielenie się refleksjami i spostrzeżeniami. Stanowiło to cenne doświadczenie w kontekście na co dzień prowadzonych oddziaływań przez kadrę penitencjarną i terapeutyczną wobec skazanych, którzy nierzadko borykają się z problemem uzależnienia.

„Nadzieja”
Od 28 lat członkowie Wspólnoty AA „Nadzieja” na terenie potulickiego zakładu karnego prowadzą mitingi dla osadzonych uzależnionych od alkoholu. Spotkania odbywają się raz w tygodniu i są dobrowolne. Uczestniczą w nich skazani, którzy wyrazili chęć dalszej walki ze swoim problemem alkoholowym, a same mitingi stanowią istotną sieć wsparcia dla skazanych w procesie ich trzeźwienia, a co za tym idzie w procesie resocjalizacji.

Uzależnienie
Uzależnienie od alkoholu jest jednym z istotnych problemów występujących u osób skazanych. Często jest jedną z głównych przyczyn wejścia w konflikt z prawem. W jednostkach penitencjarnych prowadzone sa oddziaływania terapeutyczne, jednakże ukończenie samej terapii nie jest tożsame z całkowitym wyzdrowieniem. Niejednokrotnie stanowi dopiero początek pracy nad samym sobą, analizy swoich problemów, czy mechanizmów. Pobyt w warunkach izolacji więziennej może stanowić dla osoby uzależnionej moment zwrotny. Moment, w którym człowiek znajdzie pomoc w walce ze swoim problem. Wsparcie w tej trudnej drodze skazani mogą otrzymać między innymi na mitingach grupy AA. Praca ze skazanym nad problemem alkoholowym prowadzi do zwiększonego poziomu uspołecznienie jednostki, a co za tym idzie może w znaczący sposób zmniejszy ryzyko powrotności do przestępstwa.

Materiał: ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber

Oceń artykuł: 269 10

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Karma dla zwierząt pod lupą kontrolerów. Nałożono 18 kar pieniężnych

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych# (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej karmy dla zwierząt domowych, która została przeprowadzona w II kwartale 2023 r.

(czytaj więcej)
0

Znaczny wzrost liczby studentów z Ukrainy. Najnowszy raport OPI

Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) opublikował #na portalu RAD-on najnowszy raport „Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce”. Publikacja ta zawiera dane za rok akademicki 2022/2023. Tym razem najnowszą edycję raportu ekspertki i eksperci z Laboratorium Baz Danych i Systemów Analityki Biznesowej w OPI uzupełnili o dodatkowy rozdział dotyczący studentów z Ukrainy. Agresja Rosji na naszego sąsiada spowodowała wzrost liczby ludności pochodzenia ukraińskiego w Polsce, co wpłynęło także na zainteresowanie cudzoziemców ofertą edukacyjną polskich uczelni. W roku akademickim 2022/2023 liczba studentów z Ukrainy wzrosła aż o ponad 12 119 osób. Jest ich już obecnie 48 150 osób.

(czytaj więcej)
0

Wymagające warunki dla kierowców. Standardy zimowego utrzymania dróg

Ostatnie dni to coraz śmielsze poczynania zimy# w naszym kraju. A prognozy na najbliższe kilkadziesiąt godzin to wymagające warunki dla kierowców z intensywnymi opadami śniegu w wielu miejscach w kraju. W związku z trudnymi warunkami drogowymi, w miniony weekend na drogach krajowych w całej Polsce pracowało około 2000 pojazdów do zimowego utrzymania. Miniona noc była nieco mniej wymagająca jednak nasze służby nie próżnowały i do zwalczania śliskości na jezdniach w godzinach porannych pracowało ponad 600 pojazdów.

(czytaj więcej)
0

Skorzystaj ze zniżek. Karta Dużej Rodziny w aplikacji mObywatel

Masz troje dzieci lub więcej? Skorzystaj ze zniżek w łatwy sposób.# Znajdź Kartę Dużej Rodziny w aplikacji mObywatel. To naprawdę proste!

(czytaj więcej)